Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Encyklopedia ras: Greyster – pies, który najszybciej ciągnie sanie

Urodzony psi sportowiec – szybki, wytrzymały, o niespożytej energii, a przy tym wszystkim nade wszystko ceniący współpracę z człowiekiem. Greyster – bo o nim mowa – to wyjątkowy pies o wspaniałych cechach. Przeczytaj, co szczególnie go wyróżnia.

Greystery to psy zaprzęgowe, hodowane głównie przez sportowców. Obecnie uznane za jedne z najszybszych psów pociągowych. Jest to bardzo mało popularna rasa, ale z uwagi na jej niezwykłość, warto poznać bliżej jej sylwetkę.

 

Greyster o umaszczeniu beżowo - brązowym, nakrapianym.

 

Greyster – historia rasy

Greyster jest wynikiem skrzyżowania ze sobą psa Greyhound oraz niemieckiego wyżła krótkowłosego. Rasa pochodzi ze Skandynawii, gdzie ich główną aktywnością było ciągnięcie sań i zaprzęgów. Pierwsze mioty greysterów pojawiły się pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Psy tej rasy spopularyzowała, pochodząca z Norwegii zawodniczka zaprzęgowa - Lena Boysen Hillestad, z której hodowli pochodzą przodkowie dla większości greysterów - Tigergutta albo Turbojuniora.

Pierwotnym pomysłem na stworzenie tej rasy, było połączenie ras, które da szybkiego, wytrzymałego psa – idealnego do sportów zaprzęgowych. Lena założyła, że skojarzenie użytkowanych przez nią początkowo wyżłów krótkowłosych z greyhoundem da szczenięta o cechach obu ras: szybkie, lżejsze i wytrzymałe. Miała rację. Obecnie psy tej rasy osiągają nieprzeciętne sukcesy sportowe.
Z czasem greystery zaczęto łączyć także z pointerem, aby dodać rasie szybkości i lekkości, oraz husky – aby pies był bardziej odporny na warunki atmosferyczne.

Nazwa „greyster” pochodzi od „grey-” jak Greyhound i „-ster” Vorsther – jak w Norwegii mówi się na niemieckiego wyżła krótkowłosego.

Rasa nie została dotychczas oficjalne uznana przez żadną psią federację.

 

 

Greyster – sylwetka

Greystery są to psy wysokie, umięśnione o sportowej sylwetce. Osiągają wzrost około 55-70 cm i wagę około 25 kg – 30 kg suki i 30 kg – 40 kg psy. Greystery mają sierść zazwyczaj czarną, brązową czy łaciatą lub dereszowatą. Dopuszcza się również domieszkę plamek na ciele u psa. Sierść greysterów z reguły jest przyległa i krótka. Uszy duże wiszące uszy, oczy ciemnobrązowe, długie kończyny. Ogon osadzony wysoko, czasem lekko skręcony. Psy te posiadają mocną klatkę piersiową, tułów i grzbiet. Wygląd poszczególnych osobników może się różnić w zależności od krzyżówek w linii rozrodu.

 

Greyster dorosły samiec.

 

Greyster – charakter i zachowanie

Greystery są bardzo energiczne i żywiołowe – to prawdziwi tytani pracy, którzy najchętniej by stale pracowali lub się bawili. Zdecydowanie nie jest to pies dla ludzi, którzy nie lubią ruchu – wręcz przeciwnie zapewnienie mu odpowiedniej porcji aktywności fizycznej jest niezbędne.
Psy te są bardzo bystre i oddane opiekunowi, wręcz są w niego wpatrzone – dlatego praca z nimi to czysta przyjemność. Charakterem bardzo przypominają wyżła. Są bardzo łagodne i przyjazne.


Mogą mieć skłonności do pogodni za dziką zwierzyną – ze względu na pokrewieństwo z psami myśliwskimi.
Greystery jak większość psów o żywiołowym temperamencie nie cierpią się nudzić – znudzone mogą okazać destrukcyjne umiejętności w domu lub ogrodzie. Jeżeli nie mamy czasu na codzienne, długie treningi warto zadbać o ich zmęczenie intelektualne – idealnym rozwiązaniem mogą okazać się maty węchowe i gry dla psa.

Przeczytaj więcej o rasach psów zaprzęgowych i ich wymaganiach.

 

Greyster – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Greyster jest to aktualnie najszybszy pies sprinterski, który doskonale radzi sobie w zawodach takich, jak skijoring, pulca, canicross, bikejoring, mniejsze klasy zaprzęgowe. Sportowa natura sprawia, że jest to wyjątkowo wytrzymała i odporna rasa. Do weterynarza najczęściej trafiają z urazami mechanicznymi – regularna profilaktyka z reguły chroni je przed poważniejszymi chorobami.

W okresie treningów psy potrzebują pokarmów wysokoenergetycznych, bogatych w białko niezbędne do budowy masy mięśniowej na przykład JOSERA JosiDog Agilo Sport Adult 18 kg lub BRIT Premium By Nature Sport 15 kg. Psy, które mają za mało ruchu, niestety mają skłonność do nadwagi.

 

Zobacz akcesoria do treningu z psem

 


Greyster – cena i hodowla

Decydując się na zakup psa rasy Greyster trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu ok. 3000 zł. Dokładna cena zależna jest od hodowli, którą przed zakupem szczeniaka zawsze warto sprawdzić. Niestety w związku z tym, że nie jest to oficjalnie zarejestrowana rasa, w dużej mierze musimy polegać na zaufaniu. W Polsce hodowli jest niewiele – łatwiej znaleźć idealnego szczeniaka w Norwegii lub na przykład w Czechach.Czy wiesz, że…

W Polsce mieszka wielokrotny mistrz Europy i Świata w bikejoringu i czwórkach zaprzęgowych - Igor Tracza. W zawodach towarzyszą mu właśnie greystery!

 Natalia Bąk

Zdjęcia: Pixabay.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość