Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pies grenlandzki (Greenland dog), czy to prawdziwy dziki wilk?

Pies grenlandzki zaliczany jest do jednego z czterech szpiców zaprzęgowych. Charakteryzuje się niezwykłą siłą i odpornością na niskie temperatury, jako pies zaprzęgowy dobrze odnajduje się w roli dowódcy stada. Aktualnie dostępny jest na całym świecie, chociaż wywodzi się z Grenlandii. Dla kogo ta rasa będzie najbardziej odpowiednia?

 

Pies grenlandzki.

 

Pochodzenie psów grenlandzkich

Jak sama nazwa wskazuje, pies tej rasy wywodzi się z Grenlandii, gdzie pełnił funkcję psa pociągowego. Dość często wykorzystywano go również do polowań na niedźwiedzie czy inne dzikie zwierzęta. Rasa uczestniczyła w wyprawie na biegun południowy wraz z Norwegiem, który jako pierwszy dotarł do tej części świata. Psy grenlandzkie cieszą się największą popularnością właśnie w krajach skandynawskich, gdzie zimny klimat im bardzo odpowiada.

Pies grenlandzki należy do grupy V - szpiców.

 

Grenlandzkie psy - wygląd

Pies grenlandzki jest delikatnie mniejszy i delikatniejszy od alaskan malamute, a jednocześnie nieco cięższy i potężniejszy niż husky.
Dorosłe psy grenlandzkie osiągają około 60 cm wysokości, suczki są delikatnie niższe - do 55 cm. Waga czworonoga to 30 kg. Pies grenlandzki ma charakterystyczną budowę ciała, która jest przystosowana do funkcjonowania w trudnych warunkach pogodowych. Tułów psa ma kształt prostokąta, stop jest mocno zaznaczony, a czaszka szeroka. Nos dostosowany do koloru umaszczenia może mieć kolor czarny lub szary. Sierść jest dość przyległa do ciała, ale gęsta, przez co pies utrzymuje ciepło i nie ma problemu ze znoszeniem nawet bardzo niskich temperatur.

Jeśli chodzi o samą pielęgnację, pies grenlandzki nie ma specjalnych wymagań, wystarczy jedynie regularnie przeczesywać sierść oraz kąpać pupila raz na miesiąc, warto sięgać po naturalne szampony dla psa, które nie będą uczulać skóry psa. Jedynym problemem, z jakim możemy się spotkać, jest okresowe nadmierne linienie, podczas niego pies zrzuca intensywnie swoją sierść.

 

Dorosły pies grenlandzki.

 

Pies grenlandzki - charakter

Pies grenlandzki ma silny charakter, który wykształtował się podczas polowań na zwierzynę i intensywnej pracy fizycznej – np. ciągnięcia zaprzęgów. Dlatego też rasa nie ma większego problemu z dowodzeniem stadem, gdyż ma dość władczy charakter, który dla początkujących opiekunów może być byt trudny do wytresowania. Mimo to, psy grenlandzkie nie przejawiają zachowań agresywnych, są przyjaźnie nastawione do innych i szybko się aklimatyzują w nowych miejscach. Potrzebują silnego dowódcy, który będzie w stanie zapanować nad jego silnym charakterem.

Posiadają żywiołowe usposobienie, potrzebują dużo aktywności fizycznej w ciągu dnia, dlatego idealnie sprawdzają się dla osób, które będą w stanie zapewnić psu odpowiednio dużo ruchu. Charakteryzują się silnym instynktem łowieckim, przez co będąc przykładowo na spacerze, pies może chcieć gonić inne zwierzęta. Nie poleca się tych psów łączyć w domu z innymi zwierzętami – szczególnie kotami – socjalizacja może się nie udać i zakończyć się tragicznie. Odwrotnie jest w przypadku innych psów, pies grenlandzki idealnie odnajduje się w stadzie. Polecany jest do trzymania w większej ilości psów. W warunkach domowych, jako jedynak, może mu brakować stada, dobrym rozwiązaniem jest szybka socjalizacja z innymi czworonogami lub zakup parki grenlandzkich psów. Mimo instynktu stadnego to nadal bardzo niezależny pies, który często jest uparty i działa po swojemu. Pies grenlandzki może być hałaśliwy i szczekliwy. Nie jest polecany do mieszkania w bloku.

 

Pies grenlandzki siedzi na śniegu.

 

Pies grenlandzki - hodowla i opieka

Hodowla rasy grenlandzkiej bywa trudna i problematyczna, ważne jest podejście właściciela i odpowiednio szybkie przystąpienie do tresury. Pies grenlandzkiej już jako szczeniak powinien być nauczony podstawowych komend oraz posłuszeństwa, dorosłe osobniki jest zdecydowanie trudniej wychować, oraz jako że ich waga i siła jest dość duża, człowiek może mieć problem z utrzymaniem takiego psa na smyczy.

Zdrowie i żywienie psa grenlandzkiego

Pies grenlandzki cieszy się dość dobrą kondycją i zdrowiem, nie choruje na żadne konkretne choroby. Jedynie musimy dbać o suplementację i odpowiednio zbilansowaną dietę. Na rynku dostępne są witaminy dla psów, które warto podawać wraz z posiłkiem. Psy zaprzęgowe, do których zaliczana jest również ta rasa, były przystosowane do pokonywania codziennie wiele kilometrów w mrozie, aktualnie nie jest to ich głównym zadaniem, jednak pozostało im wysokie zapotrzebowanie kaloryczne, szczególnie na aminokwasy. Świetnie sprawdzi się dieta z przeważającą ilością mięsa – dieta BARF dla psa lub postawienie na wysokiej jakości karmę suchą dla psów.

Jeśli już decydujemy się na wychowywanie tej rasy w warunkach domowych, musimy pamiętać, że czworonóg potrzebuje dużo przestrzeni. Trzymanie go w mieszkaniu blokowym, nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Dodatkowo bardzo istota jest aktywność fizyczna, codziennie pies musi mieć czas i miejsce na ruch, bieganie czy spacery, by mógł wykorzystać swoją energię. Warto mieć to na uwadze przed zdecydowaniem się na tę konkretną rasę psa.

 

Szczeniak psa grenlandzkiego.

 

Pies grenlandzki – cena za szczeniaka

Pies grenlandzki należy do dość kosztownych ras, ceny są zależne od miejsca, w jakim decydujemy się zakupić danego psa. Więcej hodowli psów grenlandzkich znajduje się za granicą. Kwoty za szczeniaka zaczynają się mnie więcej od 4000 zł, a kończyć się mogą nawet na 8000 zł. Dostępność psów grenlandzkich również jest mocno ograniczona, często musimy czekać na szczeniaka kilka miesięcy, a nawet i lat.




Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość