Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Alaskan malamute– najważniejsze informacje o rasie

Podobno nie ma psów odpowiednich dla każdego. Gdyby jednak pokusić się o wskazanie takiej rasy, to z całą pewnością alaskan malamute byłby w czołówce takiej listy. Przyzna to każdy, kto miał przyjemność poznać przedstawiciela tej rasy.

Alaskan malamute to pies niezwykle przyjaźnie nastawiony do człowieka. Ta cecha jest wręcz u tej rasy legendarna. W przeszłości psy te towarzyszyły człowiekowi przy polowaniach, transporcie a nawet pomagały w opiece nad dziećmi! Z pozoru groźne wilki w istocie są wspaniałymi, rodzinnym psami.

 

Alaskan malamute szczeniak.

 

Alaskan malamute – historia rasy

Istnienie tej pięknej rasy zawdzięczamy Inuitom – ludowi wędrownemu, który przed 35 tysiącami lat migrował z Centalnej Azji na teren Alaski. Wędrowcom towarzyszyły psy w typie szakala, które krzyżowano z arktycznymi wilkami i na przestrzeni wieków dały one początek charakterystycznym rasom północnym w typie malamuta. Ciężkie warunki wyselekcjonowały psy silne, wytrzymałe, które potrafiły pracować przy bardzo oszczędnym wyżywieniu.

Duży wpływ na charakter malamutów miał fakt, że musiały one często rywalizować z innymi psami o jedzenie czy przewodnictwo w stadzie oraz to, że podobno te agresywne wobec człowieka były zabijane.

 

 

Alaskan malamute – sylwetka

Jest to typowy arktyczny pies o wyraźnych cechach szpica. Pies malamut ma silną i zwartą budowę, mocne kończyny, owłosiony ogon noszony nad grzbietem. Uszy są wyprostowane, szeroko rozstawione, lekko skierowane do przodu. Kufa jest długa. Oczy mają kształt migdała i są ukośnie osadzone.

Szata jest gęsta, z grubym podszerstkiem, nieco bardziej szorstka i dłuższa niż u husky syberyjskiego. Umaszczenie występuje w odcieniach szarego, aż do czarnego z jasnymi (lub białymi) znaczeniami na pysku, spodniej stronie tułowia i łapach, a także całkowicie białe.


Malamute a husky- podobne czy różne? Porównując obie rasy zauważymy, że malamut ma sporo wspólnego z husky. Jest jednak od niego masywniejszy i silniejszy. Husky jest szczuplejszy i szybszy.

 

Alaskan malamute był selekcjonowany pod kątem siły i wytrzymałości, nie są to psy szybkie.

 

Alaskan malamute – charakter i zachowanie

Jest to niezwykle bystry i inteligentny pies, który nie znosi nudy. Od właściciela wymaga codziennej porcji stymulacji – fizycznej lub psychicznej, inaczej sam sobie znajdzie zajęcie. Bardzo często można spotkać malamuty w sportowej rywalizacji – szczególnie w psich zaprzęgach. Wbrew pozorom nie jest to idealny sport dla tych psów – nie są to bowiem psy szybkie, natomiast bardzo silne i wytrzymałe.


Mimo pokaźnych gabarytów jest to pies bardzo żywiołowy. Jednak cechą, za którą jest szczególnie lubiany jest brak agresji wobec ludzi. Dlatego idealnie sprawdzi się jako pies rodzinny – nawet przy małych dzieciach. Należy mieć jednak na uwadze, że zupełnie inaczej może zachowywać się w stosunku do innych zwierząt – tutaj alaskan malamut może okazać się mniej przyjazny, kiedy dojdzie do rywalizacji o przywództwo w stadzie. Instynkt łowcy może również się uaktywnić podczas spacerów, więc trzeba bardzo uważać, by malamut nie rzucił się w pogoń za dziką zwierzyną.

Alaskan to pies niezależny i uparty, tresura tej rasy jest bardzo ciężka. Zdecydowanie nie sprawdza się jako pies stróżujący – łagodne usposobienie w stosunku do ludzi dyskredytuje go z tej roli.Może Cię zainteresować: Psie sporty, czyli jak pozytywnie zmęczyć psa

 

Malamute – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Malamut na ogół jest psem cieszącym się dobrym zdrowiem. Wśród najczęstszych chorób można wymienić dystrofię mięśni lub dystrofię rogówki. Stosunkowo częstymi są również wszelkie choroby oczu psów. Podobnie jak większość dużych ras, Alaskan jest narażony na ryzyko dysplazji stawów -biodrowego i łokciowego. Dlatego ważny jest dobór odpowiedniej karmy uwzględniającej potrzeby dużych ras.

 

Karmy suche dla psów

 


Pielęgnacja Malamuta niewiele różni się od pielęgnacji każdego innego psa – polega na czyszczeniu uszu, dbaniu o zęby i wyczesywaniu sierści. Aby zapewnić piękną, lśniącą sierść wystarczy zabieg powtarzać raz w tygodniu. Wyjątek stanowi okres linienia – który występuje raz do roku i trwa około miesiąca, w tym czasie warto wyczesywać Alaskana codziennie używając szczotki pozwalającej wyczesywać podszerstek.

 

 

Alaskan malamute - cena

Szczenięta malamuta z legalnych hodowli kosztują 3 000 - 4 000 zł. Cena psów, które mają być przeznaczone do rozrodu i nowej hodowli wynosi 6 000 zł i więcej.

Pamiętaj, aby zawsze odwiedzić hodowlę, zapytać hodowcę o drzewo genealogiczne szczeniąt, osiągnięcia hodowli oraz badania i wyniki z nich rodziców oraz rodzeństwa wybranego szczeniaka. Niskie ceny szczeniąt alaskan malamute powinny wzbudzić Twój niepokój. Przed decyzją o zakupie szczeniaka należy wziąć pod uwagę, że koszt miesięcznego utrzymania alaskan malamute to ok. 300 - 400 zł.

 

 

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość