Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Co to jest podszerstek i jak o niego zadbać? Jakie są rodzaje włosów?

Sierść to ozdoba zwierzaka. Oprócz funkcji estetycznych informuje też o stanie jego zdrowia. Ważnym elementem okrywy włosowej jest podszerstek – cienkie i miękkie włosy. Ma go większość kotów i psów. Wyjątkami są np. korat, kot balijski czy kot bombajski, a z psów – york, dog z Majorki czy buldog.

Włosy występują tylko u ssaków. W okrywie włosowej znajdują się dwie zasadnicze warstwy włosów – są to włosy pokrywowe oraz włosy podszyciowe. Składają się odpowiednio z włosów przewodnich i ościstych oraz z włosów przejściowych i puchowych. Wibrysy są piątym rodzajem włosów, stanowią włosy czuciowe nienależące do żadnej z powyższych grup, są one narządem zmysłu. Gatunki mające gęsty podszerstek wymagają jego regularnej pielęgnacji, aby się nie filcował.

 

Włosy puchowe, czyli podszerstek.

 

Jakie są rodzaje sierści?

U kotów i psów wyróżnia się cztery główne rodzaje włosów. Poza podszerstkiem warstwę okrywową tworzą włosy okrywowe, zwane też włosami przewodnimi. Budują wierzchnią warstwę szaty. Są najdłuższe, proste, dość sztywne, zwężają się ku końcowi. Stanowią „pierwszą linię obrony” przed wilgocią i temperaturą, w tym zarówno niską, jak i wysoką (nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może się okazać szkodliwa dla delikatnej skóry). Pod nimi znajdują się włosy ościste. Są krótsze, cieńsze od okrywowych. Razem z nimi decydują o kolorze szaty. Wszystko za sprawą zawartego w nich pigmentu. Włosy ościste dbają zwłaszcza o termoregulację. Włosy przejściowe stanowią połączenie funkcji oraz cech poprzednich rodzajów włosów i stanowią uzupełnienie dla włosów puchowych.

Pamiętajmy, że wśród psów czy kotów występują rasy, które nie mają tych wszystkich elementów okrywy włosowej. A jaki jest piąty rodzaj włosów występujący w sierści? Nie można zapomnieć o wibrysach. To włosy czuciowe, które stanowią narządy zmysłu dotyku. Wibrysy są głęboko zakorzenione, sztywne, bardzo silnie ukrwione i unerwione. Te najgrubsze, które tworzą kocie wąsy, znajdują się na policzkach, ale wibrysy spotkać można też nad oczami, na spodzie łap i na wargach.

 

Podszerstek wyciągnięty rękawicą pielęgnacyjną.

 

Co to jest podszerstek?

Podszerstek nazywany jest inaczej włosami puchowymi. Pod terminem tym kryje się krótka, wełnista, miękka warstwa sierści, mieszcząca się bezpośrednio przy skórze zwierzęcia. Podszerstek stanowi swego rodzaju podłoże dla wierzchniej warstwy, zwanej włosem okrywowym. Najważniejsze jego zadania to ochrona przed wilgocią i zapewnienie ciepła (funkcja termoizolacyjna). Z czego wynika doskonała zdolność podszerstka do trzymania ciepła? Na pierwszy rzut oka proste włosy puchowe w obrazie mikroskopowym wyglądają jak karbowane. Układają się w fale, które zatrzymują wewnątrz powietrze, będące świetnym materiałem izolacyjnym. Ilość włosa puchowego ulega w ciągu roku dużym zmianom. Na wiosnę zauważa się wzmożone linienie – utratę podszerstka. Na jesień obserwuje się ponowny wzrost ilości włosa puchowego – organizm przygotowuje się na niższe temperatury.

Może Cię zainteresować: Dlaczego nadmiernie wypada psu sierść? Sposoby i rady

 

Podszerstek psa.

 

W jaki sposób należy dbać o podszerstek?

sklepie internetowym istnieje ogromny wybór akcesoriów do pielęgnacji sierści. Oferta może przyprawić o zawrót głowy. Narzędzie należy dobrać adekwatnie do rodzaju włosa. Do wyczesania podszerstka z powodzeniem można użyć klasycznej pudlówki. Normalnie stosuje się ją do napuszenia i przygładzenia sierści. Oprócz tego do usuwania martwego podszerstka przeznaczone są też akcesoria tangle teezer, które dodatkowo masują skórę.


W pielęgnacji podszerstka ważna jest systematyczność. Koty i psy należy czesać raz w tygodniu, a w okresie linienia nieco częściej. Rasy z obfitym podszerstkiem lub długowłose należy czesać jeszcze częściej. Dlaczego wyczesywanie podszerstka jest ważne? Po pierwsze z uwagi na czystość domu. Jeśli nie usunie się obumarłych włosów, będą się one osadzały na podłodze, meblach, ubraniach i wyglądały nieestetycznie. Po drugie np. kot podczas wykonywania codziennych zabiegów higienicznych narażony jest na połykanie włosów i zakłaczenie. Kiedy trafią one do przewodu pokarmowego, zbijają się w kule włosowe.

 

Biały podszerstek kota.



Olga Dąbska

Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość