Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Najlepsze sposoby na intensywne wypadanie sierści u psa

Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa? To pytanie zadawał sobie niejeden właściciel wyciągając psią sierść z porannej kawy lub czyszcząc marynarkę przed ważnym spotkaniem biznesowym. Linienie u psa jest zupełnie naturalne i nie da mu się zapobiec w 100%. Istnieją jednak sposoby na ograniczenie ilości psich włosów fruwających po domu!

 

 

Wypadanie sierści u psa - przyczyny?

Linienie to naturalny proces wymiany sierści, dostosowany do zmieniającej się pory roku, a co za tym idzie, zmieniającej się temperatury. Najczęściej proces linienia najbardziej zaznaczony jest wiosną oraz jesienią.

W dzisiejszych czasach psy przebywają w ogrzewanych pomieszczeniach i nie są tak bardzo narażone na długie i nagłe zmiany temperatur. To właśnie dlatego proces linienia może trwać przez cały rok. Mimo to, w ciągu całego rocznego cyklu da się jednak wyróżnić pewne okresy większej intensywności linienia. Przypadają one na wiosnę i jesień.

 

 

Linienie – czy jego intensywność zależy od rasy psa?

Na intensywność linienia ma wpływ rasa, a raczej rodzaj sierści, jaki dany pies posiada.

Najbardziej intensywne wypadanie sierści u psa ma miejsce u tzw. pierwotnych ras, ponieważ ich włosy mają budowę dwuwarstwową (duża ilość podszerstka).

Psy długowłose, takie jak maltańczyki linieją prawie niezauważalnie. Brak podszerstka powoduje, że utrata włosa u tych psów wygląda podobnie jak u człowieka. Ich włosy są jednak bardzo delikatne i wymagają codziennej pielęgnacji.

Psy krótkowłose, takie jak dobermany, czy dogi linieją mniej obficie, jednak okres wymiany włosa może być u nich dłuższy.

 

 

Czy mój pies nie gubi zbyt dużo włosów?

Jeśli podczas przesileń twój pies:

  • gubi bardzo duże ilości włosów
  • ma matową sierść
  • ma widoczne przerzedzenia włosa, czy miejscowe wyłysienia

udaj się z nim do lekarza weterynarii.

Większość nietypowych objawów zdrowotnych pupila wymaga konsultacji z lekarzem – w tym także wypadanie sierści u psa. Przyczyny takiego stanu mogą być różne – od zwykłych, fizjologicznych (naturalna wymiana okrywy włosowej) po alarmujące anomalie.

Nadmierne wypadanie sierści u psa może być na przykład objawem choroby. Czasami pojawia się przy niedoborach niektórych witamin, minerałów, kwasów omega 3 i 6. Może także oznaczać chorobą endokrynologiczną, zapalenie skóry, grzybicę, alergie, czy obecność pasożytów.

 

 

Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa w okresie intensywnego linienia?

Linienie psa jest bardzo uciążliwe nie tylko dla zwierzęcia, ale także dla właścicieli. Wielu właścicieli zastanawia się jak ograniczyć wypadanie sierści u psa zwłaszcza na wiosnę i jesienią, czyli wtedy, kiedy jest ono najbardziej nasilone. Pamiętaj, że linienie to proces naturalny, którego nie można wyeliminować. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają nieco złagodzić intensywne wypadanie sierści u psa.

Na pewno warto pomóc psu poprzez usuwanie martwej sierści. Regularnie wyczesywanie psa jest przyjemne i relaksujące zarówno dla zwierzęcia jak i właściciela. Wzmacnia też więzi i buduje zaufanie. Do usuwania martwego podszerstka bardzo dobrze nadają się wszelkiego rodzaju furminatory.

Możesz także wykąpać swojego psa. Dzięki kąpieli pozbędziesz się martwych włosów, a także zmiękczysz i nawilżysz skórę zwierzęcia. Pamiętaj, aby używać specjalnych szamponów, przeznaczonych dla psów. Skóra psa ma zupełnie inne pH niż skóra ludzka. Ma także inne, wyjątkowe wymagania, których nie spełni szampon dla człowieka.

 

 

Zdrowa i lśniąca sierść u psa? Najważniejsza jest odpowiednia dieta!

Stan sierści i skóry twojego psa jest w pewnym sensie odzwierciedleniem jego stanu zdrowia. Pamiętaj o odpowiednim żywieniu swojego pupila. Odpowiednio zbilansowana karma, wspomagająca proces linienia powinna być bogata w:

  • kwasy tłuszczowe omega 3 i 6
  • witaminy z grupy B
  • cynk
  • biotynę.

Karma taka może być podawana psu przez cały rok.

Dobrze zbilansowana karma może spowodować, że okres linienia będzie krótszy i mniej intensywny. Nowa sierść psa stanie się błyszcząca, a jego skóra będzie odpowiednio nawilżona i zdrowa.

Pamiętaj, że sierść i skóra to naturalne bariery ochronne organizmu. Jeśli skóra twojego psa będzie np. przesuszona, będzie także bardziej podatna na różne infekcje.

 

 

 

Magdalena Kozioł

Komentarze

Nowa wiadomość
Agnieszko,
zachęcamy do skonsultowania przypadku z innym weterynarzem, aby mieć pełny ogląd na sprawę. Konieczne są badania krwi - szczególnie pod kątem chorób tarczycy, przydałoby się sprawdzić również serca psa. Nie podałaś również sposobu żywienia psa, a ma to ogromny wpływ na jakość sierści. Po wykonaniu badań krwi, można rozważyć wprowadzenie do diety oleju z łososia lub z kryla, w celu suplementacji kwasów Omega 3.
Mój piesek ma 11miesięcy jest czesany każdego dnia strasznie wypada mu sierść leki od weterynarza mimo że są zmieniane nie pomagają. Szczotki zapychają się
Jest za każdym razem 6 do 7 pełnych szotek a w domu pełno sierści. Nawt specjalny odkurzacz ma z TM problem. Niewiem co robić. Proszę o pomoc.
Drogi Toifk,
psu należy wykonać badania krwi, bo może to być objaw braków składników odżywczych. Po takim pakiecie z badań krwi oraz moczu i kału, można wprowadzić leczenie farmakologiczne (w przypadku mocnych braków witamin) uzgodnione z lekarzem weterynarii. Jeżeli pies jest zdrowy to polecamy podawanie oleju z łososia np. https://fera.pl/simply-from-nature-salmon-oil-olej-z-lososia-500-ml.html . Warto też zastanowić sie nad jakością podawanej karmy, powinna byc ona bezzbożowa i pełna nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3.
Mój pies ma 1rok i 8 miesięcy ale od stycznia do tej pory wypada mu sierść .ten podszorstek swoją drogą rozumiem .Mój pupil ma krótką i szorstką sierść na grzbiecie a reszta miękka.Ma czystą i zdrową,skóra też zdrowa.Dostaje mokrą i suchą karmę.Próbowałam najróżniejsze prawie zerowa reakcja.Dostawał krople i zestawy witamin i nic.Tylko przez pierwsze 10 miesięcy nie było problemy z wypadanie sierści .Ma lśniącą sierść.i nie widać aby miał jej mniej.Jest to uciążliwe .Proszę o radę.Jeszcze dodam że jest lękliwym psem od maleńkości.
Iwono, oczywiście, będzie nam miło, bo pragniemy szerzyć wiedze wśród opiekunów zwierząt.
Pozdrawiamy
Dzień dobry
Czytałam pani artykuł na temat wypadającej sierści u psów, bardzo mi się spodobał. Chciałabym się zapytać czy mogłabym go udostępnić na swoim Facebooku?
Pozdrawiam
Iwona