Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

West highland white terrier - charakterystyka, pielęgnacja, zdrowie ( Encyklopedia psów )

West Highland White Terrier - skąd pochodzi rasa

 

West Highlands to nazwa pięknego, górzystego regionu północnej Szkocji. Właśnie stąd pochodzi west highland white terrier, wyhodowany w drugiej połowie XIX wieku. Potocznie nazywany westie, jest psiakiem bardzo energicznym, pełnym życia i chęci do zabawy.

Wbrew pozorom i swoim niewielkim rozmiarom, w tym psie drzemie silna osobowość i wielki upór, dlatego nie każdy będzie mógł, i chciał żyć z takim zadziornym łobuzem.  

 

Biały west w pełnej okrywie włosowej i z długim ogonem.

 

Sylwetka psa rasy White Terrier

 

West Terrier mimo swoich niewielkich rozmiarów, jest naprawdę solidnie zbudowany. Charakteryzuje go krótki grzbiet, gruba szyja, bardzo mocne lędźwie, oraz długi (13-15 cm), prosty (koniecznie prosty) ogon. Uroczo kontrastujące są czarne nos i oczka Westa. Oczka, które wyróżniają się bardzo bystrym, przenikliwym spojrzeniem.

Jego sierść składa się z dwóch warstw: około 5- centymetrowego twardego włosa okrywowego, oraz gęstego i miękkiego podszerstka.

Psy tej rasy osiągają w kłębie:

25-30 cm (psy)

23-28 cm (suki)

Natomiast standardowa waga oscyluje w granicach:

7-10 kg (samiec)

6-7 kg (samica)

Występuje tylko i wyłącznie w charakterystycznym dla siebie białym umaszczeniu.

 

Pielęgnacja psa rasy White Terrier

Westiego, podobnie jak sznaucera, nie można strzyc i golić, ponieważ niszczy to jego strukturę sierści, przestaje być szorstka, bardzo trudno ją po takich niewłaściwych zabiegach doprowadzić do dobrego stanu.

Jeśli zależy Ci, żeby jego sierść była tak pięknie biała i błyszcząca jak na wystawach, czy reklamach, ostrzegam: będzie to wymagało sporo wysiłku. Te psiaki naprawdę uwielbiają spacery, a w związku ze spacerami- błoto. Każdorazowe ubrudzenie sierści wymaga naprawdę solidnego czyszczenia, by przywrócić jasny kolor.

Podobnie jak inne małe rasy, mają skłonność do odkładania się kamienia nazębnego, dlatego od szczeniaka trzeba go uczyć cierpliwości podczas wykonywania niezbędnych zabiegów higienicznych.

Westy karmione nieodpowiednią karmą mają tendencję do zmiany koloru futerka na żółtawy. Dlatego warto wybierać odpowiednią karmę dedykowaną tej rasie.

 

Wystrzyżony, biały west prezentuje się bardzo majestatycznie. A jakie westy są z charakteru?

 

Zdrowie Westa

 

Co do długości życia tej rasy, szacuje się, że żyje średnio od 12- 16 lat. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, z reguły cieszy się dobrym zdrowiem, jednak może zachorować na:

  1. Alergie skórne
  2. Choroby oczu
  3. Nietolerancje pokarmowe (szczególnie na zboża)
  4. Wady serca
  5. Głuchotę (warunkowana genetycznie)
  6. Cukrzycę
  7. Zaćmę

Obalmy mit o tym, jakoby ta rasa nie uczulała, w związku z czym jest idealna dla alergika. Niestety nie jest to prawdą, ponieważ sierść nie jest jedynym alergenem, bardzo często jest nim ślina psa, a to, że te teriery nie tracą sierści, nie wpływa na ich działanie na alergików.  

Westy mają skłonność do tycia. Przekarmianie psa nie prowadzi do niczego dobrego, a nadprogramowe kilogramy dość trudno jest zrzucić.

Sprawdź: Psy odpowiednie dla alergików

 

 

Charakter Westa

 

Westie to najbardziej uspołeczniona i radosna spośród wszystkich szkockich terierów rasa. Jeśli oglądaliście kiedyś „Asterixa i Obelixa”, z pewnością pamiętacie Idefixa. Małego, przyjaznego, bystrego, energicznego, pogodnego psiaka, którego wszędzie pełno i uwielbia zabawę. Właśnie takie są west highland white terriery.

Wiele zależy też od danego osobnika, w końcu wszystkiego psiaki mają swoje charakterki. Jedne uwielbiają dzieci, inne są samotnikami. Wszystkie łączy jednak jedno- są bardzo lojalne i przywiązane do swojego właściciela. Jak inne teriery, westie jest bardzo uparty i trudny w ułożeniu, można spokojnie powiedzieć, że jego wychowanie nigdy się nie kończy. Lubi dominować i bez odpowiedniego wychowania może być dość hałaśliwy i zaczepny w stosunku do innych psów. Żeby móc nieco bardziej przewidzieć charakter naszego psiaka, warto odwiedzić hodowcę, poznać rodziców westiego, dowiedzieć się też nieco o jego dziadkach. Jest to szczególnie istotne, patrząc na to, że socjalizacja tych ras jest często przez hodowców zaniedbywana, a skutki tego zaniedbania będą się za nami ciągnęły do końca życia psa.

Spokojnie odnajdzie się zarówno w dużym domu, jak i kawalerce, natomiast ze względu na jego krótkie łapki, wchodzenie na wysokie piętra nie jest dla niego wskazane, szczególnie w wieku szczenięcym. Uwielbia zieleń, dlatego ogród będzie dla niego istnym spełnieniem marzeń. Dla nas już odrobinę mniej, jeśli trafimy na osobnika, który uwielbia pomagać nam w pracach ogrodniczych i przekopywać rabatki.

 

Ciekawostki

 

Słynny Idefix, pies Obelixa  był właśnie west highland white terrierem.

Słynnymi hodowcami tych psiaków byli między innymi Karol Darwin, Alfred Hitchcock, czy Pablo Picasso.

Psy tej rasy wykorzystywano w reklamach telewizyjnych, np. na etykiecie whisky ”Black and White”, czy w kampanii reklamowej firmy Renault.

W miocie pojawia się średnio 3- 5 młodych, rekordowo w 2012 roku suczka imieniem Isobel powitała na świecie aż 11 maluchów

 

West highland white terriery są bardzo życzliwymi psiakami i życie z nimi na pewno będzie bardzo radosne i pełne przygód. Zanim jednak zdecydujesz się na tę rasę, warto wziąć pod uwagę wszystkie powyższe rady i zastanowić się, czy pasuje on do Ciebie i Twojego trybu życia.

 

Dorosły west w szelkach rozgląda się po okolicy, zielonym polu.

 

Maja Magiera

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
66253
37.99   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+