Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

West highland white terrier - charakterystyka, pielęgnacja, zdrowie ( Encyklopedia psów )

West highland white terrier potocznie nazywany westie lub westem, jest psem bardzo energicznym, pełnym życia i chęci do zabawy.

Wbrew pozorom i swoim niewielkim rozmiarom, w tym psie drzemie silna osobowość i wielki upór, dlatego nie każdy będzie mógł, i chciał, żyć z takim zadziornym łobuzem.

 

 West highland white terrier dorosły.

 

Skąd pochodzi rasa psa West Highland White Terrier?

West Highlands to nazwa pięknego, górzystego regionu północnej Szkocji. Właśnie stąd pochodzi west highland white terrier, którego początki datuje się na XVII wiek. Rasa ta powstała jako krzyżówka cairn terriera oraz terriera szkockiego. Jednak uzyskanie wzorca westa jakiego dzisiaj podziwiamy wcale nie było takie proste. Hodowcy latami trudzili się, aby uzyskać tę nieskazitelną biel sierści westa. Zdecydowany wkład w rozwój prac hodowlanych nad rasą miał pułkownik Malcolm of Polltalloch, który w 1860 roku wypracował trwałe umaszczenie w swojej hodowli.

Pierwszy klub West Highland powstał w Szkocji w 1904 roku. Jednak rasa została uznana dopiero 3 lata później.

 

 

West Highland White Terrier - waga i wymiary

West Highland mimo swoich niewielkich rozmiarów, jest naprawdę solidnie zbudowany. Charakteryzuje go krótki grzbiet i krótkie nogi, gruba i długa szyja, bardzo mocne lędźwie, oraz długi (13-15 cm) i koniecznie prosty ogon, który jest noszony wysoko. Głowa z mocno zaznaczonym stopem. Uroczo kontrastujące są czarne nos i oczy Westa. Oczy westów, które wyróżniają się bardzo bystrym, przenikliwym spojrzeniem. Co ciekawe, wnętrza uszu mają granatowe pigmenty - co nadaje psu wyrazu jedynego w swoim rodzaju. Końcówki uszu powinny być spiczaste.

Sierść west terrierów składa się z dwóch warstw: około 5- centymetrowego twardego włosa okrywowego, oraz gęstego i miękkiego podszerstka. Sierść należy regularnie trymować u psiego fryzjera, nie należy jej golić. 

Psy tej rasy osiągają w kłębie:

25-30 cm (psy)

23-28 cm (suki)

Natomiast standardowa waga oscyluje w granicach:

7-10 kg (samiec)

6-7 kg (samica)

Występuje tylko i wyłącznie w charakterystycznym dla siebie białym umaszczeniu. Jeżeli podobają Ci się taki psy, zobacz podobne rasy do West highland white terriera.

 

Biały west highland terrier.

 

Pielęgnacja psa rasy White Terrier

Westiego, podobnie jak sznaucera, nie można strzyc i golić, ponieważ niszczy to jego strukturę sierści, przestaje być szorstka, bardzo trudno ją po takich niewłaściwych zabiegach doprowadzić do dobrego stanu.

Jeśli zależy Ci, żeby jego sierść była tak pięknie biała i błyszcząca jak na wystawach, czy reklamach, ostrzegam: będzie to wymagało sporo wysiłku. Te psy naprawdę uwielbiają spacery, a w związku ze spacerami- błoto. Każdorazowe ubrudzenie sierści wymaga naprawdę solidnego czyszczenia, by przywrócić jasny kolor.

Podobnie jak inne małe rasy, mają skłonność do odkładania się kamienia nazębnego, dlatego od szczeniaka trzeba go uczyć cierpliwości podczas wykonywania niezbędnych zabiegów higienicznych. Na zimę warto zaopatrzyć się w ubranka dla west highland white terriera.

 

Wystrzyżony, biały west prezentuje się bardzo majestatycznie. A jakie westy są z charakteru?

 

West Highland White Terrier - choroby 

Co do długości życia tej rasy, szacuje się, że żyje średnio od 12- 16 lat. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, z reguły cieszy się dobrym zdrowiem, jednak może zachorować na:

  1. Alergie skórne
  2. Choroby oczu
  3. Nietolerancje pokarmowe (szczególnie na zboża)
  4. Wady serca
  5. Głuchotę (warunkowana genetycznie)
  6. Cukrzycę
  7. Zaćmę

Obalmy mit o tym, jakoby ta rasa nie uczulała, w związku z czym jest idealna dla alergika. Niestety nie jest to prawdą, ponieważ sierść nie jest jedynym alergenem, bardzo często jest nim ślina psa, a to, że te teriery nie tracą sierści, nie wpływa na ich działanie na alergików.  

Westy mają skłonność do tycia. Przekarmianie psa nie prowadzi do niczego dobrego, a nadprogramowe kilogramy dość trudno jest zrzucić. Dlatego najlepszym wyjściem będzie bezzbożowa karma dla psów - mokra lub sucha.

 

Może Cię zainteresować: Psy odpowiednie dla alergików

 

 

West Highland White Terrier - charakter

Westie to najbardziej uspołeczniona i radosna spośród wszystkich szkockich terierów rasa. Jeśli oglądaliście kiedyś „Asterixa i Obelixa”, z pewnością pamiętacie Idefixa. Małego, przyjaznego, bystrego, energicznego, pogodnego psiaka, którego wszędzie pełno i uwielbia zabawę. Właśnie takie są west highland white terriery.

Wiele zależy też od danego osobnika, w końcu wszystkiego psy mają swoje charakterki. Jedne uwielbiają dzieci, inne są samotnikami. Wszystkie łączy jednak jedno- są bardzo lojalne i przywiązane do swojego właściciela. Jak inne teriery, westie jest bardzo uparty i trudny w ułożeniu, można spokojnie powiedzieć, że jego wychowanie nigdy się nie kończy. Lubi dominować i bez odpowiedniego wychowania może być dość hałaśliwy i zaczepny w stosunku do innych psów. Żeby móc nieco bardziej przewidzieć charakter naszego psiaka, warto odwiedzić hodowcę, poznać rodziców westiego, dowiedzieć się też nieco o jego dziadkach. Jest to szczególnie istotne, patrząc na to, że socjalizacja tych ras jest często przez hodowców zaniedbywana, a skutki tego zaniedbania będą się za nami ciągnęły do końca życia psa.

Spokojnie odnajdzie się zarówno w dużym domu, jak i kawalerce, natomiast ze względu na jego krótkie łapki, wchodzenie na wysokie piętra nie jest dla niego wskazane, szczególnie w wieku szczenięcym. Uwielbia zieleń, dlatego ogród będzie dla niego istnym spełnieniem marzeń. Dla nas już odrobinę mniej, jeśli trafimy na osobnika, który uwielbia pomagać nam w pracach ogrodniczych i przekopywać rabatki.

 Dorosły west w szelkach rozgląda się po okolicy, zielonym polu.

 

Ile kosztuje West highland white terrier? - szczeniaki i hodowla

Szukając dla siebie psa westa przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nie west highland white terrier nie występuje w wersji miniaturki. Wszystkie takie ogłoszenia o adopcji czy kupnie to pseudohodowle i należy się takich miejsc wystrzegać, również ze względów prawnych.

Przed podpisaniem umowy zakupu psa odwiedź hodowlę, porozmawiaj z hodowcą i zwróć uwagę na pozostałe szczenięta z miotu oraz pozostałe pokolenia westów. Hodowca powinien odpowiedzieć na wszystkie pytania, a także pokazać badania wykonane rodzicom szczeniąt i samym szczeniakom. Wybór odpowiedniej hodowli rzutuje na całe przyszłe życie westa, dobrze zsocjalizowany będzie miał łatwiejszy start, a ten pochodzący z dobrej hodowli z pewnością będzie również silniejszy zdrowotnie. Cena szczeniaka west highland white terriera z legalnej hodowli to ok. 5000 zł i w zwyż (na "kolanka") do 10000 zł i więcej (za szczenię do dalszej hodowli).

 

West highland white terrier szczeniak.

 

Ciekawostki o westach: 

  • Słynny Idefix, pies Obelixa  był właśnie west highland white terrierem.
  • Słynnymi hodowcami tych psiaków byli między innymi Karol Darwin, Alfred Hitchcock, czy Pablo Picasso.
  • Psy tej rasy wykorzystywano w reklamach telewizyjnych, np. na etykiecie whisky ”Black and White”, czy w kampanii reklamowej firmy Renault.
  • W miocie pojawia się średnio 3- 5 młodych, rekordowo w 2012 roku suczka imieniem Isobel powitała na świecie aż 11 maluchów

 

West highland white terriery są bardzo życzliwymi psiakami i życie z nimi na pewno będzie bardzo radosne i pełne przygód. Zanim jednak zdecydujesz się na tę rasę, warto wziąć pod uwagę wszystkie powyższe rady i zastanowić się, czy pasuje on do Ciebie i Twojego trybu życia.

 

 

 

Karolina Łuszczyk

Maja Magiera

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość