Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Psy z włosami – rasy odpowiednie dla alergików

Wiele osób nie może przyjąć pod swój dach zwierząt z powodu alergii. Powszechnie uważa się, że pies z włosami zamiast sierści jest w takim przypadku bezpiecznym rozwiązaniem. Nie jest to regułą, ale niektóre rasy są szczególnie dobrze znoszone przez osoby z nadwrażliwością na różne alergeny.

Psy z włosami to zwykle przedstawiciele ras niedużej wielkości. Jednak również duże rasy, takie jak sznaucery czy większe odmiany pudli mogą być dobrymi towarzyszami alergików.

 

Bichony uchodzą za psy mało uczulające, wymagają jednak znacznie więcej czasu poświęconego na pielęgnację ich sierści - czesanie i regularne kąpiele.

 

Czym charakteryzują się psy z włosami?

Psy z włosami to grupa ras, które charakteryzują się nietypową dla świata ssaków okrywą ciała. Ich skóra pokryta jest jedynie wierzchnią warstwą sierści, składa się z długich, rosnących nieustannie i rzadko wypadających keratynowych włókien. Nie posiadają lub posiadają niewiele tzw. podszerstka, czyli miękkiej, krótszej sierści. Najczęściej jest ona niewidoczna na zewnątrz, ale sprawia, że zwierzę wygląda na większe i bardziej „puchate”. Podszerstek pełni głównie rolę izolacji termicznej – pozwala na utrzymanie temperatury ciała zarówno w lokalizacjach o bardzo niskiej, jak i wysokiej temperaturze. W procesie linienia warstwa ta podlega nieustannej odnowie, a dwa razy do roku – przed sezonem letnim i zimowym – niemal całkowitej wymianie. Choć warstwa okrywowa sierści jest u wszystkich ras taka sama, zwierzęta bez podszerstka zwykło nazywać się psami z włosami.

 

 

Czy pies z włosami to dla alergika dobry wybór?

Pies z włosami to najlepszy wybór dla alergika unikając obecności ogromnej ilości sierści na podłogach, meblach, ubraniach niewątpliwie ogranicza się ekspozycję na alergeny. Nie oznacza to jednak, że – jak się powszechnie przyjmuje – każdy taki pies może zamieszkać z każdą cierpiącą na alergię osobą.

 

Pies z włosami może być przyczyną reakcji alergicznych, ponieważ nie tylko sierść uczula. Przyczyną uciążliwych objawów chorobowych mogą być złuszczone komórki naskórka, roztocza, pasożyty skórne, wydzieliny i wydaliny. Jednak i w tym przypadku zwierzęta z włosami są lepszym wyborem, niż te ze zwykłą sierścią – okrywę skóry o wiele łatwiej można utrzymać w czystości, choć czasem wymaga to sporej ilości zabiegów pielęgnacyjnych.

 

W każdym przypadku alergii decyzję o posiadaniu czworonoga należy dobrze rozważyć i liczyć się z ryzykiem wystąpienia niekorzystnych objawów.

 

Yorkshire terrier posiadają znikomą ilość podszerstka, ale i one mogą uczulać. Przed decyzją o kupnie psa lub adopcji należy rozważyć, co gdy alergia się jednak pojawi.

 

Małe psy z włosami

Wśród małych psów z włosami w Polsce najpopularniejsze są obecnie yorkshire teriery. Jest to rasa niezwykle wdzięcznych, towarzyskich i aktywnych czworonogów. Ich wielkość sprawia, że często stają się członkami rodzin żyjących w mieszkaniach. Jednocześnie teriery to psy o cechach obrońców – są odważne, pewne siebie, zawsze starają się przeciwstawiać zagrożeniu.

 

Do małych psów z włosami należą też rasy takie jak:

  • shih tzu – dzielne psy, które były niegdyś używane do polowań;
  • basenji – ciekawostką jest fakt, że psy tej rasy nie potrafią szczekać;
  • bichony – ze względu na spiralnie poskręcaną sierść wymagają bardzo regularnej i umiejętnej pielęgnacji.

 

Do małych psów z włosami należą także miniaturowe pudle i sznaucery.

 

Psy rasy basenji nie szczekają, a wydają charakterystyczne dźwięki, przypominające jodłowanie.

 

Duże rasy psów z włosami

Wśród alergików preferujących duże rasy psów częstym i niekłopotliwym wyborem są większe odmiany pudli. Dobrze aklimatyzują się w warunkach domowych, są odważnymi i inteligentnymi towarzyszami człowieka. Wymagają jednak uwagi i konsekwentnego prowadzenia ze względu na swój nieco uparty, niezależny charakter.

 

Większe wymagania stawiają duże sznaucery. Są wiernymi kompanami, ale ich charakter kształtował się przy pełnieniu funkcji obronnych. Lepiej nie decydować się na takiego psa, jeśli nie ma się doświadczenia w hodowli. Źle prowadzony sznaucer może być niebezpieczny dla otoczenia i innych zwierząt.

 

Miłym, przyjacielskim i ciekawym świata, dużym psem z długimi, puszystymi, białymi włosami jest samojed. Warto jednak wspomnieć, że rasa ta posiada bardzo obfity podszerstek (pies pierwotny, z sekcji północnej), co zwiększa ryzyko alergii. Samojed uwielbia dzieci i jest dla nich świetnym towarzyszem zabaw. Nie są to jednak zwierzęta domowe – zalicza się je do psów pracujących, pociągowych. Wymagają bardzo dużo ruchu i codziennych długich spacerów. Niechętnie przebywają w zamkniętych pomieszczeniach.

 

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość