Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Bichon frise – najważniejsze informacje o rasie

Bichon frise to energiczne i żywiołowe psy, które swoim wyglądem zachwycą każdego. Są cierpliwe i czułe w stosunku do dzieci. Dobrze adaptują się do nowych warunków, dlatego bez problemu można zabierać je na wspólne rodzinne podróże.

 

Bichon frise znany jest także jako Tenerife Dog czy Biszon kędzierzawy. To towarzyskie czworonogi, które lubią być w centrum zainteresowania. Szybko się uczą i przyswajają nowe umiejętności. To typowe pieski pokojowe. Nie nadają się do życia na zewnątrz.

 

Małe i żywiołowe pieski - bichon frise, sprawdzą się w rodzinach z dziećmi, zarówno w mieszkaniu jak i w domku.

 

Bichon frise – historia rasy

Bichon frise w klasyfikacji FCI zaliczony został do grupy IX – „Psy ozdobne i do towarzystwa” i do sekcji 1 - „Biszony i rasy pokrewne”. Rasa znana była już w średniowieczu. Obecnie cieszy się sporą popularnością, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Czechach, krajach skandynawskich oraz we Francji. Bichon frise pochodzi najprawdopodobniej z obszaru basenu Morza Śródziemnego. Przypuszcza się, że powstała ze skrzyżowania pudla z barbetem.

 

Bichon frise – sylwetka

Bichon frise ma proporcjonalną budowę ciała i elegancki wygląd. Dorosłe osobniki osiągają 23–30 cm wysokości i 5–6 kg masy ciała. Wyglądem zbliżony jest mocno do krewniaka – biszona bolońskiego. Ma sierść śnieżnobiałą, średniej długości, delikatną, jedwabistą, z luźnymi lokami. Oczy psa tej rasy są okrągłe, niewielkie i czarne. Ogon nosi wysoko i jest zagięty, uszy natomiast ma zwisające i gęsto pokryte sierścią.

 

Bichon frise – zachowanie i charakter

Bichon frise to pies do towarzystwa. Jest bardzo czuły i przyjazny. Uwielbia pieszczoty. To rasa doskonała dla rodzin z dziećmi. Pamiętajmy jednak, aby ich kontakt z maluchami odbywał się pod kontrolą. Nie ma problemu z nawiązaniem relacji z innymi zwierzętami domowymi. Psy te są łagodne i pokojowo, a wręcz przyjaźnie nastawione do obcych osób, jednak najlepiej czują się w otoczeniu bliskich. Są posłuszne i szybko się uczą. Bichon frise jest żywiołowy i chętnie spędza czas na zabawach. Warto zatem nabyć kilka akcesoriów, które urozmaicą aktywne chwile. Bichon frise będzie również chętnie spacerował. Należy go wyprowadzać na specjalnych szelkach lub dostosowanych rozmiarem obrożach.

 Bichon frise jest psem wymagającym pod względem okrywy włosowej, psy tej rasy należy regularnie czesać i kąpać, aby nie doszło do kołtunów, ani przebarwień.

Bichon frise – zdrowie, pielęgnacja, żywienie

Bichon frise potrzebuje dość wymagającej pielęgnacji. Konieczne jest szczotkowanie go 2 razy w tygodniu. Dodatkowo warto wyposażyć się akcesoria do zwalczania kołtunów. Bichon frise powinien być kąpany średnio raz w miesiącu, stąd warto nabyć odpowiedni szampon. Rasa ta wymaga również podcinania końcówek spiralnie skręconych włosów.

Przeczytaj także: Jak często kąpać psa?

 

Bichon frise to spore łakomczuchy. Jeśli ich dieta nie będzie zrównoważona i odpowiednio zbilansowana, to przejawiają skłonności do tycia. Wszelkie przysmaki dla psanależy uwzględnić w dziennym zapotrzebowaniu energetycznym.

 

Ile żyje bichon frise?

Średnia długość życia bichon frise to 12–14 lat. Najczęściej występującymi u nich przypadłościami są: zwichnięcie rzepki, alergie skórne, zaćma, choroby wątroby, małopłytkowość układu immunologicznego. Często też łzawią im oczy. Niezbyt dobrze znoszą niskie temperatury i wilgoć. Szybko moczą sobie okolice brzucha, stąd mają tendencję do przeziębienia. Dlatego przy złej pogodzie powinno zakładać się im ubranka o właściwościach przeciwdeszczowych i zapewniających ciepło.

 

Bichon frise - cena

Cena za szczeniaka bichon frise kształtuje się od 4000 do 5000 zł. Stosunkowo wysoka cena związana jest z dużym popytem na rasę i jednocześnie niewielką ilością hodowli. 

Wyprawka dla szczeniaka bichon frise to koszt około 500 zł, w podobnej cenie mieści się miesięczne utrzymanie psa tej rasy.

 

 

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Zdjęcia: Pixabay.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość