Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Shiba – najważniejsze informacje o rasie

Shiba znany też jako shiba inu i Brushwood Dog. Pies z zarośli to rasa pochodząca z Japonii, a dokładnie z górzystych obszarów nad Morzem Japońskim. Typowe w jego wyglądzie są spiczaste uszy, zakręcony na grzbiet ogon i gęste futro. To pies o mocnym charakterze, lubiący sporą dawkę ruchu.

 

Shiba inu to psy czujne, niezależne, posiadające silny instynkt łowiecki. Charakterystyczny dla nich jest tzw. "krzyk shiby". Kiedy są zdenerwowane lub podekscytowane, wydają wysokotonowy pisk. Shiba nie nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi, które nie są w stanie przyswoić zasady „psiej etykiety”. Nie przepada też za innymi psami.

Shiba inu są psami o mocnym instynkcie łowieckim. Nie sprawdzą się do domów, gdzie mieszkają już inne, mniejsze zwierzęta - mogą się one stać potencjalną ofiarą shiby.

Shiba – historia rasy

Shiba w klasyfikacji FCI przydzielony został do grupy 5 – „Szpice i psy w typie pierwotnym” oraz do sekcji 5 – „Szpice azjatyckie i rasy pokrewne”. Brushwood Dog pochodzi z górzystych terenów Japonii. To jedna z najstarszych ras – jej korzenie sięgają III wieku p.n.e. Psy te wykorzystywano niegdyś do polowań zarówno na drobną, jak i dużą zwierzynę (nawet na niedźwiedzie). Ze względu na to, że shiba czystej rasy stał się rzadkością w wyniku działań II wojny światowej, rasę uznano za pomnik przyrody. Obecnie są to psy do towarzystwa.

 

Shiba – sylwetka

Shiba inu to niewielki pies. Dorosłe osobniki osiągają: suka – 35–38 cm wysokości, pies – 38–41 cm wysokości, w obu przypadkach masa ciała wynosi od 6 do 10 kg. Psy te mają dobrze rozwinięty kościec i mięśnie. Cechuje je harmonijna i elegancka sylwetka. Szatę shiby tworzą krótki podszerstek oraz dłuższy włos okrywowy, który jest sztywny i gęsty. Kłąb i zad pokryty jest nieco dłuższym włosem. Umaszczenie może być czarne podpalane, białe, czerwone i czerwone sezamowe (czerwone z czarnym). Shiba ma spiczaste uszy, ciemnobrązowe oczy i zakręcony na grzbiet ogon.

Shiba inu są bardzo sprytne i uparte w swoich działaniach. Lubią rozwiązywać zagadki i brać udział w szkoleniach.

Shiba – zachowanie i charakter

Shiba inu po odpowiednim procesie socjalizacji będzie wiernym, lojalnym i przywiązanym psem. Mimo to jest niechętny do okazywania uczuć czy pieszczot. To rasa dobra dla osób lubiących sport i aktywne spędzanie czasu, o ile będą cierpliwe i konsekwentne w jego szkoleniu. Pomóc mogą specjalne akcesoria do treningu.

 

Czworonogi te bywają dość uparte, psotne i przebiegłe. Są szybkie, energiczne i zwinne. Należy zadbać nie tylko o ich trening fizyczny, ale i umysłowy. Dlatego spośród typowych zabawek, warto nabyć edukacyjne i interaktywne.

 

Shiba może polować na mniejsze zwierzęta. Nie dogaduje się zbyt dobrze z innymi psami. W stosunku do obcych jest zdystansowany i nieufny. Nie jest psem nadmiernie hałaśliwym, natomiast wykazuje dużą skłonność do ucieczek, dlatego konieczne jest wyposażenie go w adresówkę, dzięki której w razie ewentualnego zagubienia łatwiej się go odnajdzie. Oprócz tych dość klasycznych występują także podświetlane.

Pies shiba inu nie ma większych predyspozycji do chorób, na ogół cieszy się dobrym zdrowiem i kondycją do późnych lat.

Shiba – zdrowie, pielęgnacja, żywienie

Średnia długość życia shiby inu to 13–16 lat. Czworonogi te wykazują dużą odporność na choroby i zmiany temperatury. Jednymi z częściej występujących przypadłości są: dysplazja stawów biodrowych, niedoczynność tarczycy i jaskra. Mają również skłonność do alergii, która objawia się grzybicą i świądem skóry oraz zapaleniem ucha.

 

Shiba inu nie jest szczególnie wymagający pod względem żywienia. Powinien być karmiony średnio dwa razy dziennie. Zapotrzebowanie energetyczne trzeba dostosować do jego aktywności, wieku i specjalnych potrzeb. Przedstawiciele tej rasy miewają nietolerancję pokarmową. Wówczas konieczne jest podawanie karmy bezzbożowej.

 

Shiba inu wymagają regularnego czesania raz w tygodniu. Jesienią i wiosną, kiedy linieją, należy je czesać zdecydowanie częściej, używając do tego grzebieni i szczotek. Jeżeli chodzi o zachowanie czystości, porównywane są do kotów. Bardzo dbają o higienę.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
Dziękuję! Mam zamiar kupić sobie shibe, a te widomości i w tym pomogą.
66253
37.99   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+