Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Shiba inu – najważniejsze informacje o rasie

Shiba znany też jako shiba inu i Brushwood Dog. Pies z zarośli to rasa pochodząca z Japonii, a dokładnie z górzystych obszarów nad Morzem Japońskim. Typowe w jego wyglądzie są spiczaste uszy, zakręcony na grzbiet ogon i gęste futro. To pies o mocnym charakterze, lubiący sporą dawkę ruchu.

 

Shiba inu to psy czujne, niezależne, posiadające silny instynkt łowiecki. Charakterystyczny dla nich jest tzw. "krzyk shiby". Kiedy są zdenerwowane lub podekscytowane, wydają wysokotonowy pisk. Shiba nie nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi, które nie są w stanie przyswoić zasady „psiej etykiety”. Nie przepada też za innymi psami.

 

Shiba inu są psami o mocnym instynkcie łowieckim. Nie sprawdzą się do domów, gdzie mieszkają już inne, mniejsze zwierzęta - mogą się one stać potencjalną ofiarą shiby.

 

 

Historia rasy psów shiba inu

Shiba w klasyfikacji FCI przydzielony został do grupy 5 – „Szpice i psy w typie pierwotnym” oraz do sekcji 5 – „Szpice azjatyckie i rasy pokrewne”. Brushwood Dog pochodzi z górzystych terenów Japonii. To jedna z najstarszych ras – jej korzenie sięgają III wieku p.n.e. Psy te wykorzystywano niegdyś do polowań zarówno na drobną, jak i dużą zwierzynę (nawet na niedźwiedzie). Ze względu na to, że shiba czystej rasy stał się rzadkością w wyniku działań II wojny światowej, rasę uznano za pomnik przyrody. Obecnie są to psy do towarzystwa.

 

Shiba inu – sylwetka

Shiba inu to niewielki pies. Dorosłe osobniki osiągają: suka – 35–38 cm wysokości, pies – 38–41 cm wysokości, w obu przypadkach masa ciała wynosi od 6 do 10 kg. Psy te mają dobrze rozwinięty kościec i mięśnie. Cechuje je harmonijna i elegancka sylwetka. Szatę shiby tworzą krótki podszerstek oraz dłuższy włos okrywowy, który jest sztywny i gęsty. Kłąb i zad pokryty jest nieco dłuższym włosem. Umaszczenie może być czarne podpalane, białe, czerwone i czerwone sezamowe (czerwone z czarnym). Shiba ma spiczaste uszy, ciemnobrązowe oczy i zakręcony na grzbiet ogon.

 

Shiba inu są bardzo sprytne i uparte w swoich działaniach. Lubią rozwiązywać zagadki i brać udział w szkoleniach.

 

 

Shiba inu – charakter i zachowanie

Shiba inu po odpowiednim procesie socjalizacji będzie wiernym, lojalnym i przywiązanym psem. Mimo to jest niechętny do okazywania uczuć czy pieszczot. To rasa dobra dla osób lubiących sport i aktywne spędzanie czasu, o ile będą cierpliwe i konsekwentne w jego szkoleniu. Pomóc mogą specjalne akcesoria do treningu.

 

Czworonogi te bywają dość uparte, psotne i przebiegłe. Są szybkie, energiczne i zwinne. Należy zadbać nie tylko o ich trening fizyczny, ale i umysłowy. Dlatego spośród typowych zabawek, warto nabyć edukacyjne i interaktywne.

 

Shiba może polować na mniejsze zwierzęta. Nie dogaduje się zbyt dobrze z innymi psami. W stosunku do obcych jest zdystansowany i nieufny. Nie jest psem nadmiernie hałaśliwym, natomiast wykazuje dużą skłonność do ucieczek, dlatego konieczne jest wyposażenie go w adresówkę, dzięki której w razie ewentualnego zagubienia łatwiej się go odnajdzie. Oprócz tych dość klasycznych występują także podświetlane.

 

Przeczytaj również: Sporty dla psa - jakie powinieneś wybrać?

 

Pies shiba inu nie ma większych predyspozycji do chorób, na ogół cieszy się dobrym zdrowiem i kondycją do późnych lat.

 

 

Shiba inu – zdrowie, pielęgnacja, żywienie

Średnia długość życia shiby inu to 13–16 lat. Czworonogi te wykazują dużą odporność na choroby i zmiany temperatury. Jednymi z częściej występujących przypadłości są: dysplazja stawów biodrowych, niedoczynność tarczycy i jaskra. Mają również skłonność do alergii, która objawia się grzybicą i świądem skóry oraz zapaleniem ucha.

 

Shiba inu nie jest szczególnie wymagający pod względem żywienia. Powinien być karmiony średnio trzy razy dziennie. Zapotrzebowanie energetyczne trzeba dostosować do jego aktywności, wieku i specjalnych potrzeb. Przedstawiciele tej rasy miewają nietolerancję pokarmową. Wówczas konieczne jest podawanie karmy bezzbożowej.

 

Shiba inu wymagają regularnego czesania raz w tygodniu. Jesienią i wiosną, kiedy linieją, należy je czesać zdecydowanie częściej, używając do tego grzebieni i szczotek. Jeżeli chodzi o zachowanie czystości, porównywane są do kotów. Bardzo dbają o higienę.

 

 

Shiba inu - cena

Pies shiba nie należy do najtańszych ras psów. Cena za szczeniaka shiba inu z rodowodem to ok. 6500 - 8000 zł. 

Cena związana jest z niedużą ilością hodowli tej rasy psa. Psy przeznaczone do rozrodu często sprowadzane są z zagranicy, gdzie ceny wynoszą do 15000 zł za osobnika.

Przygotowanie wyprawki dla szczeniaka to około 500 zł, a miesięczny koszt utrzymania psa tej rasy to około 400 zł. Należy zawsze mieć przygotowane pieniądze na ewentualne, niespodziewane wydatki, np. na weterynarza. Decyzja o kupnie shiby powinna być przemyślana również ze względu na trudny charakter tej rasy - nie każdy opiekun poradzi sobie z tak upartym psem. Jeśli jesteś już przekonany do shiba inu to dokładnie sprawdź hodowle oferujące szczeniaki. Pamiętaj, że niska cena za shiba może oznaczać pseudohodowlę oraz niedostateczne warunki do życia psa. Shiby inu bez rodowodu obarczone są licznymi schorzeniami - fizycznymi oraz behawioralnymi.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
Dziękuję! Mam zamiar kupić sobie shibe, a te widomości i w tym pomogą.