Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Grzybica u psa - objawy, przyczyny i metody leczenia

Grzybica może być przenoszona pomiędzy psami, a nawet ludźmi, dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie pierwszych objawów i rozpoczęcie leczenia. Choroba może dotykać różnych części ciała czworonoga takich jak uszy czy grzbiet, ale również wewnętrznych narządów, czyli wątroby, żołądka.
W dalszej części artykułu przedstawione będą najczęstsze objawy grzybicy u psa oraz popularne metody leczenia.

 

 Szczeniak z podrażnioną skórą.

 

Grzybica u psa, czy jest zaraźliwa?

Choroby skórne u psów mogą być spowodowane bakteriami, którymi zaraża się nasz pupil. Najpopularniejsze odmiany bakterii czy wirusów, które mogą powodować problemy skórne to:
- microsporum canis,
- microsporum gypseum,
- microsporum persicolor.


Pies może okazać się bezobjawowym nosicielem i w ten sposób zarażać innych domowników bakteriami, grzyby są odporne na warunki środowiskowe, przez co są tak powszechnym schorzeniem. Dlatego też odpowiadając na pytanie: czy grzybicą u psa można się zarazić, odpowiadamy, że niestety tak. Ważne, by dbać o czystość naszego pupila, regularnie go odrobaczać i obserwować jego zachowanie. Legowiska, zabawki czy grzebienie, jakimi szczotkujemy psy, są miejscami, w których gromadzi się najwięcej bakterii. Zarodniki grzybów mogą się rozwijać w każdym miejscu, gdzie znajduje się nadmiar kurzu.

 

Rodzaje grzybicy u psa

Wyróżnia się dwa rodzaje grzybicy, które mogą dotykać naszych pupili. Pierwszy z nich nazywany jest powierzchniowym, czyli są to wszelkie zmiany skórne, pojawiające się na ciele psa. Do niej zalicza się przykładowo grzybice pazurów, grzbietu czy uszu u psa. Wszelkie zmiany skórne, czyli tak zwane dermatofity, są bardziej powszechne. Drugi rodzaj schorzenia to grzybica głęboka pojawia się w narządach wewnętrznych, trudno ją zdiagnozować, gdyż wszelkie objawy są niewidoczne gołym okiem, tak jak w przypadku grzybicy powierzchownej. Głęboka grzybica jest rzadziej spotykana, ale tym samym trudniejsza w diagnozowaniu. Często pies nie przejawia żadnych niepokojących zachowań czy braku apetytu, dlatego jedynie wizyta u specjalisty może pomóc w stwierdzeniu grzybicy.

 

Oferta witamin i preparatów na odporność psa.

 

Grzybica u psa objawy

Grzybica u psa jest zaraźliwa, dlatego, jeśli jeden z pupili ma jakiekolwiek objawy, możliwe, że reszta domowników również będzie mieć z tym problem. Rozpoznanie grzybicy jest stosunkowo trudnym zadaniem, dopiero wizyta u lekarza daje stuprocentową pewność co do diagnozy. Mimo to, jeśli zauważymy na ciele psa owalne łuszczenie się skóry czy łysienie, powinniśmy skierować się do specjalisty. Zaczerwienione grudki i stupy mogą powodować stan zapalny, który z kolei doprowadza do nadmiernego świądu w tych okolicach. Pies może odczuwać dość duży dyskomfort oraz zdenerwowanie. Objawy grzybicy u każdego psa są inne, zależne to jest w dużej mierze od rodzaju grzyba oraz wieku czworonoga. Często łysienie i wypadanie sierści może być spowodowane zupełnie inną chorobą. Grzybica u psa jest ulokowana w wielu miejscach, najpopularniejsze z nich to uszy, brzuch, łapy i pazury. Są przypadki psów, u których zmiany skórne występują również na pysku czy nosie.

 

Buldog z chorobą skóry 

 

Grzybica u psa jak leczyć

Leczenie grzybicy u psa powinno być dobrane indywidualnie. Weterynarz może wykonać badanie, dzięki któremu jest w stanie stwierdzić jaka bakteria spowodowała chorobę, co znacznie przyśpieszy cały proces leczenia. Zmiany skórne mogą postępować w dość szybkim tempie, dlatego ważna jest szybka reakcja.


Warto wygolić sierść wokół zmian skórnych oraz podawać preparaty przeciwgrzybicze miejscowo lub ogólnie. Na rynku dostępne są maści lub tabletki, które przepisuje lekarz weterynarii indywidualnie, dodatkowo zaleca się używać w tym czasie leczniczych szamponów, o delikatnym, ziołowym składzie. Cały proces leczenia może trwać nawet do kilku miesięcy, zależnie od stopnia zaawansowania.

 

Grzybica u psa domowe sposoby

Czy są domowe sposoby na grzybicę u psa? Niestety nie jesteśmy w stanie wyleczyć grzybicy w domu, sama diagnoza jest na tyle trudna, że konieczna jest wizyta u weterynarza. Leczenie pupila na własną rękę może jedynie pogłębić problem. Dodatkowo warto zainteresować się profilaktyką. Pies nie powinien mieć styczności ze zbyt dużą grupą innych czworonogów, gdyż to zwiększa prawdopodobieństwo przeniesienia grzybicy. Dbajmy o higienę psa, czyśćmy jego legowiska i zabawki, gdyż tam często gromadzi się dużo bakterii oraz grzybów. Kąpiele w zbiornikach wody czy jeziorach, to też nie do końca dobry pomysł, jeśli mamy możliwość lepiej unikać tego typu miejsc.


Grzybica u psa to poważne schorzenie, które trudno zdiagnozować. Pamiętajmy, że jest to choroba zakaźna i przenosi się też na ludzi. Dlatego warto dbać o higienę pupila oraz nie zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u weterynarza.

 Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość