Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Alergie u psów i kotów. Czy są tylko pokarmowe?

Czym właściwie jest alergia?

Jest to nadmierna i nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego na cząsteczki środowiskowe lub te zawarte w jedzeniu, które u większości zwierząt nie wywołują objawów chorobowych. Ostre reakcje alergiczne mogą zostać spowodowane użądleniami owadów lub lekami.

Z kolei przewlekłe reakcje alergiczne powodują długotrwałe lub nawracające objawy, które są uciążliwe dla zwierzęcia jak i dla jego opiekuna.  Może to znacząco obniżyć jakość życia psa lub kota. Najczęstsze rodzaje utrzymujących się przewlekle reakcji alergicznych u psów i kotów to alergie pokarmowe, alergie skórne i alergie oddechowe.

 

Wśród alergii skórnych należy wymienić atopowe zapalenie skóry. Dolegliwość ta pojawia się sezonowo lub trwa cały rok. Może być wywoływana przez pyłki, pleśń, łupież, kurz, ugryzienia pcheł i innych owadów oraz pozostałe bodźce środowiskowe.

Alergie oddechowe dotyczą głównie kotów i w tym przypadku mówimy o astmie kotów. Są one szczególnie wrażliwe na alergeny zawarte w powietrzu.

Alergie pokarmowe są przede wszystkim powodowane… przez białka mięsa. Następnie nabiał, jajka i pozostałe pokarmy. Co ciekawe, alergia na zboża jest bardzo rzadka.

 

 Czarny labrador, leży z głową opartą na przednich łapach i spogląda w dal.

 

Objawy alergii:

Wysypka.

Najczęściej pojawia się w okolicach twarzy, na uszach, pomiędzy palcami, na podstawie ogona oraz na brzuchu.

 

Astma.

Koty reagują kaszlem i kichaniem na alergeny, które mogą dostać się wraz z powietrzem do dróg oddechowych.

 

Łzawienie z oczu i kichanie.

Pojawia się zarówno u psów jak i u kotów.

 

Objawy z przewodu pokarmowego.

Mogą to być wymioty, biegunki oraz problemy z gruczołami okołoodbytowymi.

 

Świąd.

Zarówno u psów jak i u kotów mogą powodować drapanie, ocieranie się, uporczywe lizanie, które prowadzi do kolejnych podrażnień i nasilenia objawów, ran na skórze i wtórnych infekcji.

 

Pies z łzawiącymi oczami. Może to być przeziębienie, choroba lub objaw alergii u psa.

 

Diagnostyka:

Przede wszystkim wizyta u lekarza. Lekarz przeanalizuje historię oraz objawy, jakie zauważył opiekun. Zbada skórę i wykluczy inne przyczyny takiego stanu. Lekarz może zalecić również testy dodatkowe, jak badanie krwi lub badanie skóry, które pozwoli lepiej zdiagnozować przyczynę. Może zalecić również testy alergiczne, ale należy pamiętać, że nie są one w 100% dokładne.

 

Zmiana diety.

Jeśli Twój lekarz podejrzewa alergię pokarmową, może zalecić specjalną dietę, która pozwoli zminimalizować problem. Czasami dieta eliminacyjna trwa długo, a pierwsze efekty pojawiają się dopiero po 3 tygodniach. Trzeba uzbroić się w cierpliwość! I co najważniejsze, ściśle stosować się do zaleceń lekarza i nie wprowadzać samodzielnie dodatkowych rzeczy do diety.

 

Po konsultacji z lekarzem weterynarii i przeprowadzonych badaniach, weterynarz może zasugerować przejście na żywienie karmą specjalistyczną dla psów alergików. Taka decyzja powinna być zawsze poprzedzona dokładnymi badaniami.

 

Leczenie.

Jest kilka możliwości terapii. Zawsze o terapii decyduje lekarz weterynarii po przeprowadzeniu badań. Istotne przy wyborze leków jest nie tylko leczenie samej alergii ale ogólny stan zwierzęcia.

Możliwe terapie to:

- unikanie alergenów. Jeśli tylko jest to możliwe należy usunąć alergen ze środowiska lub diety zwierzęcia.

- leki starej generacji, które są dobre w stanach nagłych, ale przy długotrwałym stosowaniu mają szereg działań niepożądanych.

- nowa generacja leków, która daje dobry efekt, ale ma mniej efektów ubocznych. Niestety, ta terapia nie nadaje się dla wszystkich pacjentów.

- najnowsze terapie. Polegają na blokowaniu cząsteczek w organizmie, które są odpowiedzialne za wywoływanie świądu.

 

Bury kot leży zakopany w pościeli. Jedno oko ma zaropiałe. Jak poznać alergię u kota?

 Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies lub kot ma objawy alergii zgłoś się do lekarza weterynarii.

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
66253
37.99   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+