Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Alergie u psów i kotów - objawy, diagnostyka i leczenie

Czym właściwie jest alergia u psa i kota?

Jest to nadmierna i nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego na cząsteczki środowiskowe lub te zawarte w jedzeniu, które u większości zwierząt nie wywołują objawów chorobowych. Ostre reakcje alergiczne mogą zostać spowodowane użądleniami owadów lub lekami.

Z kolei przewlekłe reakcje alergiczne powodują długotrwałe lub nawracające objawy, które są uciążliwe dla zwierzęcia jak i dla jego opiekuna.  Może to znacząco obniżyć jakość życia psa lub kota. Najczęstsze rodzaje utrzymujących się przewlekle reakcji alergicznych u psów i kotów to alergie pokarmowe, alergie skórne i alergie oddechowe.

 

Wśród alergii skórnych należy wymienić atopowe zapalenie skóry. Dolegliwość ta pojawia się sezonowo lub trwa cały rok. Może być wywoływana przez pyłki, pleśń, łupież, kurz i roztocza, ugryzienia pcheł i innych owadów oraz pozostałe bodźce środowiskowe.

Alergie oddechowe dotyczą głównie kotów i w tym przypadku mówimy o astmie kotów. Są one szczególnie wrażliwe na alergeny zawarte w powietrzu.

Alergie pokarmowe są przede wszystkim powodowane… przez białka mięsa. Następnie nabiał, jajka i pozostałe pokarmy. Co ciekawe, alergia na zboża jest bardzo rzadka, co nie zmienia faktu, że zboża są źle trawione przez psy i obciążają układ trawienny.

 

Przeczytaj więcej: Jakie są rodzaje alergii u psów i kotów i jak je rozpoznać?

 Czarny labrador z alergiamii.

 

Objawy alergii u psów i kotów

Wysypka

Najczęściej pojawia się w okolicach twarzy, na uszach, pomiędzy palcami, na podstawie ogona oraz na brzuchu.

 

Astma

Koty reagują kaszlem i kichaniem na alergeny, które mogą dostać się wraz z powietrzem do dróg oddechowych.

 

Łzawienie z oczu i kichanie

Pojawia się zarówno u psów jak i u kotów.

 

Objawy z przewodu pokarmowego

Mogą to być wymioty, biegunki oraz problemy z gruczołami okołoodbytowymi.

 

Świąd

Zarówno u psów jak i u kotów mogą powodować drapanie, ocieranie się, uporczywe lizanie, które prowadzi do kolejnych podrażnień i nasilenia objawów, ran na skórze i wtórnych infekcji.

 

Pies z łzawiącymi oczami. Może to być przeziębienie, choroba lub objaw alergii u psa.

 

Diagnostyka alergii u psa i kota 

Przede wszystkim wizyta u lekarza. Lekarz przeanalizuje historię oraz objawy, jakie zauważył opiekun. Zbada skórę i wykluczy inne przyczyny takiego stanu. Lekarz może zalecić również testy dodatkowe, jak badanie krwi lub badanie skóry, które pozwoli lepiej zdiagnozować przyczynę. Może zalecić również testy alergiczne, ale należy pamiętać, że nie są one w 100% dokładne.

 

Przeczytaj więcej: Jak przygotować psa do badania krwi?

 

Zmiana diety w przypadku alergii u psów i kotów

Jeśli Twój lekarz podejrzewa alergię pokarmową, może zalecić specjalną dietę, która pozwoli zminimalizować problem. Czasami dieta eliminacyjna trwa długo, a pierwsze efekty pojawiają się dopiero po 3 tygodniach. Trzeba uzbroić się w cierpliwość! I co najważniejsze, ściśle stosować się do zaleceń lekarza i nie wprowadzać samodzielnie dodatkowych rzeczy do diety.

 

Po konsultacji z lekarzem weterynarii i przeprowadzonych badaniach, weterynarz może zasugerować przejście na żywienie karmą specjalistyczną dla psów alergików. Taka decyzja powinna być zawsze poprzedzona dokładnymi badaniami.

 

Leczenie alergii

Jest kilka możliwości terapii. Zawsze o terapii decyduje lekarz weterynarii po przeprowadzeniu badań. Istotne przy wyborze leków jest nie tylko leczenie samej alergii ale ogólny stan zwierzęcia.

Możliwe terapie to:

- unikanie alergenów. Jeśli tylko jest to możliwe należy usunąć alergen ze środowiska lub diety zwierzęcia.

- leki starej generacji, które są dobre w stanach nagłych, ale przy długotrwałym stosowaniu mają szereg działań niepożądanych.

- nowa generacja leków, która daje dobry efekt, ale ma mniej efektów ubocznych. Niestety, ta terapia nie nadaje się dla wszystkich pacjentów.

- najnowsze terapie. Polegają na blokowaniu cząsteczek w organizmie, które są odpowiedzialne za wywoływanie świądu.

 

Kot z zaropiałymi oczami, czy jest to objaw alergii u kota?

 

 Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies lub kot ma objawy alergii zgłoś się do lekarza weterynarii.

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość