Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Rodzaje alergii u zwierząt - jakie są przyczyny i niepokojące objawy?

Podobnie jak u ludzi, u psów także występują różnego rodzaju alergie. Poprzez samo określenie „alergia” należy rozumieć nieprawidłową reakcję układu immunologicznego danego organizmu na kontakt z czynnikiem zewnętrznym, czyli antygenem. Reakcja może wystąpić jako odpowiedź na składnik pokarmu, wtedy mówimy o alergii pokarmowej. Należy ją odróżnić od nietolerancji pokarmowej, podczas której także ma miejsce nieprawidłowa reakcja na pokarm, jednak nie ma ona podłoża immunologicznego. Alergię mogą także wywoływać czynniki środowiskowe, takie jak alergeny wziewne np. pyłki traw, roztocza kurzu domowego, bądź też różne obiekty np. metalowe, plastikowe, środki chemiczne. W takich przypadkach mówi się odpowiednio o alergiach wziewnych oraz kontaktowych.

 

Przyczyny występowania u zwierząt alergii są bardzo złożone. Najważniejsze jednak, aby właściciel lub opiekun zwierzęcia był w stanie rozpoznać niepokojące objawy. Co zatem powinno zwrócić naszą uwagę?

 

Jakie są objawy alergii u psów i kotów?

 

Alergia pokarmowa u psów i kotów

Uważa się, że przyczyną są pewne składniki podawanego pokarmu. W odpowiedzi na ich obecność, organizm nieprawidłowo reaguje za pomocą układu immunologicznego. Zmiany mogą wystąpić zarówno w krótkim czasie po spożyciu alergizującego jedzenia, jak i po długotrwałym jego podawaniu. Niestety, objawy towarzyszące alergii pokarmowej u psów nie są specyficzne. Mogą dotyczyć skóry, samego układu pokarmowego, sporadycznie obejmuje objawy ze strony obu układów jednocześnie. W przypadku zauważenia, że pies uporczywie się drapie, skóra staje się zaczerwieniona, pojawiają się na niej wykwity, takie jak bąble, krosty, strupy należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Tak samo w przypadku objawów pokarmowych – wystąpienie biegunki, wymiotów, utrata masy ciała, brak apetytu lub niechęć do zabawy, nerwowe reakcje przy dotykaniu brzucha, zawsze powinny zaniepokoić opiekuna i być powodem wizyty u lekarza weterynarii. Warto pamiętać lub przygotować sobie informacje o tym, co pies dostaje do jedzenia, zarówno jeśli chodzi o codzienne karmienie, jak i przysmaki, ponieważ informacje te będą potrzebne lekarzowi i z pewnością będzie o nie pytał. Na podkreślenie zasługuje fakt, że wyżej wymienione objawy mogą być spowodowane zupełnie innymi chorobami niż alergia. Dlatego nie warto zwlekać z kontrolą u lekarza, tylko jak najszybciej zareagować. Dzięki badaniu klinicznemu i badaniom dodatkowym, lekarz będzie w stanie postawić diagnozę i rozpocząć leczenie zwierzęcia. Po postawieniu diagnozy, karma dla psa alergika lub karma na alergię dla kota pozostaje już stale w menu.

 

Przeczytaj więcej: Poznaj przyczyny i objawy alergii u psów i kotów

 

Alergia kontaktowa u psów i kotów

Ten rodzaj występuje w odpowiedzi na bezpośredni kontakt z uczulającym czynnikiem. Mogą to być substancje chemiczne lub biologiczne. Często spotykane są nieprawidłowe reakcje na: szampony, środki do czyszczenia podłóg, środki piorące, gumę, plastik, metale.

W tym przypadku objawy zazwyczaj ograniczają się do miejsca kontaktu z daną substancją. Przykładowo, jeśli psa uczula metalowa obroża, najprawdopodobniej objawy pojawią się na szyi, pies się drapie, a w danym miejscu powstają zaczerwienienia i wyłysienia. Mogą mieć postać różnych wykwitów skórnych. Również w tym przypadku nie należy zwlekać z wizytą u prowadzącego lekarza. Warto przemyśleć, czy w ostatnim czasie zastosowano w domu inne środki czyszczące, piorące lub miski z nowych materiałów. Być może okaże się to ważna informacja w procesie diagnozy.

 

 

Alergia wziewna u psów i kotów

U jej podłoża leży nieprawidłowa reakcja organizmu na alergeny środowiskowe, z którymi zwierzę ma kontakt poprzez drogi oddechowe. Przykładem takich alergenów są roztocza kurzu domowego lub pyłki roślin. Opiekuna powinny zaniepokoić objawy takie jak: kaszel, kichanie, wypływ z nosa. Niestety, takie symptomy występują też w wielu innych chorobach układu oddechowego. Także w tym przypadku niezbędna będzie konsultacja u lekarza weterynarii.

 

Alergie u psa mogą objawić się np. podczas wąchania stokrotek na łące. W czasie nadmiernego wąchania pies może kichać.

 

Postępowanie lecznicze przy alergii

W zależności od postawionej diagnozy, istnienia chorób towarzyszących i stanu konkretnego pacjenta, lekarz dobierze odpowiednie postępowanie, aby pomóc zwierzęciu. Nie należy odwlekać wizyty, ponieważ w niektórych typach alergii może wystąpić reakcja anafilaktyczna, która jest bezpośrednim zagrożeniem życia zwierzęcia. Ustalenie z lekarzem, co jest przyczyną nieprawidłowości i ewentualne wykrycie czynnika, który uczula psa, pomoże mu zachować zdrowie na dłużej.

 

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii. 

 

Marta Miszczak

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość