Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kot kicha – czy kichanie kota jest powodem do obaw?

Kichanie jest reakcją odruchową organizmu, bardzo potrzebną i praktyczną. To mechanizm chroniący drogi oddechowe przed dostaniem się do wewnątrz nich ciała obcego, bakterii i innych zanieczyszczeń. Kichanie ma za zadanie oczyścić górne drogi oddechowe.

 

W zależności od okoliczności oraz od objawów towarzyszących kichaniu kota, ma ono inne podłoże i może co innego oznaczać. Istotna jest też częstotliwość kichnięć i ich nasilenie. Samo kichanie może być błahostką, niewymagającą poważniejszej interwencji. Jednak chyba każdy opiekun kota słyszał o kocim katarze, wirusowej chorobie będącej postrachem odpowiedzialnych opiekunów. Ta poważna choroba zbiera żniwo kotów, głównie młodych, każdego roku. Dlatego bardzo ważna jest świadomość i umiejętność rozpoznania oraz odróżnienia kichania, które samo przejdzie od kichania będącego początkiem śmiertelnie poważnej choroby.

 

Kot gotowy do kichania mruży oczy i napina wibrysy.

 

Kot kicha - jakie są przyczyny?

Samo kichanie, bez dodatkowej wydzieliny, może być spowodowane czynnikami mechanicznymi lub alergicznymi. Z czynników mechanicznych przede wszystkim należy wymienić kurz, pyłki, alergie, dym tytoniowy i nadmiar spalin. Istotnymi i dosyć często występującymi źródłami nadmiernego kichania u kotów są intensywne zapachy. Jest to szeroka grupa ryzyka, która obejmuje: nowe, mocne perfumy, kosmetyki intensywnie pachnące, detergenty, odświeżacze powietrza oraz częste mycie mieszkania, bez dokładnego późniejszego zmycia środków czystości. To wszystko może być przyczyną kichania kota, jednak wraz z ustąpieniem czynnika drażniącego śluzówkę nosa kichanie powinno ustąpić.

Kichanie i zmniejszony apetyt u kota może być spowodowany również infekcjami w obrębie jamy ustnej kota i jego uzębienia.

U kota wychodzącego jest więcej czynników drażniących śluzówkę nosa, np. źdźbła, robaki, owady, ziarna, piasek i inne drobinki ziemi. Dzięki kichaniu kot może oczyścić nos i zapobiec przedostaniu się tych ciał obcych do dalszych części układu oddechowego. Niektórych z nich kot nie da rady usunąć poprzez kichnięcie. Przy zauważeniu u wychodzącego kota dyskomfortu, częstego kichania i drapania nosa, należy spróbować zajrzeć do nosa, bo być może coś utknęło w kanale, a wtedy wymagana jest wizyta u lekarza weterynarii.

Kichanie, któremu towarzyszy wydzielina zazwyczaj ma już podłoże chorobowe i nie należy tego lekceważyć. Wodnisty, bezbarwny katar u kota wraz z kichaniem często jest oznaką przeziębienia lub infekcji. Dodatkowo może się wtedy pojawić osłabienie, niechęć do wszystkiego, spadek apetytu, lekki kaszel.

Intensywna wydzielina, gęsta, śluzowata, a później podchodząca wręcz pod ropną, jest wskazaniem do natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii. Jest to sygnał mocnej infekcji, choroby. Obecne przy tym łzawienie, zaczerwienienie i obrzęk oczu, apatia, brak apetytu, częste otwieranie pyszczka i trudności z oddychaniem to najczęstsze symptomy kociego kataru, przy którym każda minuta się liczy. To choroba spowodowana przez wirusy, silnie osłabiająca organizm kota i mogąca prowadzić do dalszych chorób, np. płuc, oczu, skóry, itp. Nieleczona prowadzi do śmierci. Można uchronić koty przed kocim katarem poprzez zastosowanie szczepień.

 

 Kot w domu może kichać przez kurz. Zaglądanie pod łóżko, szafki czy leżenia na zakurzonym dywanie o prosta droga do kichania.

 

Jak możemy pomóc kichającemu kotu?

Kot wychodzący, który zaczął kichać, zawsze powinien być przetrzymany w domu do ustąpienia objawów. Niezależnie od źródła kichania dobrze to wpłynie na poprawienie zdrowia kota oraz na pozostałe zwierzęta i nie rozprzestrzenianie się ewentualnych drobnoustrojów.

W przypadku, gdy często kot kicha, najlepiej zastanowić przy jakich okolicznościach taka reakcja następuje. Warto wtedy ograniczyć intensywne zapachy, a środki chemiczne dokładnie spłukiwać i nie dopuszczać do nich kotów. Podczas dużego zanieczyszczenia powietrza i smogu dobrze jest ograniczyć spacery z kotem, a nawet wypuszczanie go na balkon. Zaprzestanie palenia przy kocie pozytywnie wpłynie nie tylko na jego nos, ale również ograniczy ryzyko poważniejszych schorzeń układu oddechowego, w przyszłości nawet nowotworu.

 

Kichający kot, któremu dodatkowo kapie z nosa wodnista wydzielina potrzebuje zastosowania środków zaradczych. Tutaj należy zapewnić kotu ciepło, a posiłki podawać w temperaturze pokojowej - nie prosto z lodówki i zimne. Cisza i spokój pozwoli kotu na dojście do siebie. Jeśli objawy nie ustąpią do doby po rozpoczęciu wspomagania, albo co gorsza - pogłębią się, to należy zabrać kota do lekarza weterynarii. Tam zostanie dokładnie osłuchany i zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. Przy kocie z wodnistym katarem i kichaniem warto odważyć się i zmierzyć kotu temperaturę. W tym celu należy termometr z cienką końcówką zwilżyć lubrykantem i delikatnie, płytko umieścić w odbycie kota. Temperatura powyżej normy – ok. 40*C – oznacza konieczność szybkiej wizyty u weterynarza.

 

Przy pojawieniu się gęstego, ropnego kataru lub zabarwionego krwią należy na sygnale jechać z kotem do dobrej kliniki weterynaryjnej.

Jeżeli nasz kot nigdy nie kichał, a nagle pojawiają się intensywne sesje kichania to jest to z pewnością sygnał ostrzegawczy. Organizm kota daje znak, że coś się zmieniło, być może w najbliższym otoczeniu kota lub w samym kocim organizmie.

 

Dla kota przybywającego na dworze jest więcej czynników mogących powodować kichanie.

 

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, gdy kot kicha?

Obecnie można zauważyć okresy wzmożonego kichania u zwierząt domowych. Jest to spowodowane czynnikami klimatycznymi oraz porami roku. Smog i zanieczyszczenie powietrza negatywnie wpływają na jakość oddychania kotów. Unoszące się pyłki zanieczyszczeń podrażniają ich układ oddechowy powodując m.in. kichanie. Z dodatkowych czynników w szczególności należy wymienić palenie w mieszkaniu lub przy zwierzętach oraz pylenie roślin. Podobnie jak u ludzi, koty mogą mieć uczulenie na pyłki traw i innych, co będzie powodowało kichanie, załzawienie oczu i inne objawy alergiczne.

Każdy przypadek kichania z towarzyszącą temu wydzieliną z nosa należy skonsultować u lekarza weterynarii. Gdy kot kicha od czasu do czasu, bez innych objawów chorobowym można wstrzymać się jeden dzień z wizytą w lecznicy i zaobserwować kiedy i przy jakich czynnościach kot kicha.

 Kot kicha z wielu powodów, wtedy mruży oczy, napina wibrysy i intensywnie wypuszcza powietrze z płuc. Kichanie to naturalny sposób na oczyszczenie górnych dróg oddechowych.

 

 Zobacz jaką mokrą karmę dla kota oferujemy i wybierz taką, jaka będzie dla niego najlepsza.

 

Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nowa wiadomość
Agnieszko,
płuca kota trzeba z pewnością dokładnie zbadać, bo może to stanowić zagrożenie życia. Natomiast katar może być objawem kociego kataru, więcej o tej chorobie przeczytasz tu - https://fera.pl/koci-katar-leczenie-i-objawy.-porady-weterynarza.html
Witam. Zsbralam 2 male kotki od ludzi,ktorzy twierdzili,ze kotki maja alergie bo ciągłe maja biegunke. Po pierwsze jadly juz sucha karme,a po drugie oni twierdzili,ze koty mają 4 miesisce. Kuźwa, dawali im ocet zmieszany z jakimś czarnym proszkiem!!!! Dziewczynce tak smierdzialo z pyszczka,jakby jej tam ktos umarł!!!Bylam u weterynarza. Kotki maja nie wiecej niz 10 tygodni.Kotki dostaly pierwsze szczepienia,i antybiotyk do oczu. Niestety dziewczynka nadal kicha i smietdzi jej z pyszczka. Chlopcu tez,ale nie tak intensywnie. Boje sie,ze dziewczynka ma problemy z płucami,bo serca maja obydwa kotki zdrowe. Jednak Molly gdy oddycha (jak lezy mi na glowie )to slysze taki dzwiek jak łódź podwodna wydaje. Takie plum,plum,plum. Ide w czwartek z nimi do weterynarza i bardzo sie boje co mi powie. Moze ktoś mial podobną sytuacje i wie co to jest??? Kotki (zwlaszcza Molly) kichaja mokrą wydzielina. Taka wodnista.
Muniu,
należy udać się z kotem do weterynarza na rutynowe badania, w tym badania krwi.
Moj kot kicha normalnie bez ropnych wydzielin wodnisto i niewiele tego jest , teraz pylą drzewa ale kot jest apatyczny nie bawi się, je i korzysta z kuwety normalnie , błona w rogu oka zmieniła kolor na brązowawy
Droga Asiu,
przy kocie wychodzącym nie wiadomo, co może mu szkodzić na dworze, a tych przyczyn może być naprawdę sporo. Tutaj piszemy o zagrożeniach dla kotów wychodzących -https://fera.pl/3-smiertelne-choroby-ktorymi-moze-sie-zarazic-kot-wychodzacy.html . Zaleceniem byłoby przedłużenie niewychodzenia kota i sprawdzenie jak będzie się czuł, a następnie - w razie koniczności - szukanie źródła problemu. Przestawiając kota wychodzącego na niewychodzącego należy zapewnić mu atrakcje w domu, aby się nie nudził i miał aktywność i fizyczną i psychiczną. Dobrze sprawdzają się zabawki interaktywne i oczywiście regularna zabawa z kotem.
Mój 8 letni kocur( wychodzący) dwa tygodnie temu trafił do weterynarza z uporczywym kichaniem bez wydzieliny i innych objawów,po badani krwi wykluczono białaczkę i koci katar! Dostał serię antybiotyku i leki na wzmocnienie odporności,przez tydzień czasu nie wychodził też na dwór. I kichanie właśnie powróciło tyle,że nie jest już tak częste i w mniejszych seriach.Co może być przyczyną,alergia? Dodam,że w naszym domu razem z nim mieszkają jeszcze dwa koty...
Moja kotka intensywnie kicha, potrafi kilka razy z rzędu po kilka razy, głównie wieczorami. Ma 4 miesiące. Kichaniu nie towarzyszy żadna wydzielina. Kotka ma energię i chętnie się bawi, na brak apetytu również nie narzeka.
Droga Ireno,
kociak natychmiast powinien trafić do lekarza weterynarii. Objawy wskazują na koci katar, który jest śmiertelny! Dodatkowo, kocięta bardzo szybko się odwadniają i niejedzenie u nich juz przez pól dnia jest powodem do natychmiastowej interwencji lekarskiej, gdyż kociak może umrzeć.
kotek( ok 9 tygodni) kicha lub kaszle,oczko spuchnięte,osowiały,a dopiero pomimo tego bawił się i miał apetyt-tak było dwa dni a dziś nie je,śpi ciągle i już nie widać poprawy.