Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Pudel (poodle) - charakterystyka, pielęgnacja, zdrowie (Encyklopedia psów)

Pudle kojarzą się większości z wymuskanymi, wystylizowanymi psami, będącymi maskotką swoich opiekunów. Warto jednak zauważyć, że oprócz walorów estetycznych, pudle mają niewątpliwy urok, są posłuszne i nad wyraz mądre. Takie połączenie może wydawać się idealne, ale jak wszystko, pudle też mają dobre i złe strony. Poznajmy bliżej te wyjątkowej rasy psy.

 

Te dostojne i smukłe psy do towarzystwa, niegdyś służyły jako pomoc przy polowaniu na ptactwo wodne. Pudle wywodzą się od psów myśliwskich i pasterskich, a ich zakorzenione instynkty widoczne są do dzisiaj. Dokładne pochodzenie rasy nie jest znane. Podejrzewa się, że pudle mają wspólnych przodków z psami rasy barbet. Jako psy ozdobne i do towarzystwa oraz pracujące, pudle były bardzo popularne na dworach. Rozkwit rasy nastąpił mniej więcej w epoce baroku. Wtedy też zaczęto wykorzystywać pudle w widowiskach cyrkowych oraz w pracy do poszukiwania trufli.

W okolicach roku 1500 pudle dotarły do Polski. Król Polski – Zygmunt Stary – miał u swego boku wiernego kompana – wielkiego pudla o białej szacie.

 

Srebrny pudel miniaturowy. Ma hipnotyzujące oczy, w świetle ich kolor jest srebrny.

 

Sylwetka pudli

Istnieją cztery odmiany wielkościowe pudli:

 • pudle duże (królewskie) – ich wysokość w kłębie wynosi od 45 do 60 cm

 • pudle średnie – ich wysokość w kłębie to 35 – 45 cm

 • pudle miniaturowe – wysokości 28 – 35 cm

 • pudle toy – najmniejsze z pudli, ich wysokość w kłębie wynosi między 24 – 28 cm


Wszystkie z pudli mają harmonijne proporcje ciała. Ich sylwetka wpisana jest w prostokąt i idealnie zgrana. Tułów prosty, zakończony wysoko osadzonym ogonem. Głowa średniej wielkości, z długą kufą. Uszy pudli są zaokrąglone na końcach, opadające i dosyć długie. Pudle mają sprężysty chód, wręcz taneczny, co wzmacnia lekkość sylwetki.

Pudle mają szerokie spektrum dopuszczalnych umaszczeń, jednak dopuszczalna jest jedynie jednolity kolor szaty. Są to umaszczenia: białe, brązowe, czarne, srebrne, czerwone oraz morelowe. Niepożądane są jakiekolwiek znaczenia.

Sierść pudli może występować w dwóch odmianach: lokowej oraz sznurowej. Sierść lokowata jest wełnista, kędzierzawa o mocno skręconych lokach, natomiast sierść sznurowa cechuje się długimi i zbitymi sznurami włosów. Bez względu na typ włosa, sierść pudli jest bardzo gęsta i skręcona. Wymaga ona dużo uwagi ze strony opiekuna oraz regularnego szczotkowania i podcinania.

 

Pudel królewski o umaszczeniu jednolicie czarnym. Sylwetka prosta, wpisana w prostokąt.

 

Pielęgnacja pudli

Pudle nie linieją – nie wymieniają okrywy włosowej wraz ze zmianami pór roku. Nie trzeba się więc martwić wszędobylską sierścią latającą po mieszkaniu. Jednak ich włosy rosną przez całe życie. Wiąże się to z regularnym jej podcinaniem, modelowaniem lub zdecydowaniem się na długą szatę, jeszcze bardziej wymagającą. Włosy pudli są raczej szorstkie i mają tendencje do plątania. Jest to bardzo gęsta, właściwie jednowarstwowa okrywa, o strukturze loków. Co dwa dni, a najlepiej codziennie pudle trzeba dokładnie czesać. Jest to czasochłonne zajęcie, w zależności od wielkości pudla, może zająć nawet kilka godzin. Co najmniej raz w miesiącu pudle należy wykąpać i zaserwować ich sierści porządną odżywkę, która nawilży włos. Podczas suszenia włosy należy jednocześnie czesać. Suszenie tak gęstej sierści może zająć do 5 godzin. Pocieszający jest fakt, że pudle lubią i chętnie tolerują takie zabiegi pielęgnacyjne, więc cierpliwie je znoszą. Bez częstej i dokładnej pielęgnacji pudel szybko pokryje się kołtunami, mogącymi odparzać skórę i psuć samopoczucie psa.

 

Od małego należy przyzwyczajać pudle do czyszczenia im zębów. Mają szczególne tendencje do odkładania się kamienia, więc aby na długo zachować czystość i zdrowie zębów trzeba je regularnie myć.

 

W żywieniu psów rasy pudel, każdej odmiany, ważne jest zdrowe żywienie. W diecie nie powinno zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega – 3 i – 6, które wzmocnią skórę i sierść psa, a także zadbają o jego stawy. Przyjmuje się, że psia dieta powinna zawierać ok. 70-80% mięsa, resztę to warzywa i owoce. Ze względu na problemy z uzębieniem warto od czasu do czasu dawać pudlom zdrowe, twarde przekąski, np. w postaci mięsnej kości. Pozwoli to ćwiczyć mięśnie szczęk oraz zmniejszyć osad.

W profilaktyce stawów ważny jest odpowiedni dobór akcesoriów spacerowych. Chód pudli jest specyficzny i bardzo lekki, nie powinien być hamowany i deformowany przez szelki znajdujące się na linii obojczyków.

 

Dwa pudle z zadbaną i przystrzyżoną sierścią. Jeden biały, drugi czerwony. Oba tułów mają ścięty na krótko, głowa i łapy z pozostawioną dłuższą sierścią, w charakterystycznym ułożeniu.

 

Zdrowie psów rasy pudel

Pudle należą do psów zdrowotnych i długowiecznych. Nie są wyjątkiem pudle żywające do 18 - 20 lat.

 

Niestety psy tej rasy często cierpią na choroby wzroku, które mogą zakończyć się nawet ślepotą. Jako najczęstszą przypadłość należy wymienić zanik siatkówki.

Pudle podatne są także na schorzenia stawów, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka oraz nie przeciążanie psów w młodości. Pudle mniejszych odmian – pudle miniaturowe oraz pudle toy – często zmagają się z wypadaniem rzepki. Natomiast w przypadku pudli dużych szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednie karmienie i wysiłek fizyczny. Ta rasa, podobnie jak inne duże i olbrzymie, jest mocno narażona na skręt żołądka, który jest śmiertelnie niebezpieczny.

 

Zobacz ofertę ubranek dla psów

 

Pudle, ze względu na budowę szczęki – długą i wąską – mają tendencje do odkładanie kamienia nazębnego już w młodym wieku. Należy od małego przyzwyczajać pudle do higieny jamy ustnej.

Podczas zimniejszych pór roku należy zapewnić pudlom dodatkową ochronę przed niskimi temperaturami. Są to zmarzluchy, które w brzydką pogodę nie chcą w ogóle wychodzić albo się wtedy przeziębiają.

 

Czarny pudel z widocznym uzębieniem i początkiem kamienia nazębnego.

 

Charakter pudli

Pudle są psami rodzinnymi, lubiącymi kontakt z ludźmi. Codziennie potrzebują czułości i uwagi ze strony opiekuna. Nie są to psy polecane do mieszkań, w których długi czas nikogo nie ma. Rasa ta bardzo często cierpi na lęk separacyjny, który wymaga długiego i żmudnego leczenia behawioralnego. Dlatego też pudle trzeba powoli przyzwyczajać do zostawania samemu w domu, podczas gdy opiekunowie idą do pracy.

Mimo słodkiego wyglądu pudli, nie należy zapominać, że to psy z instynktem łowieckim. W chwilę są gotowe do pościgu i od razu zauważają każdy, nawet najmniejszy ruch. Są to cechy, które czynią pudle psami idealnymi do psich sportów, szkoleń i zabaw w aportowanie. Jednak powodują też problemy w życiu codziennym. Pudle mogą okazać się psami nadaktywnymi, mocno pobudzonymi. Jeśli ich odpowiednio nie zsocjalizujemy oraz nie zapewnimy dawki wysiłku normą będą pogonie za rowerzystami, biegającymi dziećmi, innymi zwierzętami, a nawet autami. Pudle, a w szczególności małe odmiany – miniaturowa oraz toy, są psami dosyć lękliwymi, które nadają sobie odwagi donośnym szczekaniem

Pudle są jednymi z najinteligentniejszych ssaków. Bardzo szybko pojmują, a wiedzę chłoną jak gąbka. Lubią treningi, bo lubią kontakt z ludźmi. Praca z nimi jest samą przyjemnością. Dodatkowo, psy tej rasy dobrze czują się w wodzie, świetną zabawą jest dla nich aportowanie do wody.

  Dwa uśmiechnięte pudle duże. Jeden czerwony, drugi czarny, zapięte są na nieodpowiednich szelkach, uciskających obojczyki.

 

Ciekawostki o psach rasy pudel:

 • Pudle są jednymi z droższych ras na świecie, cena za osobnika może sięgać nawet 10 000 zł

 • Pudle to tzw. aportery, czyli psy które służyły do przynoszenia zdobyczy z polowań. Nie mogły one zabić zwierzyny, więc nauczyły się lekkiego chwytu. Pozostało im to do dzisiaj, co czyni z nich wyjątkowo dobrych psich sportowców i kompanów do aportowania

 • Pudle często występowały w filmach, cyrkach oraz w innych pokazach

 • Istnieją pogłoski jakoby pudel duży żyjący w XIX potrafił komunikować wyniki działań matematycznych, a także poprawnie literował

 • Pudle często spotykane są jako psy ratownicze

 • Nazwa rasy „pudel” pochodzi z niemieckiego „pudden”, oznaczające „pluskanie się w wodzie”
 • Istnieją odmiany barwne pudli, np. pudel phantom, czyli ubarwienie czarne podpalane lub arlekin - pudel wielobarwny. Odmiany te nie są uznane przez FCI.

 

 

Karolina Łuszczyk

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
66253
37.99   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+