Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Sznaucer miniaturowy - charakterystyka, pielęgnacja, zdrowie (Encyklopedia psów)

Rozkwit tej rasy nastąpił na początku XX wieku, w okolicach Frankfurtu w Niemczech, kiedy to sznaucery miniaturowe były jeszcze nazywane szorstkowłosymi pinczerami karłowatymi. Rasa ta wywodzi się od małych psów, używanych do stróżowania gospodarstw i tropienia gryzoni - głównie szczurów.

Dzisiaj są nam znane jako psy bardzo radosne, pełne energii, przywiązane do swojej rodziny, ale też zadziorne. Przeczytaj więcej o tej pięknej rasie.

 

Pies sznaucer miniaturowy - sylwetka, waga i umaszczenia

Sznaucery miniaturowe charakteryzują się mocną, kwadratową, ale harmonijną sylwetką. Typowe dla tej rasy są lekko opadający grzbiet, długa broda, sierpowaty ogon i tylne łapy, ułożone pod kątem.

Psy tej rasy osiągają w kłębie 30-35 cm - zarówno samce jak i samice.

Natomiast standardowa waga sznaucera miniaturowego oscyluje w granicach 4-8 kg, niezależnie od płci.

Uszy sznaucera są wysoko osadzone, wiszące, muszą być skierowane do przodu o równej linii zgięcia. Dawniej popularne było kopiowanie uszu i ogona u sznaucerów.

 

Sznaucer miniaturowy występuje w 4 umaszczeniach:

 1. Sznaucer miniaturowy czarny,

 2. Sznaucer miniaturowy pieprz i sól,

 3. Sznaucer miniaturowy biały,

 4. Sznaucer miniaturowy czarno-srebrny.

Jego sierść składa się z gęstego podszerstka, oraz dość długiej i szorstkiej sierści właściwej.

Tak jak w przypadku pudla, mimo tego, że jest to miniaturowa odmiana sznaucera, nie może przejawiać żadnych cech karłowatości. 

 

 Trzy czarne sznaucery siedzą na stogu siana. Sznaucery wymagają regularnego trymowania.

 

Pielęgnacja sznaucera miniaturki 

Wbrew coraz popularniejszej ostatnimi czasy, głównym sposobem pielęgnacji NIE jest strzyżenie, a trymowanie, które usuwa martwy podszerstek. Sznaucery mają charakterystyczną szorstką sierść, która przy strzyżeniu  traci swoje walory, zmienia kolor i strukturę. Sznaucery nie linieją, dlatego ich sierść należy też odpowiednio często czesać (nigdy na sucho), a także trymować, by usunąć martwy podszerstek. Szczotkowanie jest dla nich bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który pozwala na pozbycie się martwych włosów i przyspiesza odnowę nowego, zdrowego owłosienia.

 

Szczotka powinna mieć proste i gładko zakończone ząbki, tak, by nie plątała i nie wyrywała sierści.

Problemem mogą być natomiast tworzące się na sierści sznaucera kołtuny, które trzeba wyczesywać zaraz po ich zauważeniu. Absolutnie nie można sobie pozwolić na ich wycinanie, ponieważ bardzo niszczy to strukturę włosa. Zimą warto zaopatrzyć się w ubranko, czy kombinezon dla małego spacerowicza, ich sierść w połączeniu ze śniegiem ma tendencję do zlepiania się w trudne do usunięcia kule.

Sznaucerom trzeba wyrywać z uszu włoski, ponieważ mają tendencję do wrastania w kanał uszny. Nie jest to dla psiaka bolesne, ale lepiej nauczyć go tego szybciej, niż później.

Jak często kąpać sznaucera?

Odpowiedź jest w zasadzie prosta: wtedy, kiedy trzeba, kiedy psiak się ubrudzi. Jeśli nie będzie takiej konieczności, zalecana częstotliwość kąpieli to co koło 2-3 miesiące. Poza tym powinno się wykąpać sznaucera około 10-14 dni przed trymowaniem.

Co jeśli pies naprawdę często się brudzi, a nie chcemy (i nie powinniśmy) bardzo często go kąpać? Z pomocą przychodzą specjalne pudry czyszczące, które działają na zasadzie suchego szamponu.  

Sznaucery są łakomczuchami (chociaż to chyba przypadłość większości ras). Niemniej jednak, zwracanie uwagi na to, co ląduje w żołądku naszego czworonoga jest bardzo ważne, bo kiedy ląduje w nim za dużo, sznaucer szybko nabierze ciałka, co niezbyt pozytywnie odbije się na jego zdrowiu i kondycji.

 

Sznaucer miniaturowy - choroby i długość życia

Długość życia sznaucera miniaturowego oscyluje w okolicach od 12 do 15 lat.

Sznaucery są generalnie psami zdrowymi, natomiast są predysponowane do niektórych chorób, o których prawdopodobieństwie wystąpienia powinniśmy wiedzieć. Jakie to choroby?

 1. Alergie pokarmowe
 1. Choroby oczu, takie jak: atrofia siatkówki, zaćma, czy zwichnięcie soczewki, cysty na rogówce
 1. Zespół komedonów- choroba skóry, która objawia się tworzeniem zabarwionych na czarno i ostro zakończonych twardych tworów. Charakterystyczny jest bezbolesny przebieg choroby, pies nie odczuwa jakiegokolwiek dyskomfortu.
 1. Zespół Fanconiego- jest wrodzoną chorobą układu moczowego, w związku z którą dochodzi do nadmiernego wydalania ważnych dla organizmu pierwiastków i substancji, takich jak: sód, potas, fosforany, wodorowęglany, aminokwasy. Można zaobserwować objawy takie jak: apatia, utrata wagi, wzmożone pragnienie, częstomocz.
 2. Kamienie moczowe
 3. Cukrzyca- występuje głównie u starszych psów, natomiast zdarza się również u młodszych (około 1,5 %). Można zaobserwować objawy podobne do tych, występujących w zespole Fanconiego, tzn.: częstomocz, chudnięcie, zwiększone pragnienie. Cukrzyca jest poważną chorobą, dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, że Twój psiak może na nią chorować, niezwłocznie skonsultuj się z weterynarzem.
 4. Dystrofia mięśniowa

 

Ogolony, dorosły sznaucer o maści sól i pieprz. Charakterystyczna dla sznaucerów jest bródka i długie brwi.

 

Sznaucer miniaturowy - usposobienie

Charakter sznaucerów zmienił się widocznie w ciągu ostatnich 20 lat, kiedy to z hałaśliwych psów stały się bardziej zrównoważone, mniej hałaśliwe, spokojniejsze.

To wszystko za sprawą wprowadzenia do hodowli psów pochodzących z linii amerykańskich. Ta mieszanka bardzo pozytywnie wpłynęła na charakter miniatur, upodobniając je charakterem trochę bardziej do swoich braci olbrzymów.

Wiele osób decyduje się na zakup sznaucera miniaturowego w przekonaniu, że jest to idealny pies do małego mieszkania. Owszem, jest, natomiast trzeba dodać bardzo ważne „ale”.

Warto poświęcić bardzo dużo uwagi wychowaniu tego psa. Dorosłego sznaucera jest niebywale trudno oduczyć złych nawyków, dlatego trzeba wzmacniać w nim te dobre od momentu, w którym przekroczy nasz próg.

Sznaucerki uwielbiają prosić błagalnie o ludzkie jedzenie, bardzo szybko też uczą się, że szczekaniem mogą wymusić na swoim właścicielu praktycznie wszystko. Wystarczy jeden jedyny raz ugiąć się jego żądaniom, a na bardzo długo zapamięta, że wystarczy cierpliwie szczekać, żeby osiągnąć swój cel.

Kolejną kwestią jest sprawa spacerów. Te pieski mimo niewielkich rozmiarów potrzebują dużo ruchu i zabawy, z trudem uczą się posłusznego chodzenia na smyczy, u boku swojego właściciela, potrafią być naprawdę uparte.

 

Sznaucer miniaturowy jest wdzięcznym, radosnym psiakiem i na pewno szybko dostosuje się do reszty rodziny. W związku z tym, że te psiaki, jeśli odpowiednio pielęgnowane, nie zrzucają włosów, sznaucer będzie również idealnym psem dla osób, które nie chcą sprzątać codziennie swojego mieszkania z sierści, tak jak w przypadku golden retrievera.

Jest to wspaniały pies, uwielbiający być w centrum uwagi, dlatego nie zdziwcie się, kiedy podczas wizyty znajomych będzie wychodził z siebie, żeby zaprezentować swoje umiejętności. Od wskakiwania na kolana, po błagające zaproszenie do zabawy. Jedno jest pewne- ze sznaucerem nuda wam nie grozi.

 

Dorosły sznaucer na plaży. Ma skopiowany ogon.

 

Sznaucer miniaturowy - cena

Cena zdrowego szczeniaka tej rasy z rodowodem ZKwP wynosi około 2 500 zł. Warto mieć się jednak na baczności i dokładnie sprawdzić hodowlę z jakiej pies pochodzi, a także, czy wybrany hodowca przeprowadził kontrole zdrowotne i wykonał szczepienia. Polecamy również zapytać o zdrowie rodziców i dziadków psiaka. Jeśli hodowca jest rzetelny, nie powinno być problemu z przedstawieniem wyników badań starszych pokoleń. 

W Polsce hodowla sznaucera miniaturowego jest popularna, więc bez problemu można znaleźć taką, która będzie najlepsza i będzie nam odpowiadała na każdym polu.

Nie warto kupować sznaucera miniaturowego bez rodowodu - przyczynia się to do wzrostu nielegalnego handlu, wspiera pseudohodowlę i znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u tej rasy.

Sznaucer miniaturowy należy do grupy II klasyfikacji FCI - pinczery, sznaucery, molosy, psy górskie i do bydła, pozostałe rasy.

 

Maja Magiera

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość