Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pies w bloku – jaką rasę najlepiej wybrać? Porady

Czy pies w bloku to dobry pomysł? Często mamy do czynienia z przeciwnikami takiego rozwiązania. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ istnieją rasy, które idealnie nadają się do mieszkania w bloku, pod warunkiem zapewniania im codziennej dawki ruchu.

 

Osoby, których długimi godzinami nie ma w domu, trenują szczenięta w zakresie załatwiania się na chłonne maty. Niekiedy pupile nauczone są wychodzić na spacer co 2 godziny. Psy mogą więc przyzwyczaić się do każdego sposobu życia w bloku. Jednak pies musi mieć zapewnioną odpowiednią dla swojej rasy i wieku stymulację fizyczną. Nie będzie czuł się dobrze nawet w dużym domu, jeżeli właściciel nie spełni jego podstawowych potrzeb.

 

Małe psy dobrze czują się w mieszkaniach w bloku, pod warunkiem zapewnienia im odpowiedniej dawki ruchu.

 

Małe psy do bloku – najczęściej wybierane rasy

Niektóre rasy psów, zwykle małe, coraz częściej kupowane są do mieszkań w bloku. Niestety nie zawsze sprawdzą się na niewielkiej powierzchni. Mogą być bowiem bardzo głośne, czym powodują narzekania sąsiadów. Na szczęście zwierzę można wybrać spośród wielu ras, idealnie odnajdujący się nawet w bardzo małych przestrzeniach.

 

Buldog francuski, szerzej znany jako buldożek, to obecnie częsty wybór, w szczególności wśród młodych osób. Ten typ jest skory do zabawy, popisuje się sztuczkami, w zasadzie nie potrzebuje dużego ruchu. Szczególnie polecany jest rodzinom z dziećmi i osobom starszym, które prowadzą spokojny tryb życia. Pies jest typem kanapowca, dlatego osoby uwielbiające sport i aktywność na świeżym powietrzu nie powinny się na niego decydować. Buldożek wykazuje przyjazny stosunek do innych psów (pod warunkiem, że zostanie poprawnie przeprowadzony proces socjalizacji), a jego hałaśliwość określa się jako umiarkowaną. Można rzec, że to idealny pies do bloku.

 

Kolejnym pieskiem do mieszkania w bloku jest maltańczyk – biały, bardziej aktywny od poprzednika, określany jako pies rodzinny. Wykazuje średnią aktywność i spokojne usposobienie. Jego towarzyska osobowość sprawia, że każdy z miejsca się w nim zakochuje. Maltańczyki polecane są osobom o średniej aktywności. Chętnie biegają za piłeczką w parku oraz chodzą na dłuższe spacery. Natomiast nie jest to polecana rasa dla osób często nieobecnych w domu. Maltańczyk bardzo źle znosi rozłąkę z opiekunem. Co więcej, pies ten ma białą szatę, która jest bardzo wymagająca pod względem pielęgnacyjnym.

 

Mops, podobnie jak buldog francuski, to mały pies, idealnie nadający się do bloku, pod warunkiem, że nie jest pozostawiony sam na długie godziny. To typowy pies towarzyski, który źle znosi samotność. Nie jest zbyt aktywny, ale za to uwielbia pieszczoty. Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.

 

Miniaturowe rasy z pewnością kuszą rozmiarem. Takim psem jest yorkshire terrier, inaczej znany jako york. Dobrze czuje się na małej powierzchni, pod warunkiem, że ma zapewnioną dużą dawkę aktywności. Rasa jest z natury bardzo żywiołowa, energiczna, ale niestety hałaśliwa. Z czasów pierwotnego przeznaczenia (tępienie szkodników) york ma dość silny instynkt myśliwski. To idealny piesek do bloku, polecany osobom, które mogą spędzić z nim dużo czasu i nie pozostawią go na wiele godzin w samotności.

 

Jako mały pies w mieszkaniu sprawdza się jamnik. Nie wszyscy jednak wiedzą o jego myśliwskim instynkcie oraz potrzebie aktywnego życia. To bardzo ruchliwy, hałaśliwy łakomczuch z tendencją do tycia. Musi mieć zapewnioną sporą dawkę ruchu każdego dnia. Jamnik bardzo lubi kopać, dlatego właściciel powinien zabierać go do lasu czy na łąkę. W przeciwnym wypadku pupil może „kopać” dziurę w dywanie.

 

 

 

Duży pies w małym mieszkaniu?

Wbrew pozorom duży pies nie oznacza kupna domu czy okazałego apartamentu. Oczywiście dom z ogrodem ułatwia sprawę właścicielom, lecz życie z dużym pupilem w mieszkaniu nie jest wykluczone, ponieważ pies i tak potrzebuje dodatkowej rozrywki, bez różnicy czy jest to dom jednorodzinny czy mieszkanie w bloku. Właściciel powinien zapewnić psu na wyłączność odpowiednią przestrzeń. W bardzo małym pomieszczeniu zwierzę może nie odnaleźć się w „ludzkiej” przestrzeni. Dodatkowo pies powinien mieć zapewnioną dużą dawkę ruchu. W bloku dobrze sprawdzi się nova scotia duck tolling retriever, który jest przyjazny, szybko się uczy, ale jednak potrzebuje dużo codziennego ruchu. Te psy idealnie nadają się dla rodzin z dziećmi.

 

Pies rasy nova scotia duck tolling retriever zachwyca swoją rudą, wręcz ognistą szatą.

 

Decydując się na psa większych gabarytów warto jednak pomyśleć, czy będziemy w stanie pomóc zwierzęciu wejść po schodach, czy wnieść je np. W przypadku kontuzji czy choroby, jeśli w bloku nie ma windy.

 

 

Martyna Sokołowska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość