Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Nie jest to wcale takie łatwe. Warto jednak podjąć się tego trudu, aby móc czerpać przyjemność ze wspólnego wyjścia ze swoim pupilem. Nauka chodzenia na luźnej smyczy wyeliminuje problem nieprzyjemnego ciągnięcia podczas spacerów.

Zanim opiekun zacznie uczyć psa, jak chodzić na smyczy, powinien najpierw sam zaznajomić się w tym temacie. Dopiero kiedy posiądzie odpowiednią wiedzę, może rozpocząć szkolenie psa. Wówczas trening przebiegnie znacznie spokojniej i jest większe prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu.

 

Nauka psa chodzenia na smyczy wymaga wiele cierpliwości i stanowczości ze strony opiekuna. Regularne treningi i akcesoria - przysmaki treningowe, smycz treningowa i wygodne szelki ułatwią pracę.


Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?


Początkiem procesu uczenia psa chodzenia na smyczy jest nabycie koniecznych do tego akcesoriów. W stacjonarnym i internetowym sklepie zoologicznym do wyboru jest ogromna ich ilość. Koniecznie zaopatrzyć się trzeba w smycz, która służy do kontrolowania zachowania psa na dworze. Zaczynamy naukę od dłuższej smyczy - np. trzymetrowej. Nie używamy smyczy automatycznych typu flexi. Grubość smyczy dobiera się do rozmiaru psa. Za cienka przy gwałtownym ruchu może cię boleśnie zranić, zerwać się i uwolnić psa.

Kolejnym ważnym przedmiotem jest obroża lub szelki. To do niej przypina się smycz. Powinna ją charakteryzować trwałość, możliwość wyprofilowania i wygoda. W dopasowaniu rozmiaru obroży pomocna jest pewna zasada – między obrożą a psią szyją powinny zmieścić się dwa palce. Zaopatrzyć się trzeba także w atrakcyjne dla psa smakołyki. Nauka przez pozytywne wzmocnienie jest niezwykle skuteczna. Przysmaki posłużą jako motywator, zachęta i nagroda.

 

Przy nauce psa chodzenia na smyczy ważne jest pozytywne wzmacnianie, taka forma treningu jest najbardziej efektywna i najszybciej przynosi rezultaty, przy okazji dając frajdę psu i opiekunowi.


Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy?


Naukę chodzenia na smyczy powinno się rozpocząć, kiedy pies ma kilka miesięcy. Młode zwierzę jest chłonne wiedzy i szybciej przyswaja nowe umiejętności. Nie oznacza to, że starszego pupila nie damy rady się nauczyć ładnie spacerować. Może to jednak potrwać nieco dłużej.
Na początku szkolenia czworonoga zapoznaje się z przedmiotami, które będą używane przy spacerze. Dajmy mu je powąchać. Dobrym sposobem na oswojenie się z nimi będzie zakładanie ich podczas zabawy w domu.

Kolejny etap nauki chodzenia psa na smyczy stanowią ćwiczenia statyczne. Jak one wyglądają? Są bardzo proste. Zakładamy obrożę i smycz, kiedy pies będzie spokojnie stał, pochwal go, daj przysmak. Ćwicz często, ale krótko. Pamiętaj, żeby przez cały czas obserwować zachowanie pupila. Wykonywanie ich, kiedy jest zestresowany, nie przyniesie żadnych efektów, może jedynie zdemotywować psa. Ćwiczenie powtarzaj do czasu, aż czworonóg nauczy się tego. Pora na ćwiczenia na zewnątrz. Na dworze zakładaj psu smycz i stojąc w miejscu mów do niego, żeby skupić na sobie jego uwagę. Dawaj mu przysmak za każdym razem, kiedy się do ciebie odwróci. Pamiętajmy, aby smycz pozostawała luźna, nie napinamy jej.

Po ćwiczeniach statycznych przyszedł czas na ćwiczenia w ruchu. Rozpoczynamy naukę przemieszczania się z psem na smyczy. Po wyjściu na dwór zachęcamy zwierzę do pójścia za nami. Po wykonaniu polecenia nie zapomnij o pochwaleniu psa i wręczeniu nagrody. Kiedy będzie ciągnąć i napinać smycz, zatrzymywać się lub gdy próbuje iść w drugą stronę – zignoruj to i stań w miejscu. Kiedy rozluźni smycz, pochwal go i ponów próbę. Dzięki temu uświadomi sobie, że ciągnięcie smyczy nie ma sensu. Ta metoda to „drzewo”. Istnieje jeszcze kilka innych, m.in. zmiana kierunku marszu na przeciwny, kiedy pies zaczyna ciągnąć.

 


Jak nauczyć psa chodzić na luźnej smyczy?


Jak nauczyć psa chodzić na luźnej smyczy? Pomocne są w tym względzie rozmaite ćwiczenia, a jednym z nich jest „start-meta”. Po ustawieniu na mecie miski z przysmakami odejdź kilkanaście kroków. Następnie zacznij iść z psem powoli w jej kierunku. Kiedy pupil za bardzo ciągnie, wróć się ze zwierzęciem na miejsce startu lub stań w miejscu. Jeśli przejdzie całą trasę na luźnej smyczy, pochwal go i pozwól zjeść przygotowane smakołyki.


 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak zmotywować psa do treningu?

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość