Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Nauka psa czystości – jak sprawnie nauczyć psa załatwiać się na dworze?

Nauka czystości to jedno z pierwszych wyzwań, jakie stoją przed właścicielem szczeniaka. Aby przebiegała prawidłowo, warto poznać podstawy fizjologii młodego psa i dowiedzieć się, w jaki sposób można wykorzystać naturalne zachowania psa.

Zanim zaczniemy wymagać od szczeniaka, aby załatwiał się tylko w odpowiednim miejscu, musi minąć co najmniej kilka dni lub tygodni. Przede wszystkim nasz pies musi do tego dojrzeć – a właściwie dojrzeć musi jego układ moczowy, który u kilkutygodniowego psa ciągle się jeszcze rozwija. I co równie ważne jest, aby pies dojrzał psychicznie - musi się dowiedzieć, co to znaczy „odpowiednie” miejsce. Przeczytaj, jak można ten proces ułatwić.

 

Nauczenie psa czystości powinno opierać się na cierpliwości i pozytywnym wzmacnianiu. Nie można stosować kar.


Kiedy szczeniak sika?

Pęcherz moczowy szczeniaka nie jest specjalnie pojemny, dlatego pies oddaje mocz stosunkowo często. Czasem może się wydawać, że sika co chwilę – prawie zawsze po śnie, po jedzeniu, po zabawie. Właściwie ilekroć znajdzie wolną chwilę między aktywnościami. Sprzątanie mokrych plam na podłodze nie należy do przyjemności, dlatego właściciele młodych psów, jak najszybciej chcą znaleźć odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na dworze?”.


Do nauki czystości nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Najważniejsze jest, aby w pierwszych tygodniach jak najczęściej wychodzić z psem na podwórko. Im częściej psu uda się załatwić na dworze, tym częściej będziemy mogli go nagrodzić. A im częściej dostanie za to nagrodę tym szybciej się zorientuje, że warto tylko tam załatwiać swoją potrzebę. Już od początku warto również zmieniać miejsce, w które wyprowadzamy psa – kontakt z różnymi podłożami pomoże psu zrozumieć, że może załatwiać się wszędzie poza domem – nie tylko na skwerku tuż pod domem. Pamiętajmy jednak, że młody szczeniak przed wszystkimi szczepieniami nie ma jeszcze pełnej odporności, więc starajmy się unikać miejsc, gdzie załatwia się wiele psów.
I co najważniejsze - nie wymagajmy od szczeniaka pełnej kontroli nad fizjologią. Na początku cała odpowiedzialność leży w rękach właściciela.

 


Nauka psa. Nagrody – nie kary!

Ucząc psa czystości niech nigdy nie przyjdzie wam do głowy, aby ukarać go za to, że się załatwi w niewłaściwym miejscu! Zresztą w ogóle psa karać nie należy – znacznie lepsze rezultaty szkoleniowe dają nagrody. Dlatego jeżeli pies zrobi to, czego my oczekujemy każdorazowo powinniśmy go nagradzać np. smakołykiem. I nie bójmy się, że go rozpieścimy – dobre zachowanie należy doceniać. A im intensywniejsza będzie ta nauka, tym szybciej nasz mały przyjaciel zrozumie, o co nam chodzi. Wszelkie kary w takim przypadku mogą być wyjątkowo szkodliwe. Pamiętajmy, że załatwianie się to nie świadome działanie – to potrzeba fizjologiczna. Szczególnie na początku nauki mogą się zdarzyć psu wpadki. Co w takim przypadku zrobić? Posprzątać i zapomnieć o sprawie. Pamiętajmy, że psy nigdy nie załatwiają się złośliwie. Złośliwość to cecha raczej ludzi – nigdy zwierząt. Absolutnie niedozwolone jest np. wkładanie mordki psa w mokre plamy! Gwarantujemy, że nie zrozumie on o co chodzi – co najwyżej straci do właściciela zaufanie.

 

Mały szczeniak może czasami sikać w domu, ponieważ nie ma jeszcze tak sprawnego i silnego pęcherza, żeby wytrzymać do wyjścia na spacer.


Jak nauczyć psa sikać na matę?

Wychodzenie co kilkadziesiąt minut na trawnik może być kłopotliwe, dlatego warto nauczyć psa sikać na matę do nauki czystości. Jak to zrobić? Podobnie jak w przypadku uczenia sikania na podwórku – odkładając szczeniaka często na matę i nagradzając każdorazowe załatwienie się. Po jakimś czasie szczeniak sam się zorientuje, że warto za potrzebą iść na matę, a nuż uda się otrzymać smaczek? Pomocne mogą okazać się również maty o zapachu trawy – naturalny zapach będzie stanowił wsparcie, a i w przyszłości łatwiej będzie się przenieść na trawnik. Takie podkłady dla szczeniąt warto również rozkładać wtedy, kiedy wychodzimy na dłużej niż zwykle z domu – pęcherz młodego psa pozwala mu wytrzymać bez sikania średnio godzinę dłużej niż ma miesięcy – więc szczeniaka 5 miesięcznego nie powinniśmy zostawiać samego na dłużej niż 6 godzin. Boisz się, że jak pies nauczy się sikać na matę to nie będzie chciał później załatwiać się tylko na dworze? Bez obaw! Psy niechętnie załatwiają się w miejscu w którym przebywają – robią to tylko wtedy, kiedy nie mają innego wyjścia.

 


Co zrobić kiedy szczeniak upodobał sobie zupełnie nieodpowiednie miejsce do sikania?

Jeżeli nasz pies uporczywie sika w miejscu, w którym sikać nie powinien (a raczej w którym my nie chcemy, aby sikał), przede wszystkim trzeba to miejsce bardzo dokładnie wyczyścić. Nie tylko ze względu na nasz nos – ale przede wszystkim na nos psa, który chętniej się załatwia tam, gdzie poprzednio. Jeżeli to nie zadziała warto położyć w pobliżu tego miejsca legowisko lub miskę – zasadniczo pies nie załatwia się tam gdzie je lub śpi. Po kilku dniach można przestawić z powrotem miskę lub legowisko na właściwe miejsce.

 

Aby nauczyć psa czystości należy jak najczęściej wychodzić z nim na spacery, a gdy się tam załatwi - nagrodzić go.


Ile trwa nauka czystości?

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Dużo zależy od predyspozycji psa, ale także od konsekwencji właścicieli. Im częściej uda się psu załatwić w odpowiednim miejscu, tym większa szansa, że szybciej pojmie jakiego zachowania od niego oczekujemy. Może to zająć kilka tygodni, ale mogą to być też 2, 3 miesiące. Niezależnie od tego ile czasu będzie to trwało nigdy nie należy karać, a zawsze nagradzać. Jeśli wydaje nam się, że nauka czystości przebiega zbyt wolno, warto skonsultować się z behawiorystą, który sprawdzi czy u podstaw oddawania moczu w nieodpowiednim miejscu nie leży jakaś inna przyczyna np. lęk separacyjny, stres czy zaburzenia hormonalne.

 

Przeczytaj także: Dlaczego pies znaczy teren i sika w domu?

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Problem z załatwianiem się psa na dworzu .Mam 11 miesięcy maltańczyk nie mogę go nauczyć aby załatwiał się na dworzu wychodzę z n bardzo często na dwór a on potrawie po kilku minutach załatwić się znowu w domu nie wiem co mam robić
Mam tak samo na dworze jest moja bella nic nie zrobi a w domu odtazu mam też Freda tej samej rasy basett i jakoś zrozumiał teraz ma 5 lat ale zero z nim problemów miałam a z nią cały czas to samo
Również mam ten problem. Dwie godziny spaceru i zero siku, a po powrocie do domu po 2 minutach siku i kupka. ????
Mój robi dokładnie to samo :(
A co jeśli pies jest na ogrodzie większość dnia a załatwia się w domu a mianowicie jest w ogrodzie i przychodzi specjalnie do domu się załatwić
66253
37.99   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+