Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Barbet (Francuski pies dowodny) – Encyklopedia psów

Pies myśliwski, barbet to popularna rasa czworonogów, które charakteryzują się niezwykła zwinnością oraz zdolnością aportowania i znajdowania zdobyczy, podczas polowań na ptactwo. Wykorzystuje się je do odstraszania oraz śledzenia zwierzyny. Rasa jest wytrzymała na niskie temperatury, najlepiej czuje się w wodzie, pływanie nie sprawia mu żadnych trudności, dlatego też nazywany jest wodnym psem.


Barbet nie jest zaliczany do popularnych ras psów, mimo że wyróżnia się wysoką inteligencją oraz łatwością w tresurze. Jego nazwa wywodzi się od francuskiego słowa oznaczającego brodacza, wszystko za sprawą charakterystycznej sierści, która pokrywa ciało czworonoga. Pies przypomina pudla, dlatego wielu sądzi, że barbet jest jego przodkiem.

Jeśli interesuje was, ile kosztuje szczeniak barbeta i jak wygląda hodowla tej rasy, w dalszej części artykułu poznacie odpowiedzi na wszelkie pytania.

 

Dwa barbety w lesie.

 

Pies barbet - pochodzenie

Rasa barbet ma długą historię, wywodzi się prawdopodobnie ze średniowiecza, zaliczany był do grona psów dowodnych, które wywodziły się z obszarów Hiszpanii, Portugalii czy Włoch. Niektórzy uważają, że barbet jest potomkiem pudla, wszystko za sprawą wyglądu, który w niektórych aspektach jest znacząco podobny. Niestety barbet nie ma żadnych powiązań genetycznych z pudlem, który poza tym wywodzi się z Niemiec. Na przestrzeni lat barbet był krzyżowany z innymi rasami myśliwskimi, aż ostatecznie w 1886 roku powstał standard rasy. Barbet od początku był rzadkim gatunkiem, po pierwszej wojnie światowej istniały tylko dwie hodowle we Francji. Z biegiem lat liczba psów malała, ale rozpoczęto działania odbudowujące gatunek.

Aktualnie nie są zagrożone wyginięciem, lecz mimo to są dość rzadkim okazem, w Polsce pojawiły się w 1995 roku.

 

Przeczytaj więcej o grupy VIII psów FCI - aportery, płochacze i psy dowodne, do której należy barbet.

 

Barbety - charakter

Barbet charakteryzuje się niezwykłą zwinnością oraz dostosowaniem się do niskich temperatur, niestety trudno znosi upały i woli przebywać w chłodnych pomieszczeniach. Należy do przyjaznych czworonogów, lubi towarzystwo ludzi, szybko się przywiązuje do właściciela, jest oddanym partnerem podczas polowań, szczególnie na ptactwo. Aktualnie coraz to mniej barbetów wykorzystywanych jest w celach łowieckich, jedynie jako towarzysze i domowi pupile. Czworonogi najlepiej czują się w wodzie, gdzie mogą spędzać całe dnie nawet w niskich temperaturach. Pies ma szczególnie silny zmysł węchu, dzięki któremu jest w stanie wytropić zwierzynę. Tresura barbeta nie różni się niczym szczególnym od innych ras psów, musimy być cierpliwi i konsekwentni w nauce. Zaleca się stosować ulubione przysmaki dla psa, aby nauczyć go podstawowych komend.

 

Wygląd i pielęgnacja barbeta

Rasę wyróżnia gęsta sierść, która pokrywa całe ciało czworonoga, ochrania go przed zmianami temperatury. Umaszczenie może być koloru:
- czarnego,
- brązowego,
- szarego,
- białego,
- piaskowego.


Pies posiada również łatki umiejscowione na ciele o różnych kolorach w zależności od podstawowej barwy umaszczenia. Barbet zaliczany jest do grupy czworonogów o średniej wielkości, ma szeroką klatkę piersiową i głowę. Dorosłe osobniki osiągają 58 centymetrów wysokości, ważą nawet do 25 kilogramów. Wychowywany w odpowiednich warunkach, dobrze dokarmiony barbet może dożyć nawet do 12 lat.


Szata barreta wymaga odpowiedniej pielęgnacji, której nie można zaniedbać. Sierść barbeta nie linieje, jedynie filcuje się, dlatego potrzebne są specjalistyczne filcaki, grzebienie oraz szampon dla psa, dostosowany pod daną rasę.
Pielęgnacji wymagają również uszy psa, które dość często poddają się różnego typu infekcją i zakażeniom. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów do higieny uszu psa, które pomagają utrzymać newralgiczne miejsca w czystości.

 

Barbet o ciemnym umaszczeniu, z bardzo gęstą okrywą włosową.

 

Barbet hodowla

Wychowanie barbeta nie różni się niczym od innych ras, jeśli chodzi o pożywienie, to pies nie ma specjalnych wymagań co do karmy. Jeśli jest zdrowy, może jeść każdą karmę, warto urozmaicać dietę o suche i mokre produkty oraz ulubione przekąski czworonoga.

Hodowla barbeta jest stosunkowo prosta, nie należy on do psów agresywnych, jest towarzyski, otwarty na ludzi i wierny. Musimy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu, to rasa, która potrzebuje sporej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Dlatego warto o tym pamiętać przed zdecydowaniem się na zakup tej konkretnej rasy psa. Warto zaznaczyć również, że barbety mogą brać udział w wystawach oraz różnego typu konkurencjach, takich jak:
- agility,
- obedience,
- dock-diving.


Coraz rzadziej ta rasa psów jest wykorzystywana w polowaniach. Barbet ma niezwykłą zdolność aportowania oraz jest podatny na tresurę, dlatego też zdobywa wysokie nagrody podczas licznych konkurencji i wystąpień psów.

 

 

Barbet cena

Cena szczeniaka barbeta wynosi około 4000 złotych, dodatkowo rasa jest trudno dostępna w Polsce. Warto szukać sprawdzonych hodowli, w których dostaniemy psy ze wszystkimi dokumentami. Samo późniejsze utrzymanie psa nie jest kosztowne, w zależności od naszych preferencji czy rodzaju karmy. Szacuje się, że miesięczne wydatki na barbeta nie przekraczają 200 złotych.
Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość