Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Aksolotl (amybostoma meksykańska) - najważniejsze informacje o gatunku

Aksolotl, czyli tak zwana ambystoma meksykańśka lub salamandra meksykańska, to jaszczurka woda, która swoim wyglądem przypomina ryby akwariowe. Jedyną znaczącą różnicą jest fakt, iż posiada nogi. Aksolotl to popularny gatunek, który możemy zakupić w sklepie zoologicznym. Coraz więcej ludzi decyduje się na aksolotla meksykańskiego, w celu urozmaicenia gatunkowego w zbiorniku wodnym. Jego naturalnym środowiskiem, z którego się wywodzi są zimne jeziora meksykańskie, dlatego tak ważne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków życia.

 

Aksolotl różowy.

 

Aksolotl wymagania

Aksolotl meksykański powinien być trzymany w akwarium o odpowiednim rozmiarze, jaszczurka wymaga przestrzeni i szacuje się, że jeden osobnik powinien przebywać w 100l akwarium.

Aksolotle mają tendencję do łykania małych przedmiotów, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dobranie dla nich podłoża w akwarium. Absolutnie nie można ich trzymać na drobnych kamieniach czy żwirze, gdyż mogłoby się to zakończyć tragicznie dla zwierzaka.

Podobnie może być z roślinami w akwarium - po chwili może się okazać, że w większości są obgryzione i zniszczone. Z tego też względu nie zaleca się sztucznych roślin, które mogą okazać się trujące. Pośród bezpiecznych dla aksolotli roślin wyróżnia się: rogatki, cząber i chrzan wodny, wąkotki, pałki, krynie czy lilie wodne. Muszą to być rośliny cieniolubne ze względu na tryb życia aksolotli.

 

Unika się stawiania zbiornika w nasłonecznionym miejscu, gdyż zwierzę preferuje bycie w ciemności.


Kolejną istotną rzeczą jest filtr do wody, możemy wybrać model zewnętrzny lub wewnętrzny, temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni, dlatego przydatne będzie zamontowanie termometru, w celu regulacji ciepła w akwarium. Parametry wody również wpływają na zdrowie aksolotla, twardość musi mieć około 7 pH, zbyt miękka woda może spowodować odbarwienie się jaszczurki. Dobieranie towarzystwa dla aksolotla również nie jest łatwą sprawą to drapieżnik, dlatego częstym przypadkiem jest zjadanie małych ryb żyjących z nim. Dodatkowym utrudnieniem jest niska temperatura i twarda woda w akwarium aksolotla. Rybki, jakie można trzymać razem z daniogupikami czy kardynałkami chińskimi. Należy jednak pamiętać, że aksolotle będą co jakiś czas zjadały nasze rybki.

Poleca się hodować w akwarium ten sam gatunek jaszczurek, co również ułatwi cały proces rozmnażania.

 

 

Zdrowie aksolotla

Salamandra meksykańska to stosunkowo silny osobnik, który może dożyć nawet do 25 lat, oczywiście w jego naturalnym środowisku ten okres może być jeszcze dłuższy. Jeśli zadbamy o odpowiednie pożywienie oraz warunki hodowlane nasza jaszczura nie będzie miała większych problemów ze zdrowiem.
Pamiętajmy o temperaturze wody, zbyt wysoka stresuje osobnika, a zbyt miękka woda również źle na niego wpływa. Nadmiar amoniaku w wodzie działa toksycznie na jaszczurkę, jeśli nie wymienimy jej odpowiednio szybko, aksolotl może zdechnąć. Poza tym salamandra meksykańska może posiadać pasożyty w organizmie, aby wykryć chorobę, musimy obserwować osobnika. Jeśli zauważymy obniżony apetyt oraz brak ruchu i ospałość w ciągu dnia, powinniśmy zgłosić to specjaliście i zakupić odpowiednie preparaty.

 

Aksolotl na piaszczystym podłożu w akwarium.

 

Jak wygląda salamandra meksykańska?

Wygląd aksolotla jest dość nietypowy, dlatego też coraz więcej akwarystów decyduje się na zakup tego konkretnego gatunku. W naturalnym środowisku, czyli w jeziorach meksykańskich, jaszczurka jest w stanie osiągnąć nawet 30 cm długości. Osobniki wychowywane w akwarium mają do 28 centymetrów. Charakterystycznym znakiem aksolotla są czarne oczy oraz wiotkie kończyny. Spłaszczona płetwa ogonowa ułatwia pływanie drapieżnikowi, a jego pyszczek jest tak uformowany, że wygląda niczym uśmiechnięty. Jeśli chodzi o kolory aksolotów, to najczęściej spotykanymi odmianami są szare i czarne. Inne kolory powstają podczas krzyżowania konkretnych odmian, dzięki temu dostępne są przykładowo białe, złociste czy beżowe aksolotly.

Kolejną istotną cechą jaszczurek jest ich szybka regeneracja, jeśli któreś z narządów zostaje uszkodzone, jest w stanie samoistnie odrosnąć. Mimo to zaleca się nie umieszczać w jednym zbiorniku aksolotów z agresywnymi rybami, takimi jak kolcobrzuchy.

 

 

Pokarm dla aksolotla

Dobór odpowiedniego pożywienia dla aksolotla to dość istotna sprawa, która pomoże utrzymać jaszczurkę w dobrej kondycji i sprawności. Salamandra meksykańska jest stosunkowo powolnym drapieżnikiem i często ich ofiary im uciekają. Mimo to aksolotl preferuje polowanie na skorupiaki, owady czy małe rybki i zooplankton.
Jaszczurce można podawać:
- larwy insektów,
- ikry płazów,
- muchy,
- komary,
- surowe mięso - głównie ryb, nie zaleca się podawania aksolotlom mięsa ssaków
- zooplankton 

Jednak muchy, ani komary nie mogą stanowić podstawy diety aksolotla. Ważne jest, aby urozmaicać żywienie jaszczurki, nie podawać codziennie i tygodniami tego samego, gdyż doprowadziłoby to do poważnych niedoborów żywieniowych i pogorszenia kondycji zwierzęcia.


Na rynku są dostępne już gotowe mieszanki granulowane i liofilizowane, które możemy podawać jako przysmak naszej jaszczurce.

Małe osobniki powinniśmy karmić codziennie, dorosłe dwa razy w tygodniu.

 

Zobacz akwaria

 

Czy aksolotla można brać na ręce?

Dość nietypowe pytanie, które stosunkowo często początkujący akwaryści zadają to, czy można dotykać aksolotla i brać go na ręce? Zdecydowanie nie, jaszczurka ma delikatną skórę i powłokę, przypominająca łuski ryby. Dotykanie takich obszarów może spowodować uszkodzenie ochronnej warstwy śluzu, która się tam znajduje.

 

 

Cena aksolotla

Cena jaszczurki nie powinna przekraczać 50 zł, oczywiście rzadsze odmiany o nietypowych kolorach są zdecydowanie droższe. Zaleca się kupować od razu dwie sztuki aksolotla, gdyż to ułatwi ich aklimatyzację i zmniejszy koszta utrzymania całego akwarium.
Salamandra meksykańska jest dość popularnym gatunkiem i w większości sklepów zoologicznych jesteśmy w stanie je dostać, mimo to pamiętajmy, żeby wybierać sprawdzone miejsca.

Nietypowe kolory aksolotów, takie jak beż czy żółty jest zdecydowanie trudniej dostać, dlatego też często ich cena jest wyższa. Aby taka odmiana powstała, trzeba krzyżować ze sobą dwa różne gatunki, co nie zawsze pozytywnie wpływa na ich ogólny stan zdrowia. Mimo to na rynku jest wiele tego typu hodowli, które specjalizują się w krzyżowaniu różnych odmian aksolotów.

 
Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
11000232
 

Producent: 

TRIXIE

wysyłamy w 48 godziny

3539
149.80  159.80   

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Karma Super Premium dla psów Josera Festival Bezglutenowa karma dla wybrednych, dorosłych psów średnich i dużych ras Swoją wyjątkową smakowitość karma zawdzięcza granulkom otoczonym w pysznym sosie oraz dodatkowi łososia. Może być podawana w formie...
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

55093
37.98   

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Waga opakowania (kg): 

1.4, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Royal - Canin Maxi Adult Zalety Skład Opinie eBook Promocje Pytania i porady Maxi Adult Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów, powyżej 15 miesiąca życia, ras dużych, o masie ciała 26-44 kg. Dowiedz się...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+