Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Aksolotl (ambystoma meksykańska) - najważniejsze informacje o gatunku

Aksolotl, czyli tak zwana ambystoma meksykańska lub salamandra meksykańska, to płaz wodny, która swoim wyglądem przypomina młode traszki. Jedyną znaczącą różnicą jest fakt, iż posiada nogi. Aksolotl to popularny gatunek, który możemy zakupić w sklepie zoologicznym. Coraz więcej ludzi decyduje się na aksolotla meksykańskiego, w celu urozmaicenia gatunkowego w zbiorniku wodnym. Jego naturalnym środowiskiem, z którego się wywodzi są zimne jeziora meksykańskie, dlatego tak ważne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków życia.

 

Aksolotl meksykański różowy.

 

Aksolotl wymagania

Aksolotl meksykański powinien być trzymany w akwarium o odpowiednim rozmiarze, płaz wodny wymaga przestrzeni i szacuje się, że jeden osobnik powinien przebywać w 100l akwarium.

Aksolotle mają tendencję do łykania małych przedmiotów, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dobranie dla nich podłoża w akwarium. Absolutnie nie można ich trzymać na drobnych kamieniach czy żwirze, gdyż mogłoby się to zakończyć tragicznie dla zwierzaka.

Podobnie może być z roślinami w akwarium - po chwili może się okazać, że w większości są obgryzione i zniszczone. Z tego też względu nie zaleca się sztucznych roślin, które mogą okazać się trujące. Pośród bezpiecznych dla aksolotli roślin wyróżnia się: rogatki, cząber i chrzan wodny, wąkotki, pałki, krynie czy lilie wodne. Muszą to być rośliny cieniolubne ze względu na tryb życia aksolotli.

 

Unika się stawiania zbiornika w nasłonecznionym miejscu, gdyż zwierzę preferuje bycie w ciemności.


Kolejną istotną rzeczą jest filtr do wody, możemy wybrać model zewnętrzny lub wewnętrzny, temperatura powinna utrzymywać się na poziomie 18 stopni, dlatego przydatne będzie zamontowanie termometru, w celu regulacji ciepła w akwarium. Parametry wody również wpływają na zdrowie aksolotla, twardość musi mieć około 7 pH, zbyt miękka woda może spowodować anemię u zwierzęcia. Dobieranie towarzystwa dla aksolotla również nie jest łatwą sprawą to drapieżnik, dlatego częstym przypadkiem jest zjadanie małych ryb żyjących z nim. Dodatkowym utrudnieniem jest niska temperatura i twarda woda w akwarium aksolotla. Rybki, jakie można trzymać razem z daniogupikami czy kardynałkami chińskimi. Należy jednak pamiętać, że aksolotle będą co jakiś czas zjadały nasze rybki.

Poleca się hodować w akwarium ten sam gatunek, co również ułatwi cały proces rozmnażania.

 

 

Ile żyje aksolotl? Zdrowie i choroby

Salamandra meksykańska to stosunkowo silny osobnik, który może dożyć nawet do 15 - 20 lat, oczywiście w jego naturalnym środowisku ten okres może być jeszcze dłuższy. Jeśli zadbamy o odpowiednie pożywienie oraz warunki hodowlane, aksolotl nie będzie miał większych problemów ze zdrowiem.
Pamiętajmy o temperaturze wody, zbyt wysoka stresuje osobnika, a zbyt miękka woda również źle na niego wpływa. Nadmiar amoniaku w wodzie działa toksycznie na aksolotla, jeśli nie wymienimy jej odpowiednio szybko, aksolotl może zdechnąć. Poza tym salamandra meksykańska może posiadać pasożyty w organizmie, aby wykryć chorobę, musimy obserwować osobnika. Jeśli zauważymy obniżony apetyt oraz brak ruchu i ospałość w ciągu dnia, powinniśmy zgłosić to specjaliście i zakupić odpowiednie preparaty.

 

Aksolotl meksykański w akwarium.

 

Jak wygląda salamandra meksykańska?

Wygląd aksolotla jest dość nietypowy, dlatego też coraz więcej akwarystów decyduje się na zakup tego konkretnego gatunku. W naturalnym środowisku, czyli w jeziorach meksykańskich, płaz wodny jest w stanie osiągnąć nawet 30 cm długości. Osobniki wychowywane w akwarium mają do 28 centymetrów. Charakterystycznym znakiem aksolotla są czarne oczy oraz wiotkie kończyny. Spłaszczona płetwa ogonowa ułatwia pływanie drapieżnikowi, a jego pyszczek jest tak uformowany, że wygląda niczym uśmiechnięty. Jeśli chodzi o kolory aksolotlów, to najczęściej spotykanymi odmianami są szare i czarne. Inne kolory powstają podczas krzyżowania konkretnych odmian, dzięki temu dostępne są przykładowo białe, złociste czy beżowe aksolotle.

Kolejną istotną cechą aksolotli jest ich szybka regeneracja, jeśli któraś z kończyn zostanie uszkodzona, jest w stanie samoistnie odrosnąć. Mimo to zaleca się nie umieszczać w jednym zbiorniku aksolotlów z agresywnymi rybami, takimi jak kolcobrzuchy.

 

 

Pokarm dla aksolotla

Dobór odpowiedniego pożywienia dla aksolotla to dość istotna sprawa, która pomoże utrzymać płaza wodnego w dobrej kondycji i sprawności. Salamandra meksykańska jest stosunkowo powolnym drapieżnikiem i często ich ofiary im uciekają. Mimo to aksolotl preferuje polowanie na skorupiaki, owady czy małe rybki i zooplankton.
Aksolotlowi można podawać:
- larwy insektów;
- ikry płazów,
- komary
- dżdżownice
- surowe mięso - głównie ryb, nie zaleca się podawania aksolotlom mięsa ssaków
- zooplankton 

Jednak komary nie mogą stanowić podstawy diety aksolotla. Ważne jest, aby urozmaicać żywienie aksolotla, nie podawać codziennie i tygodniami tego samego, gdyż doprowadziłoby to do poważnych niedoborów żywieniowych i pogorszenia kondycji zwierzęcia.


Na rynku są dostępne już gotowe mieszanki granulowane i liofilizowane, które możemy podawać jako przysmak naszemu aksolotlowi.

Małe osobniki powinniśmy karmić codziennie, dorosłe dwa razy w tygodniu.

 

Zobacz akwaria

 

Czy aksolotla można brać na ręce?

Dość nietypowe pytanie, które stosunkowo często początkujący akwaryści zadają to, czy można dotykać aksolotla i brać go na ręce? Zdecydowanie nie, aksolotl ma delikatną skórę i powłokę, przypominająca łuski. Dotykanie takich obszarów może spowodować uszkodzenie ochronnej warstwy śluzu, która się tam znajduje.

 

 

Aksolotl - cena

Cena axolotla to zazwyczaj 50 zł, ale im rzadsza odmiana o nietypowych kolorach tym jest zdecydowanie droższa. Zaleca się kupować od razu dwie sztuki aksolotla, gdyż to ułatwi ich aklimatyzację, a wcale nie zwiększa kosztów utrzymania całego akwarium.
Salamandra meksykańska jest dość popularnym gatunkiem i w większości sklepów zoologicznych jesteśmy w stanie je dostać, mimo to pamiętajmy, żeby wybierać sprawdzone miejsca.

Nietypowe kolory aksolotlów, takie jak beż czy żółty jest zdecydowanie trudniej dostać, dlatego też cena tych aksolotli jest wyższa i może sięgać nawet do 200 zł! Aby taka odmiana powstała, trzeba krzyżować ze sobą dwa różne gatunki, co nie zawsze pozytywnie wpływa na ich ogólny stan zdrowia. Mimo to na rynku jest wiele tego typu hodowli, które specjalizują się w krzyżowaniu różnych odmian aksolotlów. Pamiętajmy, że na rozmnażanie aksolotli potrzebne jest zezwolenie i zarejestrowanie w Inspektoracie Weterynarii - bez tego będzie to działanie bezprawne.

Pamiętać należy, że koszt aksolotla to początek wydatków, do tego należy doliczyć cały sprzęt do zachowania dobrostanu zwierzęcia. Cała wyprawka ambystomy meksykańskiej może wynieść około 1000 zł. Na szczęście późniejsze koszty utrzymania axolotla nie są już tak wysokie i na miesiąc wynoszą od 50 do 100 zł. Zaplecze finansowe należy jednak mieć na wypadek zachorowania płaza - wtedy koszty leczenia mogą być kolosalne.

 
Lida Pieczulis

Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość