Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Hovawart - najważniejsze informacje o rasie. Encyklopedia ras psów

Energiczny i wszechstronny, pewny siebie, odważny, wieczny szczeniak – te liczne określenia opisują pochodzącego z Niemiec, pięknego hovawarta. Jest on dużym psem o długiej lub średniej sierści, cenionym za inteligencję i podatność na trening. Mogą pełnić funkcję psów policyjnych, asystentów osób niewidomych i psów lawinowych. W tym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje dotyczącego psów hovawartów: ich pochodzenia, wyglądu, charakteru i hodowli.

 

Hovawart o czarnym umaszczeniu i bursztynowych oczach.

 

Hovawart – pochodzenie

Pierwsze wzmianki o psach tej rasy pojawiają się w literaturze niemieckiej z okresu średniowiecza. Jest tam przedstawiany jako wierny stróż drobnej szlachty i chłopów. Człon „hof” oznacza podwórze, dziedziniec, a „warte” to pilnowanie. Rasa zanikła wraz z upadkiem niemieckiej arystokracji. W 1922 roku w Ośrodku Psów Wartowniczych w Harze rozpoczęto pracę nad odzyskaniem rasy. Już w 1936 roku niemiecki Kennel Club uznał rasę. Znaczny wkład w jej odtworzenie miał wielki miłośnik-hodowca, Kurt Konig.Pierwsi przedstawiciele tej rasy trafili do Polski w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Hovawart należy do grupy II FCI - pinczery, sznaucery, molosy, psy górskie i do bydła.

 

Wygląd hovawarta - waga i wzorzec

Pies hovawart osiąga znaczne rozmiary, uznawany jest za psa dużej wielkości. Ma trochę wydłużoną sylwetkę. Wysokość suk waha się między 58 a 65 cm i ważą one około 30 kg. Z kolei psy mierzą od 63 do 70 cm i osiągają wagę około 40 kg. Za wadę uznaje się wzrost poniżej minimalnego i 3 cm wyżej niż maksymalny. Włos tej rasy jest mocny, długi, lekko falisty i przylegający, z niewielką ilością podszerstka. Sierść jest dłuższa na klatce piersiowej, brzuchu, udach, tylnej części przednich kończyn i ogonie. Występują trzy typy umaszczenia: blond, czarne i czarne podpalane. Hovawart ma ciemnobrązowe oczy. Jego szyja jest mocna, o średniej długości. Ogon sięga stawu skokowego, ale nie do ziemi, i jest dobrze owłosiony. Podczas chodu kończyny poruszają się równolegle, ruch hovawarta jest przestrzenny.

 

Hovawart o umaszczeniu podpalanym na łące.

 

Hovawart – charakter

Pies hovawart jest odważny i pewny siebie, dlatego dobrze sprawdza się w roli psa policyjnego. Jest waleczny, oddany i odporny na stres. Jako pies rodzinny, jest to przede wszystkim lubiący zabawę pieszczoch. Wykazuje się znaczną inteligencją, lubi też kontakt z człowiekiem, dlatego łatwo poddaje się tresurze i uwielbia psie sporty. Przykładem sportów, w których psy tej rasy się spełnią, są obedience, agility, taniec z psem czy flyball. Ma wesołe usposobienie, lubi bawić się ze swoim właścicielem i spędzać z nim czas. Przyjaźnie reaguje na dzieci. Hovawarty cechują się sprytem i mają skłonności do dominacji, dlatego wymagają ułożenia przez osobę o silnym, niezłomnym charakterze. Z pewnością jest to pies oddany, gdyż mocno zżywa się ze swoim właścicielem.

 

 

Zdrowie i pielęgnacja psa hovawarta

Są to odporne psy, jednak lepiej znoszą zimno niż upał. Dla utrzymania zdrowia i odpowiedniej wagi, należy zapewnić mu minimum dwie godziny dziennie ruchu. Potencjalnym problemem zdrowotnym może być dysplazja stawów biodrowych. Sporadycznie spotykane są choroby oczu, serca i niedoczynność tarczycy, a także skręt i rozszerzenie żołądka. Jednak na tle innych ras, cieszą się dobrym zdrowiem. Długość życia psa rasy hovawart wynosi 12-14 lat.

Psy tej rasy należy regularnie szczotkować (raz na 7-14 dni), ponieważ ich sierść ma tendencję do filcowania i plątania. Dwa razy do roku hovawarty obficie linieją. Należy regularnie sprawdzać stan zębów, uszu i przycinać pazury.

 

Hovawart o umaszczeniu czarnym - podpalanym.

 

Hovawart – cena

Szczeniaki hovawart kosztują około 3000 zł. Jeżeli po przeczytaniu opisu tej rasy, marzysz o posiadaniu hovawarta, upewnij się, że zakupisz go w legalnej hodowli. Tylko w ten sposób będziesz mieć pewność dotyczącą jego pochodzenia, stanu zdrowia i odpowiedniej kondycji fizyczno-psychicznej. W legalnych hodowlach profesjonaliści dbają o swoje zwierzęta, regularnie je badają, szczepią, odrobaczają i wiedzą, w jaki sposób poddawać je socjalizacji od najmłodszego wieku. Dlatego starannie wybierz hodowlę i sprawdź, czy jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym albo w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Bądź czujny i uważaj na pseudohodowle!

 

Zobacz ofertę karm dla psa

 

Dla kogo Hovawart?

Jest to pies dla osób aktywnych, szukających towarzysza do sportów, zarówno ludzkich, jak i psich. Najlepiej mu będzie w domu z ogrodem. Z pewnością jest to rasa wymagająca poświęcenia dużej ilości czasu, dlatego nie nada się dla osób zapracowanych, nieobecnych w domu. Przy wychowaniu należy wykazać się stanowczością i konsekwencją, gdyż hovawarty mają skłonność do niezależności i dominacji. Będą świetnymi kompanami dla aktywnych rodzin z dziećmi.

Hovawarty to duże psy, cechujące się wesołym usposobieniem, inteligencją i chęcią do pracy. Mogą być wiernym towarzyszem człowieka, który odpowiednio je wychowa oraz poświęci czas na codzienny ruch i zabawę. Są czułe i przyjaźnie reagują na dzieci. Sprawdzi się jako pies stróżujący i i ochroni swoją rodzinę przed zagrożeniem. Jeśli pragniesz właśnie takiego psa i spełniasz potrzebne wymagania, skontaktuj się z hodowlą i zakup hovawarta!

 

Hovawart biegnie.




Lida Pieczulis

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość