Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Duże oczko wodne w ogrodzie

Oczko wodne to popularna ozdoba ogrodu. Dobrze przemyślane i zadbane oczko wodne stanowi niebywałą atrakcję i umożliwia na przykład hodowlę ryb i roślinności wodnej. Może być zbudowane z laminatu, wyłożone folią lub odlane z betonu. Należy dobrze dobrać wielkość oczka do naszego ogrodu – zbyt duże oczko wodne może zdominować przestrzeń i roślinność wokół. Z kolei zbyt małe oczko wodne, w zestawieniu z bujną roślinnością, szczególnie drzewami, nie będzie zauważalne. W tym artykule skupimy się na dużych oczkach wodnych: jaka jest ich cena? Czy wymagane jest pozwolenie? Jakie gatunki roślin i zwierząt wskazane są w dużym oczku? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

 

Duże oczko wodne z roślinnością w ogrodzie.

 

Duże oczko wodne z laminatu

Oczka wykonane z laminatu cieszą się dużą popularnością. Laminat poliestrowy to materiał szczelny i odporny na najróżniejsze warunki atmosferyczne. Jest to istotne zimą, kiedy ziemia wokół formy odmarza i zamarza, napierając na nią. Taka gotowa forma oczka wodnego nadaje się do natychmiastowej instalacji i jest łatwa w montażu. Nie wymaga wypompowywania wody na zimę. Jeśli jednak Twoje oczko wodne z plastiku jest płytkie i niewielkie, istnieje ryzyko, że cała woda może zamarznąć.

 

 

Duże oczko wodne – forma

Na co zwrócić uwagę przy zakupie i montażu formy do oczka wodnego? Istotnym parametrem jest jej pojemność, która musi być dopasowana do wielkości naszego ogrodu, jak również ilości i wielkości ryb, które chcemy hodować. Umiejscowienie oczka ma także duże znaczenie. Powinno być ono choć częściowo osłonięte od słońca, ponieważ w przeciwnym przypadku glony będą nadmiernie się rozrastać. Jeśli zdecydujemy się na oczko pod drzewami liściastymi, jesienią będziemy mieć dużo pracy z odławianiem liści, żeby zapobiec ich gniciu i zakwaszeniu wody.

Gotowa forma do dużego oczka wodnego to koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

 

 

Pozwolenie na duże oczko wodne

Czy można zbudować oczko wodne bez pozwolenia? Nasz zbiornik musi spełniać pewne wymagania narzucone przez obowiązujące przepisy prawne. Za oczko wodne uważa się otwarty zbiornik wodny, pełniący funkcje rekreacyjne lub dekoracyjne, znajdujący się w pobliżu domostwa. Jeśli jego powierzchnia nie przekracza 50 m2, nie jest wymagane pozwolenie na budowę! Zatem oczko wodne o powierzchni lustra wody nieprzekraczającej 50 m2 można zbudować legalnie bez zgłaszania projektu.

 

Duże oczko wodne

 

Jakie rośliny do dużego oczka?

Popularne rośliny w oczku wodnym to lilia wodna, gałęzatka kulista, rdest ziemnowodny, grążel, okrężnica bagienna, grzybieńczyk wodny, osoka aloesowata, azolla karolińska, hiacynt wodny, wgłębka wodna, rogatek sztywny, moczarka kanadyjska, pistia rozetkowa, żabiściek pływający, rzęśl, rozpław sercowaty.
Z kolei rośliny, które możemy posadzić wokół oczka wodnego, to na przykład: tojeść rozesłana, sadziec plamisty, kosaciec żółty, pelargonia, języczka pomarańczowa, tarczownica tarczowata, liliowiec rdzawy, bergenia sercowata; przykładami drzew i krzewów są: wierzba płacząca, klon palmowy, grab pospolity, jałowiec płożący, cis, świerk, cyprysik tępołuskowy.
Do sadzenia roślin wodnych używa się najczęściej ażurowych koszy, które są do nabycia w sklepach ogrodniczych lub internetowych. Inna możliwość to elastyczne doniczki i specjalne worki do roślin wodnych. Natomiast standardowym podłożem jest mieszanka gliny z piaskiem w stosunku 1:2.

 

 

Wybór ryb do dużego oczka wodnego

Jakie gatunki ryb można hodować w oczku wodnym? Oczywiście najbardziej popularną rybą ozdobną jest tak zwana złota rybka – karaś chiński (inne nazwy to karaś ozdobny, welon). Mają barwy od złocistożółtej do ciemnoczerwonej, mogą osiągać od 20 do 30 cm długości. Są wszystkożerne, niektóre gatunki wymagają zimowania w akwarium.

Innym gatunkiem nadającym się do hodowli w oczku wodnym są karpie koi, pochodzące z Japonii. Żyją z reguły 20-30 lat. Powinny być przechowywane w oczkach o głębokości minimum 1,5 metra.

Strzebla potokowa to niewielka ryba żyjąca w Polsce naturalnie. Ma długość 6-10 cm. Żywi się larwami owadów, bezkręgowcami i resztkami roślin, ale można ją dokarmiać pokarmem dla ryb ozdobnych.

Różanka jest gatunkiem nadającym się do niewielkich oczek wodnych. Odżywiają się glonami, a do ich rozmnażania potrzebne są małże szczeżuje (w nich składane są jajeczka).

Złota orfa – jest to duża ryba, podobna do karasia ozdobnego. Osiąga 50 cm długości. Z tego powodu powinna być hodowana jedynie w dużych oczkach wodnych. Odżywia się głównie owadami, które wraz z całym stadem łapie pod powierzchnią wody.

Powyższe gatunki to tylko przykłady, jest wiele innych ryb, które możesz hodować w swoim oczku wodnym. Warto jednak skonsultować się ze specjalistą, który pomoże tak dobrać gatunki, aby nie stanowiły dla siebie zagrożenia. Kiedy kupujesz ryby, pamiętaj, aby wybierać młode osobniki, którym łatwiej będzie przystosować się do nowego miejsca. Rybami najlepiej zająć się wiosną – wtedy najłatwiej odróżnić płeć.

Duże oczka wodne wykonane z laminatu to niewątpliwie wygodne rozwiązanie, jeśli chcemy w szybki sposób założyć zbiornik wodny na naszym podwórku. Nie wymaga ono uzyskania pozwolenia, o ile nie ma więcej niż 50 m2 powierzchni lustra wody. Dobranie odpowiedniej roślinności w oczku oraz wokół niego i wpuszczenie kolorowych ryb da wspaniały efekt ozdobny i doda uroku naszemu ogrodowi.


Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość