Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Springer spaniel angielski – najważniejsze informacje o rasie

Springer spaniel angielski to średniej wielkości wszechstronny pies myśliwski, którego krajem patronackim jest Wielka Brytania. Zwierzę lubi dzieci, jest przyjacielsko nastawione nawet do obcych. Uwielbia pieszczoty, zabawę i ruch. Wykazuje dużą inteligencję i szybko się uczy.

Springer spaniel angielski, mimo że znany jest już od bardzo dawna, bo od ponad 2000 lat, jako odrębna rasa funkcjonuje od końca XIX stulecia. Świetnie sprawdzi się jako pomocnik w pracy i towarzysz w codziennym życiu. Nie jest wskazany dla osób o siedzącym trybie życia, seniorów i wszystkich innych, którzy nie będą w stanie zapewnić mu dużej dawki ruchu.

 

Springer spaniel angielski o dwukolorowym umaszczeniu. Najbardziej znany jest ten biało-brązowy.


Springer spaniel angielski – historia rasy

Pierwszy powszechnie funkcjonujący wzorzec springer spaniela angielskiego powstał w 1902 roku. W 1910 roku rasa uznana została przez English Kennel Club i American Kennel Club w 1910 roku. Z kolei Międzynarodowa Federacja Kynologiczna wprowadziła springer spaniela angielskiego w wykaz ras w 1954 roku. Figuruje w FCI w grupie VIII - Aportery, płochacze i psy dowodne oraz w sekcji 2 – płochacze. Uważa się go za przodka wszystkich rodzajów spanieli oprócz clumber spaniela. Sam wywodzi się z grupy psów, które nazywane były spanielami lądowymi. Z uwagi na jej dużą różnorodność z czasem została ona podzielona na mniejsze grupy (ich wyznacznikiem była wielkość zwierząt). Springer spaniele były największe. Czworonogi te wykorzystywane były zwłaszcza do płoszenia zwierzyny dla sokolników. Wraz z upowszechnieniem broni palnej szkolono je również do aportowania. Doskonale radzą sobie zarówno na lądzie, jak i w środowisku wodnym. Obecnie pełnią zwłaszcza rolę psów do towarzystwa. Doskonale sprawdzą się jako pomocnicy w pracy, gdyż są niezwykle posłuszne. Często spotkać je można na służbie w policji czy straży granicznej, gdzie zajmują się tropieniem i wykrywaniem materiałów wybuchowych czy narkotyków. Springer spaniel angielski sprawdzi się także jako dogoterapeuta.


Springer spaniel angielski – wygląd

Springer spaniel angielski to pies o zwartej i symetrycznej budowie ciała. Jest największy spośród wszystkich spanieli. Dorosłe osobniki osiągają około 50 cm wysokości i 22–24 kg masy ciała. Springer spaniel angielski jest silnie umięśniony. Ma głęboką i dobrze rozwiniętą klatkę piersiową. Ogon tego czworonoga jest nisko osadzony, dobrze owłosiony i noszony poziomo. Niegdyś był przycinany, dziś nie praktykuje się tego. Głowę ma lekko zaokrągloną i dość szeroką. Wyraźnie zaznaczony jest stop, kufa proporcjonalna względem czaszki, dość głęboka i szeroka. Między oczami występuje bruzda. Uszy są zwisające, dość długie i szerokie, osadzone blisko głowy na wysokości oczu. Oczy średniej wielkości, ciemnoorzechowe, w kształcie migdałów, spojrzenie uważne i łagodne.

Springer spaniel angielski ma gładką, prosta, gęstą, przylegającą sierść średniej długości. Na uszach, tułowiu, przednich i tylnych kończynach występują „pióra”. Dopuszczalna jest szata trójkolorowa z podpalaniami, lecz najbardziej popularny jest springer spaniel dwukolorowy, a dokładnie czarno-biały lub biało-brunatny (wątrobowy). Okrywa włosowa stanowi doskonałą ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, zatem czworonogowi temu nie straszne będą niskie temperatury czy wiatr.

Springer spaniel jest psem bardzo żywiołowym i energicznym, w biegu wygląda pięknie, jego dłuższe włosy - pióra rozkładają się w swego rodzaju wachlarz.


Springer spaniel angielski – zachowanie i charakter

Springer spaniel angielski ma dobry charakter. To pies posłuszny, opanowany, towarzyski, czuły, przyjazny, wesoły, łagodny i sympatyczny. Czworonogi te są dość żywiołowe, choć spokojniejsze w porównaniu z cocker spanielem angielskim. Dobrze odnajdą się w rodzinie z dziećmi. Okażą się świetnymi kompanami do zabaw. Nie wykazują agresji, jednak pamiętać trzeba o kontroli. Nawet spokojny pies może ugryźć lub zadrapać, jeśli będzie źle traktowany. Springer spaniel angielski z niewielką rezerwą podchodzi do obcych ludzi, zwłaszcza jeśli już na początku zaprezentują mu się odpowiednio. Wówczas okazują zaufanie nawet nieznajomym. Mimo że cechuje go duża czujność, poprzez takie usposobienie nie sprawdzi się w roli stróża. Jego postawa może ulec zmianie, kiedy zauważy, że bliskim mu osobom grozi niebezpieczeństwo. Springer spaniel angielski nie przepada za kotami. Należy go przyzwyczajać do kociej obecności już od szczenięcia. Sytuacja będzie znacznie trudniejsza, jeśli to pies jest pierwszym zwierzęciem.

Springer spaniel angielski jest wszechstronnie uzdolniony, a poprzez tresurę wydobędzie się jego potencjał. Szybko rozumie, czego się od niego oczekuje. Szkolenie powinno być rozpoczęte możliwie wcześnie. Najlepiej uczyć już kilkumiesięczne szczeniaki springer spaniela angielskiego. Szkolenie powinno się opierać na wspieraniu dobrych zachowań i na nagradzaniu, a przy tym ma być zdecydowane i konsekwentne.

Springer spaniel angielski mocno przywiązuje się do swojej ludzkiej rodziny. Źle znosi rozłąkę i samotne przebywanie w domu. Jeśli szczeniaki springer spaniela nie zostaną od małego uczone radzenia sobie pod nieobecność opiekunów, to istnieje ryzyko pojawienia się problemów serparacyjnych. Mogą się one przejawiać m.in. tendencją do niszczenia elementów wyposażenia wnętrza (a zwłaszcza te silnie przesiąknięte zapachem właściciela typu pilot, buty, poduszki, koce), niepokojem, nadmiernym szczekaniem. Z uwagi na zakorzenione w naturze zachowanie łowieckie istnieje ryzyko ucieczek, kiedy zwierzę zaciekawi się jakimś tropem. Dlatego powinno się wyposażyć psa w adresówkę z danymi do kontaktu, a najlepiej chip GPS, który dokładnie wskaże jego położenie na wypadek takiej eskapady.

Springer spaniel idealnie nadaje się do psich sportów, szczególnie tych opartych na szybkości.


Springer spaniel angielski – zdrowie i potrzeby

Średnia długość życia springer spaniela angielskiego wynosi 12–14 lat. Zwierzę cieszy się dość dobrym zdrowiem, jednak jak i u każdej innej rasy, u niektórych osobników rozwinąć się mogą pewne schorzenia. Wśród tych częściej spotykanych u springer spaniela angielskiego wymienia się dysplazję stawu biodrowego i łokciowego, choroby oczu (np. PRA – postępujący zanik siatkówki), niedobór alfa-L-fukozydazy, ubytek przegrody międzykomorowej, pierwotny łojotok (choroba, która atakuje skórę i mieszki włosowe). Jego zwisające uszy wykazują podatność na rozwój stanów zapalnych. W związku z tym należy dbać o ich higienę i czyścić specjalnymi preparatami. W przypadku nadmiernego owłosienia w uszach trzeba je przycinać, by zapewnić odpowiednią wentylację.

Springer spaniel angielski bardzo lubi ruch. Potrzebuje regularnej aktywności fizycznej. Należy zapewnić mu jak najczęstszą możliwość wybiegania się. Aktywność jest potrzebna z uwagi na zachowanie muskulatury i siły. Pies ten nie jest dobrym pomysłem dla osób preferujących siedzący tryb życia. Bez ruchu będzie nieszczęśliwy. Może mieszkać w mieszkaniu, o ile będzie miał codziennie szansę dłuższego przebywania na otwartej przestrzeni. Spacery wokół bloku czy w parku nie wystarczą. Dobrze uprawiać z nim jakieś psie sporty, np. frisbee – zwykłe rzucanie dyskiem przez opiekuna i łapaniem przez psa lub znacznie zaawansowane dyscypliny, jak:
● dogdartbee, które polega na rzucaniu dyskiem w taki sposób, aby pupil złapał go w konkretnej strefie,
● timetrial, które polega na zrobieniu w jak najkrótszym czasie dwóch rzutów dyskiem na odległość 20 m i złapaniu go przez czworonoga.

Uprawić z nim można też agility – prowadzony przez opiekuna ruchowymi i głosowymi komendami pies musi w jak najkrótszym czasie i bezbłędnie przejść przez tor przeszkód. Springer spaniel angielski najlepiej będzie się czuł w domu z ogrodem, gdzie bez ograniczeń będzie mógł się wyszaleć i zapewni się mu dużo bodźców węchowych, a w przypadku psów myśliwskich jest to dość ważne. Poza tym dla prawidłowego rozwoju i kondycji psychicznej wymaga kontaktów z innymi czworonogami.

Jeśli chodzi o pielęgnację, poza czyszczeniem uszu konieczne jest regularne cotygodniowe szczotkowanie sierści. Systematyczność jest ważna ze względu na stałą utratę sierści. W okresie wzmożonego linienia, które przypada na porę wiosenną i jesienną, powinno się je wykonywać nawet codziennie. Warto wyposażyć się w specjalny grzebień do rozplątywania kołtunów, które nierzadko pojawić się mogą na „piórach”. Zalecane jest też trymowanie celem usunięcia martwego włosa na szyi, głowie i uszach.

Springer spaniel angielski nie należy do łakomych psów, jednak jak każdy inny czworonóg nie pogardzi smaczkiem, który trzeba uwzględnić w dziennym zapotrzebowaniu energetycznym. Żywiony może być BARF, o ile opiekun posiada wystarczający zakres wiedzy na ten temat. Z powodzeniem dieta może opierać się na suchej karmie, która będzie wysokiej jakości. Ważne jest jej dopasowanie do etapu życia, ewentualnych szczególnych potrzeb i w tym przypadku wysokiej aktywności fizycznej. Dobrym pomysłem będzie zakładanie podczas karmienia springer spanielowi angielskiemu tzw. snoods – komina, który chroni uszy przed zabrudzeniem w misce. Poleca się go zwłaszcza w przypadku podawania mokrej karmy

Szczotki dla psów

 


Springer spaniel angielski – cena

Szczeniaki springer spaniela angielskiego są dość drogie. Ich cena zaczyna się od 2500 zł i może osiągnąć nawet 4000 zł. Są to ceny, jakie można spotkać w hodowlach zarejestrowanych w FCI. Tańsze psy pochodzić będą pewnie z tzw. pseudohodowli. Nie powinno się ich kupować z uwagi na to, że nie wiadomo do końca, w jakim stopniu będą odpowiadały wzorcowi rasy i czy może obciążone są jakimiś schorzeniami uwarunkowanymi genetycznie. Pochodzące z pseudohodowli psy są jedynie w typie rasy. Nie są rasowe, mimo że na pierwszy rzut oka tak wyglądają. Pseudohodowle nastawione są na szybki zysk. Nie kierują się utrzymaniem ciągłości rasy. Nabycie szczeniaka springer spaniela angielskiego z hodowli FCI to gwarancja, że uzyska się dla niego od razu metrykę, która jest niezbędna, aby móc się później starać o rodowód. Poza tym otrzymuje się zbiór najważniejszych informacji zarówno o samym szczeniaku, jaki i jego rodzicach.

 



Olga Dąbska
Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość