Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Nova Scotia duck tolling retriever (Retriever z Nowej Szkocji) – Encyklopedia psów

Nova Scotia duck tolling retriever swoją nazwę zawdzięcza pierwotnej użytkowości. W dosłownym tłumaczeniu oznacza wabiącego kaczki. Retriever z Nowej Szkocji zachwycał naturalną umiejętnością i łatwością zaciekawiania sobą dzikich ptaków, do tego stopnia, że ptactwo dosłownie lądowało zahipnotyzowane wokół niego!

Ta rasa psów jest bardzo popularna w Ameryce oraz w Zachodniej Europie. W Polsce nie ma wielu zainteresowanych retrieverem z Nowej Szkocji, a szkoda! Są to psy wesołe i inteligentne, chętne do pracy z ludźmi w każdych warunkach.

 

Retriever z Nowej Szkocji.

 

Opis rasy Nova Scotia duck tolling retriever

Retriever z Nowej Szkocji należy do grupy VIII w FCI – aporterów, płochaczy i psów dowodnych. Status ten najlepiej określa użytkowość psów. W Ameryce po raz pierwszy rasa została uznana w 1945 roku, jednak zapiski o psach tej rasy pochodzą już z XVII wieku z Nova Scotia w Kanadzie. To tam psy były używane do polowań na dzikie ptactwo, ale nie miały za zadanie zabicia ofiary, a jedynie zwabienie jej, a następnie zaaportowanie do myśliwego.

Nova Scotia opisywany był jako niesłychany wabik na kaczki i inne dzikie ptactwo. Indianie z zachwytem wykorzystywali to, że dookoła bawiącego się w wodzie psa, nagle pojawiały się całe stada zaciekawionych ptaków. Pozwalało to z łatwością i spokojem namierzyć im cel. Wyszkolone retrievery z Nowej Szkocji następnie aportowały zestrzeloną zwierzynę z wody czy zarośli.

W drodze udoskonalania psów, dodawano do ich hodowli spaniele, setery, inne retrievery oraz psy typu collie.

W Polsce rasa ta zaczęła pojawiać się stosunkowo późno – około roku 2000.

 

Jak wygląda retriever z Nowej Szkocji?

Nova Scotia duck tolling retriever ma ciało krępe, mocno umięśnione. Sylwetka wpisuje się w prostokąt. Ogon stanowi przedłużenie linii grzbietu. U psów tej rasy widoczny jest dymorfizm płciowy – samice są mniejsze i lżejsze od samców. Masa ciała psa Nova Scotia to 20 – 23 kg, suki 17 – 20 kg, a wzrost w kłębie odpowiednio 48 – 51 cm i 45 – 48 cm.

Rasa ta ma stosunkowo dużą i szeroką głowę. Oczy szeroko rozstawione, czujne o barwie bursztynowej lub brązowej. Trójkątne uszy powinny swobodnie opadać. Nos powinien być w kolorze sierści psa lub czarny.

Umaszczenie Nova Scotia duck tolling retriever jest czerwone, rude lub pomarańczowe. Dopuszczalne są białe znaczenia na sierści. Okrywa włosowa psów tej rasy jest gęsta i lśniąca, szybko schnąca. Na ogonie sierść tworzy pióropusz, na nogach tzw. łapcie.

 

Sylwetka Nova Scotia Duck tolling retirever.

 

Pielęgnacja i zdrowie Nova Scotia duck tolling retriever

Psy tej rasy zazwyczaj zachowują zdrowie i dobrą kondycję na długie lata. Ze względu na wysoką aktywność mogą zdarzać się u nich problemy ze stawami. Retriever z Nowej Szkocji ma predyspozycje do niedoczynności tarczycy oraz chorób oczu, dlatego bardzo ważne jest regularnie ich badanie. Może występować również głuchota u niektórych osobników.

Pielęgnacja Nova Scotia nie jest uciążliwa. Sierść tych psów nie łapie brudu, a wszelkie zabrudzenia można łatwo zmyć – nawet samą ciepłą wodą. Ze względu na gęsty podszerstek należy czesać psa co tydzień, a w okresach linienia jeszcze częściej – szczególnie okolice ogona, uszu i łap, gdzie sierść najłatwiej się kołtuni. Kąpiele tych retriereverów mogą odbywać się co miesiąc. Jeszcze wilgotną sierść należy rozczesać grzebieniem o szerokim rozstawie zębów, a następnie czesać szczotką o gęstym włosiu.

 

Retriever z Nowej Szkocji stoi przy koniu.

 

Nova Scotia duck tolling retriever - charakter

Retriever z Nowej Szkocji jest psem wesołym i towarzyskim. Łatwo zaczepia i zachęca do zabawy, którą bardzo lubi. Aportowanie, przeciąganie, zabawy węchowe, a przede wszystkim wszelkie aktywności w wodzie to ulubione zajęcia tych psów. Nova Scotia z łatwością dogaduje się z dziećmi i innymi psami, z reguły przywiązuje się do wszystkich domowników po równo – nie jest typem psa wybierającego sobie jego pana.

Przy braku lub nieodpowiedniej socjalizacji szczeniąt Nova Scotia, mogą one wyrosnąć na psy lękliwe i nieufne. Konieczne jest wprowadzanie bodźców do świata już małego psa. Spokojne poznawanie szumu miejskiego, rowerzystów, poruszających się aut, weterynarzy czy gości różnych grup wiekowych z pewnością pomoże w zapoznaniu psa z elementami codzinności.

Szkolenie psa Nova Scotia jest dosyć łatwe. Są to psy zrównoważone, inteligentne i lubiące pracę z ludźmi. Podczas treningów przydatne będą szelki dla psa, długa smycz treningowa i przysmaki dla psa. Za każde dobre zachowanie należy nagradzać Nova Scotia i stosować się do zasad treningu pozytywnego wzmacniania. Z retrieverem z Nowej Szkocji warto wprowadzić również ćwiczenia węchowe.

Przeczytaj także: Jak nauczyć psa aportowania?

 

Nova Scotia duck tolling retriever w wodzie.

 

Nova Scotia duck tolling retriever – cena

Szczeniak Nova Scotia duck tolling retriever kosztuje ok. 5000 zł. Jest uzależniona od renomy i wielkości hodowli z jakiej pochodzi pies. Za psy przeznaczone do dalszej hodowli należy zapłacić jeszcze więcej.

Przed decyzją o zakupie psa odwiedź hodowlę, przypatrz się zachowaniom psów dorosłych i szczeniąt, wypytaj hodowcę o najistotniejsze kwestie – jak np. sposób prowadzonej socjalizacji, wykonywane badania, stan zdrowia wcześniejszych pokoleń danego miotu.

Pamiętaj, że do tego ile kosztuje Nova Scotia retriever doliczyć należy całą wyprawkę psa oraz wizyty u weterynarza i kastrację. Koszt na start zakupu szczeniaka może wynieść łącznie nawet 7500 – 8000 zł. W późniejszym czasie miesięczny koszt utrzymania retrievera z Nowej Szkocji wynosi ok. 500 – 700 zł. Zawsze posiadaj odłożone fundusze w przypadku nieplanowanych zdarzeń losowych i koniecznych badań czy zabiegów weterynaryjnych.

 

Szczeniak Nova Scotia duck tolling retriever.Zobacz też: Imiona dla psów Nova Scotia duck tolling retrieverKarolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość