Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czy dzikie ptactwo dla psa jest zdrowe? Poznaj wartość suszonej kaczki i bażanta

Dziczyzna – także w odniesieniu do ptaków – to bardzo wartościowe mięso, które cechuje brak ingerencji człowieka w jego wzrost i rozród. Dzięki temu mamy pewność, że takie mięso jest możliwie naturalne i nie zawiera w sobie żadnych leków czy antybiotyków. Czy jednak wybór takiego mięsa dla psa jest dobrym pomysłem? Przeczytaj, na co należy zwracać szczególną uwagę.

 

Mięso dzikiego ptactwa dla psa.


Czym charakteryzuje się mięso z dzikiego ptactwa?

Mięso dzikich ptaków ma ciemny kolor, jest lekko kwaśne i twardsze niż mięso hodowlanego drobiu. Wyróżnia się dużą zawartością białka, witamin i minerałów oraz jest mniej kaloryczne od hodowlanego mięsa. Niegdyś dzikie ptactwo często gościło na stole i popularne były potrawy przyrządzone z dzikich kaczek, gęsi, bażantów, kuropatwy, perliczki czy gołębia. Dziś po takie mięso sięgają nieliczni - zwykle są to myśliwi lub ludzie mający dostęp do świeżego mięsa wprost z polowań. Barierą jest też często dość żmudny i wymagający sposób przyrządzania takiego mięsa, z którym poradzić sobie mogą zwykle tylko doświadczeni kucharze.

Przeczytaj także: Właściwości dziczyzny dla psa

 

Czy pies może jeść dzikie ptactwo?

Oczywiście, że tak. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w diecie psa znalazły się dzikie ptaki. Jeśli karmimy psa dietą BARF, to mogą one stanowić doskonałe źródło białka. Zalecane będą przede wszystkim psom, które muszą ograniczać kalorie. Ważne jest jednak, aby takie mięso pozyskiwać wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Dzikie ptaki mogą bowiem być nosicielami bardzo groźnych chorób, więc mięso musi zostać koniecznie przebadane.

Przeczytaj też: Surowe mięso dla psa – dobry czy zły wybór? 

Jeśli karmimy psa w sposób tradycyjny, możemy poszukać gotowych karm z dzikim ptactwem w składzie np. TASTE OF THE WILD Wetlands 24,4 kg z dzikim ptactwem lub SIMPLY FROM NATURE Bażant z marchewką dla psa. Dzięki zawartości mięsa z bażanta karma ta pełna jest nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witamin z grupy B, żelaza i magnezu. Mięso dzikiego ptactwa jest niezbyt tłuste i wykazuje właściwości wzmacniające odporność i układ nerwowy psa.

Jeżeli nie chcemy zmieniać dotychczasowej diety psa, warto wprowadzić jako urozmaicenie przekąski z dzikim ptactwem np. kaczką. Ważne, aby wybierać przekąski jak najmniej przetworzone, bez sztucznych dodatków. Do takich zdrowych przekąsek możemy zaliczyć np. naturalne cygara z mięsem kaczkiprzysmaki treningowe z mięsem kaczki i bananami lub naturalne kiełbaski z mięsem bażanta – wszystkie te propozycje są uwielbiane przez psy i są korzystne dla ich zdrowia.

 

Labrador poluje na kaczkę. 

 

Dzikie ptactwo idealne dla psiego seniora i szczeniaka!

Każdy pies może jeść dzikie ptactwo, jednak szczególnie zalecane jest psom, które mają wrażliwy układ pokarmowy – więc przede wszystkim szczeniakom i psim seniorom. Niska zawartość kalorii, przy jednocześnie wysokiej zawartości białka bogatego w aminokwasy egzogenne, witamin z grupy B oraz wielu minerałów m.in. wapnia, fosforu i magnezu – czyni je wprost idealnym wyborem.

 

Psy myśliwskie na ptactwo

Zanim dzikie ptactwo trafi na nasz stół – lub do psiej miski – zwykle musi zostać upolowane. Psy w tym przypadku odgrywają znaczącą rolę. W Polsce dozwolone jest polowanie na trzynaście gatunków ptaków. Są to bażanty, cyraneczki, czernice, gęgawy, gęsi białoczelne, gęsi zbożowe, głowienki, grzywacze, krzyżówki, jarząbki, kuropatwy, łyski i słonki. Wszystkie te ptaki mogą być zjadane i przez psy i przez ludzi.

Jakie psy pomagają w polowaniu na ptaki? Przede wszystkim te z grupy legawców, czyli Pointery, setery, wyżły oraz niektóre rodzaje spanieli oraz z grupy płochaczy czyli m.in. płochacz niemiecki. Psy podczas polowania najczęściej płoszą zwierzynę oraz aportują ustrzelone zwierze.

Przeczytaj także: Pies myśliwski – grupy ras psów myśliwskich i ich krótka charakterystyka 

 

Pointer poluje na kaczkę.


Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość