Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Wyżeł weimarski (weimar dog) – encyklopedia psów

Te eleganckie i pełne gracji psy, łączą w sobie swego typu dwoistość. Wyżły weimarskie są niesamowicie bezkonfliktowe i łagodne dla ludzi czy innych psów, lecz równie mocno zawzięte i zacięte podczas gonitwy za celem. Wszechstronność weimarów, zwłaszcza podczas polowania pozwoliła im na znalezienie zwolenników i rozkwit w obrębie rasy.

 

Szczeniaki wyżła weimarskiego.

 

Historia i opis rasy psa

Srebrzystoszara piękność posiada w sobie połączenie pointera, doga niemieckiego i wyżła niemieckiego, a historia rasy wyżeł ma początki sięgające dopiero przełomu XVIII i XIX wieku. Aż do końca XIX wieku największa populacja tych psów występowała na dworze Karola Augusta – księcia Weimaru. To właśnie stąd pochodzi nazwa rasy. Jednak na dworze tym nie pracowało się nad doskonaleniem rasy, a jedynie cieszono oczy pięknem weimarów oraz wykorzystywano je do polowań na zwierzyny. Przełom w pracach hodowlanych nastąpił w 1915 roku dzięki Majorowi Robertowi aus der Berber. Zastrzelił on przypadkiem wyżła weimarskiego podczas polowania. Jako miłośnik rasy nie mógł znieść tego faktu i chcąc zmniejszyć ból, przystąpił do intensywnych prac hodowlanych oraz do zwiększania świadomości na całym świecie o weimarach. Tak też powstała pierwsza książka o wyżłach weimarskich.

Wzorzec psów weimarskich ustanowiono w 1896 roku, w 1897 roku powstał pierwszy Klub Hodowców rasy.

Wyżły weimarskie należą do grupy VII psów w FCI - Wyżły

 

 

Wyżeł weimarski - wymiary i wzorzec

Pies wyżeł weimarski należy do ras dużych. Sylwetkę ma wpisaną w prostokąt, z mocnym zarysem mięśni. U tej rasy widoczny jest dymorfizm płciowy. Weimar w kłębie osiąga wysokość 59 – 70 cm oraz wagę 30 – 40 kg, natomiast suki 57 – 65 cm i 25 – 25 kg. Jednak na wystawach najlepiej oceniane są psy o wzroście 62 – 67 cm oraz suki z 59 – 63 cm i takie wymiary uznawane są za idealne.

Głowa wyżła weimarskiego ma słabo zaznaczony stop, a skóra jest opięta. Duże, długie i wiszące uszy są zaokrąglone na dole, mogą być pofałdowane. Pies ten jako szczeniak ma niebieskie – błękitne oczy, z wiekiem kolor zmienia się na docelowy – bursztynowy, mieniący się w słońcu. Weimary mają duże nosy w kolorze cielistym, nie odznaczają się znacząco od całości.
Całość sylwetki sprawia wrażenie dumnej i dystyngowanej. Ich grzbiet jest prosty i długi, a klatka piersiowa szeroka i głęboka. Psy weimary poruszają się płynnie, z gracją. Obrazu tego dopełniają wysokie, suche i muskularne nogi. Ogon weimarskich wyżłów jest nisko osadzony i noszony w dół. Niegdyś najczęściej był kopiowany.

Weimar miniaturka nie istnieje. Psy te są rasą dużą. Wszystkie osobniki znacząco odbiegające od wzorca, czy to wysokością w kłębie czy masą ciała, nie są wyżłami weimarskimi, a jedynie psami w typie rasy. Miniaturyzowanie danych ras psów zawsze wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla zwierzęcia.

 

Wyżeł weimarski na wystawie psów.

 

Odmiany i umaszczenie wyżła weimarskiego

Wyżeł weimarski krótkowłosy

Najczęściej spotykana odmiana weimara. Stanowi zdecydowanie pierwszą myśl o rasie. Taki rodzaj szaty wyżła jest niezwykle błyszczący, ale jednocześnie miękki i przylegający do ciała. Wyżeł weimarski krótkowłosy nie posiada podszerstka, jest łatwy w pielęgnacji i wymaga jedynie okresowych kąpieli oraz używania raz na tydzień rękawicy lub szczotki z gęstym włosiem, która zbierze martwy włos i naturalnie nabłyszczy sierść.

Wyżeł weimarski długowłosy

Odmiana, która zrobi wrażenie na każdym. Wyżeł weimarski długowłosy może mieć podszerstek lub nie, jednak wyraźnie zaznaczone są portki i frędzle. Ogon posiada obfite pióro.


Pies wyżeł weimarski występuje jedynie w umaszczeniu szarym z srebrzystym odcieniem. Wzorzec rasy dopuszcza białe znaczenia na klatce piersiowej i palcach. Weimary mogą mieć nieco jaśniejszą głowę i uszy w porównaniu do odcieniu szaty na innych częściach ciała.

Nie są dopuszczalne odmiany typu wyżeł weimarski szary, niebieski, brązowy czy porcelana – są one niezgodne ze wzorcem rasy. Jeżeli jednak szukamy psa podobnego do weimara, ale o brązowym umaszczeniu to wyżeł węgierski może spełnić nasze oczekiwania.

 

Wyżeł weimarski długowłosy.

 

Choroby rasy psa ‘wyżeł weimarski’

Są to psy silne i raczej odporne. Jako najczęstsze, dziedziczne wady wyżła weimarskiego można wymienić interseksualizm, czyli obecność szczątkowych narządów płciowych drugiej płci, a także przepuklinę przeponową.
Jako duży pies, weimar może mieć tendencję do skrętu żołądkaproblemów ze stawami. Ze względu na brak podszerstka u tych psów, warto przyzwyczaić je do ubrania dla wyżła weimarskiego. W wilgotną jesień czy chłodną zimę może się przydać, aby zapobiec przeziębieniu psa.

Ile żyją wyżły weimarskie? Średnio dożywają 11 – 14 lat. Duże znaczenie ma tutaj profilaktyka – odpowiednie żywienie psa, intensywność ruchu dopasowana do osobnika, regularne badania u weterynarza.

 

 Oferta karm dla wyżła weimarskiego.

 

Wyżeł weimarski – charakter

Usposobienie wyżła weimara można określić jako wiecznego szczeniaka. Pies weimar ma w sobie duże pokłady radości, a wraz z wiekem jego chęć zabawy, rozrabiania i zwracania na siebie uwagi nie maleje. Jest to rasa chętna do pracy, ale może potrzebować dłuższego czasu do nauki poszczególnych komend.

Weimar wyżeł potrzebuje sporej dawki ruchu i pracy. Bez tego, wyżły weimarskie mogą odczuwać lęk separacyjny i będąc same - niszczyć przedmioty. Jednak przy zapewnieniu tych potrzeb, weimary stają się psami spokojnymi, bez problemu radzącymi sobie w mieszkaniach i miastach.

 

Może Cię zainteresować: Psy myśliwskie - jak się nimi zajmować?

Wyżeł weimarski podczas aportowania.

 

Szkolenie wyżła weimarskiego

Wyżły weimarskie są psami myśliwskimi, od początku powstania rasy hodowane i dobierane pod kątem skuteczności na polowaniach. I chociaż dzisiejsze wyżły sa nieco bardziej stonowane, ich historia dużo mówi o niektórych predyspozycjach w zachowaniu. Są to psy zacięte do drapieżników – wszystkich. Mimo intensywnego szkolenia, mogą reagować intensywnie na koty, króliki czy inne zwierzęta – nawet znane. Wyżeł weimar ma w sobie pasję łowiecką i należy mieć to na uwadze planując jego kupno czy adopcję.

W stosunku do innych psów weimary są raczej łagodne i bezkonfliktowe, dobrze radzą sobie z poznawaniem innych pobratymców.
Praca z ludźmi sprawiła również, że wyżły weimarskie są podatne na szkolenie, bardzo lubią kontakt i współpracę. Pozytywna motywacja w szkoleniu może przynieść szybkie i dobre efekty. Pomocne z pewnością będą przy tym przysmaki treningowe. Należy mieć na uwadze, iż duży instynkt łowiecki sprawia, że weimary mimo szkolenia mogą reagować bardzo instynktownie. Dlatego bardzo ważne jest zaopatrzenie ich w odpowiednie sprzęty – szelki dla weimarów i mocne smycze.

 

Szczeniak wyżła weimarskiego.

 

Wyżły weimarskie - cena

Ile kosztuje wyżeł weimarski? Decydują się na szczeniaka tej rasy należy liczyć się z wydatkiem rzędu 3,5 – 4 tysięcy zł. Odmiany długowłose wyżłów są droższe od krótkowłosych. Cena zależna jest również od renomy hodowli weimarów, a także sytuacji na rynku hodowlanym. W Polsce hodowla wyżłów weimarskich nie jest jeszcze aż tak popularna jak na zachodzi i północy od kraju.

Koszt utrzymania wyżła weimarskiego oscyluje około 300 - 400 zł miesięcznie. Główny kost to jakościowa karma, która jest niezbędna do zachowania pełni zdrowia psa. Profilaktyczne badania w lecznicy weterynarej wynosią ok. 500 - 600 zł, jednak wykonuje się je co około pół roku.

 

Akcesoria treningowe dla wyżła weimarskiego.Sprawdź: Imię dla wyżła weimarskiegoKarolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość