Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Płochacz niemiecki (Wachtelhund) - Encyklopedia ras psów

Płochacz niemiecki wachtelhund jest rasą mało popularną w Polsce, na co wpływ ma jego myśliwska użytkowość. Jest to pies wszechstronnie ukierunkowany, posiadający cechy charakterystyczne dla ras psów, które brały udział w kształtowaniu się linii genetycznej płochaczy. Szukasz psa chętnego do pracy? Ciekawi cię powstanie tej nowej rasy? Zapraszamy do lektury!

 

 

Historia rasy psa płochacz niemiecki

Pies płochacz niemiecki jest rasą bardzo młodą jak na standardy FCI. Jego historia sięga końca XIX wieku i wiąże się poniekąd z przypadkiem. Nadleśniczy i myśliwy z Bawarii pragnął mieć wszechstronnego pomocnika do swojej pracy – psa takiego, który zdoła pomóc w pracy na terenach leśnych, w tym i polowań. Krzyżując spanieleposokowce i długowłose niemieckie wyżły dał początek psom wypłaszającym, goniącym i dodatkowo aportującym ofiarę, a to wszystko przy użyciu wyjątkowo silnego węchu i dolnego wiatru.

Płochacz niemiecki jest bardzo popularnym psem w Europie Zachodniej. Federacja Kynologiczna FCI oficjalnie uznała rasę w roku 1954 i zakwalifikowała do sekcji 2 Płochaczy w grupie VII – Aportery, płochacze i psy dowodne.

 

Jak wygląda płochacz niemiecki wachtelhund?

Płochacze niemieckie to psy średniej wielkości. Dorosły samiec osiąga 48 – 54 cm wysokości w kłębie i 22 – 25 kg masy ciała, samica natomiast 45 – 52 cm wysokości w kłębie i 18 – 23 kg masy ciała.

Wachtelhund posiada bardzo długi tułów, a jego sylwetka wpisuje się w prostokąt. Całe ciało ma wyraźnie umięśnione i silne, z głęboką klatką piersiową. Nogi proste, fizjologicznie skątowane. Głowa płochacza niemieckiego jest sucha, bez dodatkowych fałdów czy dużych fafli. Uszy są grube, wiszące, wysoko osadzone, z dużą ilością włosa, który lubi się w tym miejscu filcować. Nos płochacza niemieckiego jest koloru umaszczenia, oczy ciemne o inteligentnym wyrazie.

Dopuszczalne umaszczenia płochacza niemieckiego to jednolite ciemnobrązowe i dereszowate z brązowymi, dużymi łatami. Sierść wachtelhunda jest miękka, długa, lekko falująca się, w dotyku przypomina plusz. Newralgicznymi miejscami do powstawania kołtunów są pachy, uszy, pachwiny i zad psa.

Płochacze niemieckie nie wykazują typowej dla psów myśliwskich – wyżłów – stójki. Ich ogon naturalnie jest luźno wiszący, w biegu uniesiony.

 

Płochacz niemiecki

 

Płochacz niemiecki – choroby i długość życia

Płochacz niemiecki nie należy do psów, które często chorują. Jest to zdrowa i odporna rasa, a dzięki silnej budowie ciała dobrze radzi sobie podczas pracy w każdych warunkach pogodowych.

Warto jednak zadbać o odpowiednie żywienie niewybrednych psów wachtelhund i zdecydować się na wysokiej jakości karmę dla psa, aby nie pojawiło się nadmierne tycie. Warto także codziennie sprawdzać stan uszy. Długie, wiszące i grube małżowiny uszne szczelnie przykrywają kanał słuchowy, co stanowi idealne miejsce rozwoju drobnoustrojów. Płochacze niemieckie mogą często cierpieć na zapalenie uszu.

Dobrą praktyką jest podanie oleju z łososia w formie płynnej, którą pies może spożyć wraz z jedzeniem. Olej z łososia dostarczy nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega, które widocznie wzmocnią sierść, nadadzą jej pięknego blasku i zminimalizują linienie. Jeśli zadbamy o odpowiednią opiekę, pies powinien przeżyć wiele lat bez poważniejszych chorób i schorzeń. Średnia długość życia płochacza niemieckiego wachtelhund to 12 – 14 lat.

 

Płochacz niemiecki - charakter

Wachtelhund uchodzi za psa mało wybrednego i łatwo przystosowującego się do zmian w otoczeniu. Jest łagodny i przyjazny nawet dla nowo poznanych osób. Natomiast, co ważne, płochacze niemieckie mogą nie dogadać się z innymi zwierzętami. Ma to związek z ich predyspozycjami i silnym instynktem łowieckim, w naturze mają pogoń małej zwierzyny. Wpływa to również na wysoką szczekliwość psa.

Pies wachtelhund charakteryzuje się dość dużą inteligencją, szybkością oraz pewnością siebie, te wszystkie cechy idealnie sprawdzają się podczas polowań na ptactwo i inną zwierzynę.

Płochacz niemiecki ma dużo energii, którą musi wykorzystać w ciągu dnia. Jako że to pies myśliwski, powinniśmy mieć na uwadze że potrzebuje dość dużo ruchu na co dzień, dlatego trzymanie go w małym mieszkaniu może okazać się nie do końca dobrym rozwiązaniem. Wielu właścicieli tej rasy skarży się że pies zaczyna niszczyć meble, gryzie rzeczy a najczęściej powodem tego typu zachowań jest niewykorzystana energia, którą posiada pies. Dlatego ważne w hodowli płochacza niemieckiego jest aktywność i codzienny ruch.

Rasa jest aktywna, zdrowa i idealnie sprawdza się dla osób, które lubią spędzać czas na dworze i uprawiają dość dużo sportów.

Przeczytaj także: Dlaczego pies szczeka?

 

Wachtelhund ma specyficzny charakter, który wymaga odpowiedniej tresury oraz podejścia. Jako pies myśliwski lubi rządzić w stadzie, dlatego warto odpowiednio szybko rozpocząć wyznaczanie mu granic. Jeśli nie radzimy sobie zbyt energicznym czworonogiem, warto stosować specjalistyczne smycze przeznaczone do tresury lub zasięgnąć o poradę behawiorysty.

 

Płochacz niemiecki - cena

Cena płochacza niemieckiego jest zależna od miejsca, w jakim go kupujemy. W Polsce średnia cena szczeniaka płochacza niemieckiego to 3500 zł. Na zachodzie Europy, gdzie psy są znacznie bardziej popularne, ich cena jest niższa, a wybór hodowli większy. Pamiętaj również, że w Polsce tańsze szczeniaki mogą nie pochodzić z legalnych hodowli.

 

 Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
 
 
 
 
 
 
 
SIMPLY FROM NATURE Przysmaki treningowe z mięsem zająca i zieloną herbatą 300 g

**** *

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 12.99 zł

11.69  (38.97 zł / kg)
12.99 
SIMPLY FROM NATURE Przysmaki treningowe z mięsem kaczki i bananami 300 g

*****

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 12.99 zł

11.69  (38.97 zł / kg)
12.99