Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Płochacz niemiecki (Wachtelhund) – Encyklopedia psów

Rasa psa wywodząca się z rodziny płochaczy, zaliczany jest również do grupy psów wodnych i aportujących. Płochacz niemiecki, czyli wachtelhund, pochodzi z grupy psów niemieckich i myśliwskich. Swój wygląd i charakter zawdzięcza skrzyżowaniu między sobą spaniela i innych ras długowłosych. Płochacz niemiecki jest zaliczany do silnych psów, które pomagają podczas polowań, posiadają grubą i długą sierść, która chroni przed zmianami temperatury.

 

 

Płochacz niemiecki – wygląd i długość życia

Płochacz niemiecki charakteryzuje się długą sierścią, kolor umaszczenia to przeważnie ciemny brąz z niewielkimi łatkami o jasnym odcieniu. Dopuszczalne są również inne odcienie – jak płowe czy szare. Włos u tej rasy jest stosunkowo przyległy do ciała, ale długi, dlatego musimy stosować odpowiednią pielęgnację i pamiętać o szczotkowaniu. Sierść często linieje, dlatego regularne wyczesywanie jest koniecznością, szczególnie w okresie wiosennym, kiedy jest jej najwięcej. Ciało płochacza niemieckiego jest umięśnione, dzięki czemu dobrze radzi sobie podczas polowań. Oczy mają charakterystyczny kształt migdała, a uszy są wiszące. Pies nie należy do dużej rasy psów, jest średniej wielkości, suka jest mniejsza od samca o kilka centymetrów, czworonóg przeważnie osiąga do 50 centymetrów wysokości. Jeśli będziemy dbać o stan zdrowia naszego pupila oraz urozmaicić dietę o dodatkową suplementację rasa może dożyć nawet do 15 lat.

 

Płochacz niemiecki charakter

Płochacz niemiecki i opinie o nim są w większości takie same, to rasa, która jest uznawana za bardzo łagodną i przyjazną dla otoczenia. Czworonóg lubi towarzystwo, szybko się adaptuje w nowych miejscach, ma dużo energii, którą musi wykorzystać w ciągu dnia. Dlatego, jeśli decydujemy się na tę konkretną rasę psa, musimy zapewnić mu odpowiednio dużo rozrywki i aktywności na dworze. W większości płochacz niemiecki jako szczeniak czy już dorosły pies jest wykorzystywany do polowań, to zwierzę myśliwskie, które właśnie w takich miejscach ma szanse na wybieganie się i wykorzystanie swojej energii. Pies wachtelhund charakteryzuje się dość dużą inteligencją, szybkością oraz pewnością siebie, te wszystkie cechy idealnie sprawdzają się podczas polowań na ptactwo i inną zwierzynę.

Wachtelhund ma specyficzny charakter, który wymaga odpowiedniej tresury oraz podejścia. Jako pies myśliwski lubi rządzić w stadzie, dlatego warto odpowiednio szybko rozpocząć wyznaczanie mu granic. Jeśli nie radzimy sobie zbyt energicznym czworonogiem, warto stosować specjalistyczne smycze przeznaczone do tresury lub zasięgnąć o poradę behawiorysty.

 

 

Wachtelhund – utrzymanie i pielęgnacja, hodowla

Płochacz niemiecki to pies, który nie ma specjalistycznych wymagań hodowlanych, warto dbać o jego kondycje fizyczna oraz zdrowie. Jako że to pies myśliwski, powinniśmy mieć na uwadze że potrzebuje dość dużo ruchu na co dzień, dlatego trzymanie go w małym mieszkaniu może okazać się nie do końca dobrym rozwiązaniem. Wielu właścicieli tej rasy skarży się że pies zaczyna niszczyć meble, gryzie rzeczy a najczęściej powodem tego typu zachowań jest niewykorzystana energia, którą posiada pies. Dlatego ważne w hodowli płochacza niemieckiego jest aktywność i codzienny ruch.
Jeśli chodzi o hodowle ze szczeniakami te rasy, w Polsce znajdziemy kilka miejsc tego typu, mimo to zaleca się wybierać sprawdzone hodowle, w których psy są odpowiednio wychowywane i karmione.

 

 

Płochacz niemiecki choroby

Płochacz niemiecki nie należy do psów, które często chorują, są stosunkowo zdrową i odporną rasą. Jedynym problem, z jakim często się stykają to zapalenia uszu, jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany w tych obszarach, warto od razu zgłosić się do weterynarza. Dodatkowo na rynku występują specjalistyczne preparaty przeznaczone do czyszczenia uszu, które pomagają w zapobieganiu poważniejszych schorzeń w tym obrębie. Jeśli chodzi o dietę płochacza niemieckiego, warto sięgać po wysokiej jakości pożywienie, urozmaicaj posiłki o suchą i mokrą karmę. W okresie zimowym i jesiennym pamiętajmy o dodatkowej suplementacji witaminami. Dobrym rozwiązaniem jest podanie oleju z łososia w formie płynnej, którą pies może spożyć wraz z jedzeniem. Jeśli zadbamy o odpowiednią dietę, suplementację oraz codzienną dawkę aktywności, pies powinien przeżyć wiele lat bez poważniejszych chorób i schorzeń.

 

 

Płochacz niemiecki cena

Cena płochacza niemieckiego jest zależna od miejsca, w jakim go kupujemy, szacuje się że za szczeniaka tej rasy możemy zapłacić pomiędzy 1500 złotych a 2500 złotych. Tańsze opcje mogą nie pochodzić z hodowli, w Polsce jest duży popyt na tę rasę, dlatego czasem trzeba poczekać na szczeniaki nawet kilka miesięcy.

 Płochacz niemiecki to popularna rasa myśliwska, która wywodzi się z Niemiec, była i nadal jest wykorzystywana podczas polowań na zwierzynę, aportowania czy wyławiania zastrzelonych okazów. Dzięki silnej budowie ciała dobrze radzi sobie w każdych warunkach pogodowych. Rasa jest aktywna, zdrowa i idealnie sprawdza się dla osób, które lubią spędzać czas na dworze i uprawiają dość dużo sportów.

Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość