Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Zapalenie ucha u psa – przyczyny, objawy, metody leczenia i profilaktyka

Przyczyną zapalenia uszu u psa najczęściej jest wilgoć. Uszy pupila powinny być regularnie i prawidłowo czyszczone. W przypadku dolegliwości leczenie należy podjąć jak najszybciej, by nie dopuścić do powstania przewlekłego procesu chorobowego.

 

Zapalenie ucha u psa to dość częsta przypadłość, która dotyka zwierzęta niezależnie od wieku, płci czy rasy. Jednak na zachorowania najbardziej narażone są psy zwisłouche, takie jak spaniele, labradory, ogary, bassety czy jamniki.

 

Zapalenie ucha jest bardzo bolesnym schorzeniem, duży wpływ ma na jego powstanie duża wilgotność.

 

Przyczyny zapalenia uszu u psa

Zapalenie uszu u psa to najczęściej skutek działania niekorzystnych bodźców fizycznych, przede wszystkim zimna i wilgoci. Bezpośrednią przyczyną zwykle są kąpiele – zarówno te w zbiornikach wodnych, jak i te związane z codzienną czy okresową pielęgnacją zwierzęcia. Wilgoć nie stanowi dużego problemu w przypadku ras ze stojącymi uszami – dzięki dobrej wentylacji wewnętrzna powierzchnia małżowiny usznej i przewody słuchowe zewnętrzne dość szybko u nich wysychają. W gorszej sytuacji znajdują się zwierzęta z obwisłymi uszami, w przypadku których małżowina niemal całkowicie zamyka światło przewodu słuchowego i utrudnia odparowanie wody. Zawilgocenie ucha stwarza ryzyko powstania zapalenia. Kiedy woda paruje, pobiera ciepło z otoczenia. Tym samym schładza uszy czworonoga. Jeśli obniżenie temperatury tkanek utrzymuje się długo, może być przyczyną powstania odczynu chorobowego w postaci zapalenia ucha.

 

Niektóre odmiany psów mają tendencję do częstego chorowania na zapalenie ucha ze względu na uwarunkowane genetycznie, nadmierne zwężenie przewodów słuchowych. Dotyczy to na przykład rasy shar pei. Przyczyną stanu zapalnego u psa może też być alergia, obecność w uchu polipa lub ciała obcego, choroby skóry i gruczołów woszczynowych (np. infekcje bakteryjne).

 

Objawy zapalenia ucha u psa

Podstawowymi objawami zapalenia ucha u psa są swędzenie, ból, a także związane z nimi reakcje obronne. Może także dojść do ropnego wycieku z kanału słuchowego. Niekiedy tym zasadniczym symptomom towarzyszą rozdrażnienie, niepokój, zaburzenia równowagi. Ucho jest wewnątrz zaczerwienione, bywa też obrzęknięte. Może wydobywać się z niego nadmierna ilość wydzieliny.

 

Pies, u którego pojawiło się zapalenie ucha, najczęściej intensywnie reaguje na świąd towarzyszący chorobie. Jeśli opiekun zorientuje się, że zwierzę często potrząsa uszami, nadmiernie drapie się w ich okolicy albo ociera się łbem o okoliczne przedmioty, powinien sprawdzić, w jakim stanie jest małżowina i kanał słuchowy zewnętrzny. Niepokój czy nieprzyjazne zachowania zwierzęcia podczas badania mogą sugerować bólową reakcję na dotyk – to kolejny z możliwych objawów zapalenia.

 

W przypadku uporczywego drapania się albo przy dużej ilości wydzieliny płynącej z ucha, na skórze głowy i małżowiny mogą powstawać zmiany zapalne, zadrapania, strupy lub miejscowe wyłysienia. Ciągłe potrząsanie uszami może doprowadzić do powstania krwiaka w małżowinie usznej.

 

Zapalenie ucha może także stać się przyczyną wielu powikłań, do których zaliczają się zwężenia światła kanału słuchowego, zwapnienia chrząstki małżowiny usznej, przerwanie błony bębenkowej, zapalenie ucha środkowego skutkujące niezbornością ruchową, oczopląsem. W obliczu tych zagrożeń domowe leczenie zapalenia ucha u psa nie jest właściwym postępowaniem – należy udać się z pupilem do weterynarza.

 

Na zapalenie ucha najbardziej narażone są rasy psów z oklapniętymi uszami, do wnętrza którego powietrze ma utrudniony dostęp.

 

Leczenie zapalenia ucha u psa

Leczenie zapalenia ucha u psa powinno być rozpoczęte jak najwcześniej. Ułatwi to terapię i ograniczy cierpienie zwierzęcia. Lekarz weterynarii musi zbadać pupila, by zdecydować, jakiego typu leki należy mu podać. Najczęściej w przypadku zmian zapalnych miejscowo stosuje się krople o działaniu antyseptycznym, ale ich użycie nie jest możliwe w przypadku powstania ubytku (perforacji) błony bębenkowej.

Przy podejrzeniu zapalenia, przed wizytą u weterynarza nie powinno się płukać ucha ani zakraplać do niego leków. Nie wolno też stosować preparatów dla ludzi – mogą one być szkodliwe dla zwierząt.

 

Jak zapobiegać zapaleniu ucha u psa?

Podstawą zapobiegania zapaleniom ucha u psa jest odpowiednia pielęgnacja. Po każdej kąpieli ucho powinno być dobrze wysuszone i wyczyszczone. Z wewnętrznej powierzchni małżowiny i z kanału słuchowego należy usuwać nadmiar woszczyny i zanieczyszczenia. Nie wolno tego robić przy pomocy patyczków kosmetycznych. Do tego celu przeznaczone są np. płatki do czyszczenia uszu Ear Cleansing Pads, preparat do przemywania uszu Trixie albo płyn do mycia uszu Francodex. Kosmetyki te nabyć można w naszym sklepie internetowym. Niektóre płyny do czyszczenia uszu mogą być w niewielkich ilościach zakraplane do przewodów słuchowych, co pozwala na rozmiękczenie woszczyny. Pozostałe można stosować do zwilżania chusteczek używanych do czyszczenia ucha.

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
Clickbait. Domowe sposoby, których nie podajecie.