Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Chesapeake bay retriever - Encyklopedia ras psów

Retriever bay chesapeake to rasa psów należąca do grupy czworonogów aportujących, z podgrupy płochaczy. Zalicza się również do rodzaju psów dowodnych, poprzez błony pławne umieszczone na ciele i wodoodporną sierść. Retriever chesapeake bay idealnie sprawdza się w roli przewodnika, ma silną budowę ciała i zwartą posturę.

Jak wygląda hodowla retrievera bay chesapeake? Czy rasa psa sprawdzi się przy wychowywaniu małych dzieci? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym artykule.

 

Chesapeake bay retriever.

 

Historia rasy chesapeake bay retriever

Rasa psa retriever jak sama jego nazwa wskazuje, wywodzi się z okolic zatoki Chesapeake, znajdującej się na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Niektórzy twierdzą, że pierwsze hodowle rasy miały swój początek już w XVIII wieku. Na początku retriever bay chesapeake wykorzystywany był do polowań na ptactwo. Okazuje się, że ten gatunek retrieverów jako pierwszy został uznany przez AKC, dopiero w późniejszych latach inne rodzaje retrieverów zyskały swoje oficjalne nazwy i ustalono ich wzorce. Chesapeake bay retriever powstał w wyniku skrzyżowania kilku innych pokrewnych ras takich jak labrador czy irlandzki spaniel dowodny. Rasa czworonoga jest nadal jedynie popularna i znana w okolicach zatoki chesapeake w Polsce nie szczególnie.

 

Chesapeake bay retriever - wygląd i pielęgnacja

Retriever chesapeake bay ma mocną budowę ciała, umięśnione i silne nogi. Dorosłe osobniki mogą mierzyć do nawet 66 centymetrów wysokości, suki są delikatnie mniejsze. Jeśli chodzi o wagę, nie przekracza ona 36 kilogramów. Rasa psa ma charakterystyczną wodoodporną sierść, która jest krótka, przyległa i dość gęsta. Posiada wełniany podszerstek. Kolor umaszczenia jest jasno określony, rasa może występować w odcieniach:
- żółto-brązowych,
- ciemnobrazowych.

Białe plamy w okolicach klatki piersiowej są dozwolone.
Pielęgnacja sierści jest bardzo prosta, jako że chesapeake bay retriever ma krótki włos, wystarczy go regularnie czesać grzebieniem.

 

Postawa chesapeake bay retriever.

 

Chesapeake bay retriever - charakter i usposobienie

Chesapeake bay retriever to pies o łagodnym usposobieniu, przyjacielski i oddany swojemu właścicielowi. Dobrze radzi sobie w różnego typu pracach, jest również w tym niezwykle samodzielny, mimo to jego więź z panem jest bardzo silna. Podobnie jest w przypadku innych domowników, przy dzieciach zachowuje się jak pies stróżujący. W stosunku do obcych bywa nieufny i wycofany, ale z czasem ich nastawienie łagodnieje. Retriever chesapeake bay charakteryzuje się niezwykłą inteligencją i sprytem, dobrze radzi sobie w wodzie, jego sierść jest wodoodporna, więc bez problemu pływa nawet w zimnych wodach. To przyjacielska rasa czworonogów lubi wspólne zabawy z innymi czworonogami o ile je już zna, w stosunku do nowo poznanych psów podchodzi z rezerwą. Ciekawym rozwiązaniem dla chesapeake bay retrievera są psie sporty, szczególnie te grupowe, w których pies bawi się i przebywa też z innymi czworonogami. Podsumowując, retriever ma łagodne usposobienie i jeśli nie wyczuwa zagrożenia, nie powinien przejawiać agresywnych zachowań.

 

Szczeniak chesapeake bay retriever.

 

Jakie wymagania ma pies chesapeake bay retriever?

Hodowla retrievera chesapeake bay nie należy do skomplikowanych, jeśli będziemy świadomi, jakie wady i zalety ma rasa, zdecydowanie łatwiej poradzimy sobie z wychowaniem. Chesapeake bay retrievery już jako szczeniaki powinny być odpowiednio wychowywane, nie zaleca się tej rasy niedoświadczonym hodowcom, jako pierwszy pies może sprawiać stosunkowo dużo problemów. Bywa uparty, dlatego warto na samym początku jasno określić granice i zasady, których musi się trzymać pupil. Chesapeake bay retriever wymaga dużo ruchu w ciągu dnia, jeśli nie zamierzamy go wykorzystać do polowań, musimy zapewnić mu odpowiednie aktywności, wcześniej wspomniane sporty, takie jak agility czy obedience się sprawdzą doskonale. Warto zabierać pupila na długie spacery, wybierajmy miejsca ze zbiornikami wodnymi, gdzie czworonóg będzie w stanie popływać. Jeśli nie mamy takiej możliwości, na rynku dostępne są baseny dla psów o różnych rozmiarach w zależności od wielkości psa. Retriever bay chesapeake nie przepada za przebywaniem w kojcu czy w zamkniętym mieszkaniu, najlepiej czuje się na wolności, gdzie ma dużo otwartej przestrzeni. Parki dla psów czy domowe ogrody są dobrym rozwiązaniem.

Jeśli chodzi o zdrowie retrievera, najczęstszą dolegliwością jest dysplazja stawu biodrowego, aby jej uniknąć, warto regularnie badać pupila oraz podawać mu odpowiednie suplementy i witaminy dla psa. Pokarm również powinien być wysokiej jakości, zaleca się mieszać suchą karmę z mokrą karmą dla psów, by posiłki były odpowiednio zbilansowane. Lepszym rozwiązaniem jest podawanie jedzenia dwa razy dziennie, w większych porcjach, wtedy unikamy powstawania nadmiernych wzdęć czy zaparć.

 

Chesapeake bay retriever.

 

Ile kosztuje chesapeake bay retriever?

Chesapeake bay retriever to stosunkowo rzadka rasa, która występuje głównie w Stanach Zjednoczonych. Jej dostępność w Polsce jest mocno ograniczona, hodowli jest nie dużo, dlatego czasem na szczeniaka musimy długo czekać. Cena szczeniaka chesapeake bay retriever rozpoczyna się od 3000 złotych za psa. Jeśli zamierzamy kupić go za granicą, musimy doliczyć również koszty transportu. Późniejsze utrzymanie retrievera nie jest już aż tak drogie. Szacuje się, że miesięczne koszty utrzymania psa tej rasy wynoszą około 200 zł.

 
Lida Pieczulis


Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość