Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Adopcja chomika krok po kroku

Adopcja chomika staje się coraz to popularniejszym rozwiązaniem i sposobem na zyskanie nowego pupila w domu. To nie tylko tańsza opcja, ale również w tym samym czasie ratujemy życie porzuconego chomika i dajemy mu nowy dom. Adopcja chomika w większości przypadków przebiega bez poważniejszych problemów i jest szybka.

Gdzie znajdziemy miejsca, w których adoptuje się chomiki? Jak wygląda adopcja chomika? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym artykule.

 

 Adoptowany chomik.

 

Na czym polega adopcja chomików?

Na czym w ogóle polega adopcja chomików? Wielu ludzi rezygnuje z tej opcji, gdyż boi się, że to będzie długotrwały proces, że chomiki przeznaczone do adopcji są schorowane lub osłabione. Sytuacja najczęściej wygląda zupełnie inaczej, chomiki przeznaczone do adopcji niczym szczególnym nie różnią się od sklepowych pupili. Ludzie najczęściej oddają chomiki, gdy dowiadują się, że mają alergię, nie radzą sobie z wychowaniem lub urodziły się nieplanowane młode.

Warto wspomnieć, że adopcja chomików jest mniej znanym tematem niż adopcja psów czy kotów, mimo to w wielu dużych miastach bez problemu możemy wstąpić do schroniska, fundacji czy stowarzyszenia i wybrać sobie chomika. Jeśli interesuje nas konkretna rasa, warto również się udać do tego typu miejsc, ludzie bez problemu mają szanse adopcji przykładowo chomika syryjskiego, za którego w sklepie zoologicznym muszą płacić.

 

Chomiki do adopcji - gdzie znajdę miejsca do tego przeznaczone?

Jednym z powodów negatywnego nastawienia do adopcji chomików, o którym pisaliśmy powyżej, jest fakt, że ludzie po prostu nie wiedzą gdzie szukać chomików do adopcji. Te małe ssaki tak samo, jak i psy czy koty znajdziemy w różnego typu schroniskach. Tego typu miejsca często posiadają swoje strony internetowe, gdzie znajdziemy więcej informacji na ten temat lub zobaczymy zdjęcia dostępnych pupili. Warto przeszukiwać internet, czytać fora lub grupy na portalach społecznościowych. Wielu początkujących hodowców po pierwszych poszukiwaniach jest zdziwionych, ile opcji adopcji jest dostępnych na wyciągnięcie ręki.

Warto uważać na oszustów, którzy chcą zarobić na adopcji i wymagają zapłaty za chomika. Pamiętajmy, że adopcja zwierząt polega na darmowym przekazaniu pupila w ręce osoby, która zobowiązuje się do przejęcia opieki. Jeśli w jakimś ogłoszeniu widnieje określona kwota za chomika, nie mamy wtedy do czynienia z adopcją, a zwykłą sprzedażą.

 

Jak wygląda adopcja chomika?

 

Jak przebiega cały proces adopcji chomika?

Proces adopcyjny chomika w większości przypadków jest niezwykle szybki i prosty, nie wymaga aż tak dużo papierkowej roboty, jak się może na pierwszy rzut oka wydawać.

Pierwszym etapem jest rozpoczęcie poszukiwań. Warto, tak jak wspominaliśmy powyżej, poszukać na stronach schronisk lub grupach mediów społecznościowych ogłoszeń tego typu. Jeśli interesuje nas konkretna rasa, możemy podpytać w schroniskach czy posiadają ten konkretny gatunek. Przykładowo adopcja chomika dżungarskiego w niczym nie różni się od każdej innej rasy, nie musimy również za niego dopłacać. Głównym wymogiem jest zapewnienie pupilowi odpowiednich warunków życia. Podpisując dokumenty, często mamy wypisane, jakie rzeczy będą potrzebne dla chomika. Jednym z najważniejszym jest klatka dla chomika. Kolejny element to oczywiście karma dla chomika i przekąski. Warto wcześniej skompletować potrzebne rzeczy, by po adopcji móc zabrać pupila bezpiecznie do domu, oczywiście do tego będzie potrzebny transporter dla małych ssakówmiska dla chomika z wodą, by podczas trasy zwierze miało co pić. Jeśli znajdziemy odpowiedniego kandydata, na stronie internetowej, możemy się oczywiście umówić na wizytę w stowarzyszeniu, by zobaczyć na własne oczy, jak wygląda chomik i czy nam odpowiada. Pamiętajmy, by tego typu decyzje były dobrze przemyślane, nie podejmujmy ich pochopie. Chomik to żywe zwierzę i będzie potrzebowało naszej uwagi i opieki.

Więcej o rasach chomików przeczytasz w tekście na naszym blogu.

 

Chomiki syryjskie do adopcji

Adopcja chomika syryjskiego jest dość popularna w schroniskach. Wszystko za sprawa tego, że ten gatunek jest najbardziej znany wśród hodowców, co za tym idzie, duża ich liczba potem niestety trafia do adopcji. Ich wygląd niczym się nie różni od takich samych osobników sprzedawanych w sklepach zoologicznych. Dlatego też powstaje coraz więcej akcji promujących adopcję chomików, gdyż to wspaniała okazja, by pomóc porzuconym pupilom, które poszukują domu. Schroniska nie są przepełnione tylko psami czy kotami, niestety w nich znajdziemy też coraz więcej małych ssaków i gryzoni.

 

Przeczytaj również: Jakie zioła może jeść chomik?

Przebieg adopcji chomika.

 

Pierwsze dni chomika po adopcji

Wielu ludzi, którzy zastanawiają sie nad adopcją chomika, mają obawy, że pupil w nowym miejscu nie będzie czuć się do końca swobodnie, że będzie wycofany. Oczywiście, że tego typu sytuacje mogą się zdarzyć, ale chomik takie zmiany otoczenia przeżywa zdecydowanie lżej niż przykładowo pies. Chomiki szybko się aklimatyzują w nowych miejscach, musimy dać im trochę swobody i uzbroić się w cierpliwość. Jeśli zapewnimy im dogodne warunki, poświęcimy swój czas i uwagę, pupil to z pewnością doceni. Pamiętajmy, że adopcje tak samo, jak i zakup pupila musimy przemyśleć. Raz porzucone zwierzę jeszcze gorzej będzie znosił, kolejne odrzucenie. Warto dowiedzieć się więcej na temat konkretnego gatunku chomika przed zakupem, by poznać wymagania pupila.

 

 Może Cię zainteresować: Jak wygląda adopcja królika?

 

Lida Pieczulis

 

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość