Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jakie zabawki dla papug? Przewodnik i pomysły „zrób to sam”!

Zabawki dla ptaków są istotnymi elementami wyposażenia klatki, o którym należy pamiętać, szczególnie gdy nas nie ma w pobliżu i nasze zwierzątko może zacząć się nudzić. Zabawki mogą nie tylko zajmować wolny czas, ale również rozwijać inteligencję ptaków. Na rynku jest dostępnych wiele akcesoriów przeznaczonych do zabawy, ale również wielu opiekunów decyduje się na wykonanie zabawek dla swoich papug własnoręcznie w domu. Takie aktywności DIY mogą stanowić dobrą zabawę dla całej rodziny, a przy okazji urozmaicić czas pupilowi.

Jakie zabawki są odpowiednie dla papug falistych, a jakie dla papugi nimfy? Które zabawki wpływają na pozytywnie na inteligencję ptaków? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym artykule.

 

Zabawka DIY dla papug.

 

Jakie zabawki dla ptaków?

Ptaki trzymane w klatce w warunkach domowych, często długie godziny spędzają w zamknięciu, co znacznie odbiega od tego, jak ich typ życia wygląda na wolności. Dlatego też urozmaicanie im dnia za pomocą zabawek jest tak istotne, każde zwierzę potrzebuje ruchu i aktywności.

Najpopularniejsze zabawki dla ptaków to:

- huśtawki,
- drabinki,
- drewniane zabawki,
- samodzielnie wykonane zabawki dla papug,
- zabawki na inteligencję.

Każde z nich będą odpowiednie dla innego ptaka, musimy obserwować zachowanie pupila i dopasowywać akcesoria pod jego potrzeby. Szczególnie jeśli zostawiamy ptaka samego w ciągu dnia, musimy pamiętać o zabawkach, dzięki nim ptak nie będzie odczuwał, aż tak dużej samotności.

Więc odpowiadając na pytanie, jakie zabawki dla nimfy czy innych ptaków są odpowiednie, pamiętajmy, że wszystko często jest kwestią indywidualną i warto dopasowywać zabawki pod preferencje pupila.

 

Przeczytaj również: Najpopularniejsze gatunki papug w Polsce

 

Jakie zabawki dla papug?

 

Jakie zabawki dla papugi?

Papugi to niezwykle zwinne i inteligentne ptaki, które dzięki odpowiednio dobranym zabawkom potrafią szybko się nauczyć nowych sztuczek, dlatego też tak istotną rolę odgrywają akcesoria dla ptaków. Przed zakupem zabawek zwróćmy uwagę na ilość miejsca w klatce, pamiętajmy, że musimy pozostawić dla zwierzęcia miejsce na latanie. Ciekawym rozwiązaniem są już gotowe place zabaw, które mogą zająć ptaka na cały dzień. Drabiny i zawieszone na sznurku akcesoria są również polecane, wszelki ruch wywoływany przez wiatr czy dotknięcie pobudza wyobraźnię ptaków. Dodatkowo zabawki interaktywne, czyli łamigłówki, labirynty i akcesoria pobudzające inteligencję, są wskazane dla papug, które właśnie dzięki nim rozwijają swoje umiejętności. Często na samym końcu łamigłówki umieszczane są przysmaki dla papugi, które są najlepszym rodzajem nagrody.

Materiał, z jakiego wykonywane są zabawki dla papug, również mają znaczenie. Miękkie piłeczki są świetne do rzucania, a drewniane sprawdzają się idealnie do dziobania. Mniej popularną wersją zabawek są metalowe odpowiedniki, chociaż już coraz częściej się na nie również stawia. Metal to tworzywo równie mocne, dlatego takie akcesoria są w stanie posłużyć wiele lat bez większych uszkodzeń. Zabawki akrylowe, rozwijają inteligencję ptaków, często właśnie do nich możemy schować różnego rodzaju smakołyki, których potem szuka papuga.

 

Przeczytaj również:  Jak oswoić papugę?

 

Zabawka dla papug.

 

Jak zrobić zabawki dla papug?

Własnoręcznie wykonane zabawki są również dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli chcemy zaoszczędzić i zrobić coś kreatywnego. Czasem domowe zabawki są nawet bardziej użyteczne niż te kupione w sklepie. Jeśli interesuje nas coś nietypowego, czego nie znajdziemy w sklepie, możemy sami za pomocą swojej wyobraźni stworzyć ciekawe zabawki. Oto kilka przykładów akcesoriów dla ptaków wykonanych w domu:

 

- Zabawki dla papug z rolki po papierze toaletowym

wystarczy wyciąć w niej małe otwory, w które wkładamy ulubione smakołyki papugi czy innego ptaka. Ta zabawa świetnie rozwija inteligencję.

 

- Zabawki z patyczków dla papug

Drewniane patyczki owinięte sznurkiem, które sklejamy ze sobą klejem, mogą posłużyć za drabinki lub place zabaw.

 

- Zabawki z koralików dla papug

Koraliki nałożone na sznurek, możemy zawiesić w klatce, jako huśtawka czy przejście przez labirynt. Bardzo ważne jest tutaj mocne połączenie ze sobą elementów, aby papuga nie mogła ich odpiąć i połknąć.
Większość z akcesoriów, których będziemy potrzebować do samodzielnego tworzenia zabawek dla ptaków, możemy kupić również w sklepach zoologicznych. W większości przypadków wykonanie takich zabawek nie zajmie nam dużo czasu oraz może to być ciekawa opcja na spędzenie czasu.

 

Drewniana zabawka dla papug.

 

Drewniane zabawki dla papug

Drewno to jeden z lepszych materiałów, z których robi się zabawki, gdyż są znacznie bardziej wytrzymałe. Najczęściej z drewna tworzy się drabinki dla ptaków, czy huśtawki, właśnie na których papugi spędzają większość czasu. Zabawkę dla ptaków warto dopasować pod wielkość klatki, w jakiej mieszka, czasem drewniane akcesoria są stosunkowo większe niż pozostałe, dlatego warto wymierzyć wolną przestrzeń w klatce.

Niektórzy właściciele papug preferują drewniane zabawki, poprzez ich nietypowy dizajn i zdecydowanie mocniejsze wykonanie. Pamiętajmy, by wybierać zabawki, które są pomalowane naturalnymi farbami, które nie mają szkodliwych substancji, gdyż często podczas długotrwałego dziobania drewnianych akcesoriów farba może odpryskiwać i jeśli będzie miała szkodliwe substancje, ptak może zachorować.

Zabawki dla ptaków, są równie ważnym elementem rozwoju zwierzęcia co gryzaki dla psa. Warto o tym pamiętać i urozmaicać codzienne aktywności papug o zabawki, akcesoria, dzięki którym pupil będzie rozwijać swoje umiejętności i myślenie strategiczne.

Może Cię zainteresować: Najczęstsze choroby papug - pierwsze objawy i leczenie

 

 


Lida Pieczulis


Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość