Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Clumber spaniel - encyklopedia ras psów

Clumber spaniel to łagodny i czuły przyjaciel rodziny. Jego specyficzna uroda wiecznie zamyślonego i z rozmarzonym wzrokiem z pewnością zapada w pamięć. Psy tej rasy w mieszkaniach są niekłopotliwe, wręcz flegmatyczne, ale bardzo lubią aktywności na otwartych terenach i długie spacery. Charakterystyczne dla clumber spanieli są ich uszy, a także… chód! Tak przewalającego się kroku nie sposób pomylić, a niektórych przywodzi na myśl poruszanie się cielaka. Czym jeszcze może zaskoczyć majestatyczny pies należący niegdyś do elit?

 

Clumber spaniele leżą na trawie.

 

Historia rasy clumber spaniel

Dokładne pochodzenie rasy nie jest znane. Psy prawdopodobnie posiadają francuskie korzenie, ale to Anglicy najbardziej przyczynili się do rozwoju i udoskonalenia rasy. Z tego też względu clumber spaniele uznawane są za brytyjską rasę.

Istnieje hipoteza, że clumber spaniel to wynik krzyżowania spanieli alpejskich z bassetami. Wyjaśniałoby to limfatyczną budowę oraz filozoficzny charakter psów. Pewne jest natomiast, że miłośnikiem rasy był w XIX wieku książę Newcastle z Notingham, który posiadał posiadłość Clumber Park, gdzie utrzymywał duże stado tych psów. To od tego miejsca wzięła się nazwa rasy. Kolejnymi entuzjastami clumberów była między innymi rodzina królewska z królową Wiktorią i jej mężem księciem Albertem na czele. Mioty przechodziły tam z pokolenia na pokolenie, podobnie jak miłość do tych psów. Hodował je sam król Edward VII oraz Jerzy V. Clumber spaniele łączone były z bogactwem i szlachetnym pochodzeniem, uznawane były za psy elit. Być może przez to nigdy nie trafiły do większej rzeszy, a ich pogłowie i popularność do dzisiaj nie są liczne.

Clumber spaniel należy do spanieli lądowych, które specjalizowały się w polowaniach z sokołami oraz w łapaniu ptactwa w sieci. W tej grupie znajdują się jeszcze cocker spaniele, springer spaniele, sussex spaniele i field spaniele.

Rasa została wpisana do grupy VIII FCI – aporterów, płochaczy i psów dowodnych.

 

Clumber spaniel wystawowy.

 

Clumber spaniel – wzorzec wyglądu

Clumber spaniele to psy średniej wielkości, ale bardzo masywne i krępe. Mocna sylwetka wpisuje się w prostokąt. Pies ma krótkie, umięśnione nogi. Grzbiet całkiem prosty, a klatka piersiowa uwypuklona i głęboka. Clumber spaniel ma dużą, kwadratową głowę z mocno zaznaczonym stopem, guzem potylicznym i dużymi faflami. Charakterystyczne dla tej rasy są uszy – w kształcie liścia winorośli, duże i wiszące. Oczy psa są głęboko osadzone, z naturalnie widoczną trzecią powieką. Wyraz pyska clumber spaniela jest zadumany.

Clumber spaniel tradycyjnie miał kopiowany ogon, ale aktualnie odchodzi się od tego zwyczaju. Ogon pozostawiany jest długi. Pies nosi go na równi z linią grzbietu.
Wzorzec rasy FCI nie podaje wytycznych, co do wysokości psa w kłębie. Określona jest natomiast docelowa masa ciała psa, która powinna wynosić 36 kg w przypadku samca i 29,5 kg w przypadku samicy.

Dopuszczalne umaszczenie clumber spaniela to białe ze znaczeniami w kolorze żółtym lub pomarańczowym. Na kufie widoczne są liczne piegi.

 

Pielęgnacja clumber spaniela

Sierść clumber spaniela jest jedwabista, średniej długości. Gęsty włos podszyciowy oraz okrywowy tworzą świetną izolację i ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Sierść obficie linieje w okresach przejściowych, należy ją wtedy regularnie wyczesywać, aby martwy włos nie filcował się. Clumber spaniela nie powinno się golić – włos utraciłby wtedy swoją strukturę.

Długie, wiszące i przylegające uszy clumber spaniela stanowią dobre środowisko do namnażania się bakterii. Z tego względu konieczne jest codzienne sprawdzanie stanu małżowin usznych psa oraz regularne ich czyszczenie ich specjalnymi preparatami do higieny uszu psa.

 

Dorosły clumber spaniel.

 

Clumber spaniel – charakter

Psy tej rasy mogą zachowaniem przypominać molosy. Są stoickie, nieco ospałe w warunkach domowych. Zmieniają się i nabierają wigoru w momencie wykonywania zadań na dworze. Clumber spaniel jest wtedy niezawodny, zwinny i sprytny. Szybko i skutecznie łapie tropy, przez co jest bardzo doceniany w pracy np. jako pies myśliwski czy pies ratowniczy. Wysoka inteligencja psa i chęć do współpracy z ludźmi sprawiają, że clumber jest świetnym uczniem podczas treningów. Sprawdzi się jako pierwszy pies czy jako pies rodzinny.

Clumber spaniel to pies z dużą empatią, wielkoduszny i przyjacielski. Chętnie przyjmuje każdą dawkę czułości i uwagi ze strony opiekunów oraz gości. Ten pies lubi każdego. Podobnie zachowuje się w stosunku do innych zwierząt. Pies clumber to dobry kompan nawet dla kotów. Jest niezaczepny i niekonfliktowy. W mieszkaniu nie sprawia kłopotów, ani hałasu. Może być nieco ślamazarny i raczej lepiej odnajduje się w większych przestrzeniach. W domu z pewnością konieczne jest wydzielenie dla niego miejsca na duże legowisko, gdzie pies będzie mógł w zadumie odpoczywać i obserwować otoczenie.

 

Szczenięta clumber spaniel.

 

Clumber spaniel - cena

Szczeniak clumber spaniela kosztuje ok. 3500 zł z hodowli FCI. W zdobyciu szczeniaka z miotu w Polsce może być problematyczne nie tyle przez cenę, co przez małą liczbę hodowli rasy. W Polsce jest ich bardzo mało. Chcąc szczeniaka clumber spaniela nierzadko należy udać się za granice kraju i poszukać hodowli np. w Wielkiej Brytanii, gdzie rasa jest popularniejsza. Zawsze należy mieć na uwadze, żeby przed zakupem psa, odwiedzić hodowlę i zobaczyć warunki bytowania psów. Konieczna jest rozmowa z właścicielem i sprawdzenie legalności hodowli, co można zrobić na oficjalnych stronach Federacji Kynologicznej.

Clumber spaniel w utrzymaniu nie jest wymagającym czy drogim psem. Średni miesięczny koszt utrzymania psa wynosi ok. 300 zł. Największe wydatki będą poświęcane na żywienie. Pies clumber ma duży apetyt i jednocześnie może być wybredny. Karma dla clumber spaniela musi być aromatyczna i świeża. W urozmaiceniu diety dobrze sprawdza się olej z łososia, który dostarcza dodatkowego smaku, a przy okazji jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 – koniecznych do utrzymania zdrowia stawów psa, mocnego układu krwionośnego i pięknej, lśniącej sierści. W żywieniu clumber dobrze sprawdza się BARF dla psa.

Średnia długość życia clumber spaniela to 12 lat.




Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość