Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Hiszpański pies dowodny (Perro de Agua Espanol) – Encyklopedia psów

Hiszpański pies dowodny jest niezwykle popularny w Andaluzji, krajach Skandynawskich oraz USA. Duży wpływ na to miał charakter tych psów. Są one niezwykle rodzinne, wesołe i chętne do pracy. Hiszpański pies dowodny swoją bystrością, sprawnością i zwinnością, ujął nawet żeglarzy. Decydując się na tę rasę psa nie można jednak zapomnieć o wymagającej okrywie włosowej. Wizualnie robi ona wrażenie, jednak utrzymanie jej w ładzie to nie lada wyczyn.Hiszpańskie psy dowodne.

 

Hiszpański pies dowodny – historia rasy

Hiszpanie od pokoleń uznają tę rasę psów za swoją i rodzimą. Jednak pochodzenie hiszpańskiego psa dowodnego nie jest do końca jasne i znane. Spekuluje się, że przybył on z północnej Afryki na Półwysep Iberyjski i tam zdobył uznanie tubylców, co pozwoliło na zwiększenie populacji tych psów. Inna teoria głosi, że hiszpański pies dowodny wcale nie jest z Hiszpani, a z… Turcji. W Andaluzji, gdzie rasa wiedzie prym, obowiązuje również druga jej nazwa „turecki pies andaluzyjski”. Bez względu na dokładne pochodzenie rasy, pewne jest to, że ma wspólnych przodków z barbetem.

Hiszpański pies dowodny od dawna był wszechstronnie użytkowany. Głównym kierunkiem było myślistwo, a następnie pasterstwo. Aktualnie hiszpański pies dowodny doceniany jest również przez żeglarzy czy rybaków, a to ze względu na jego wyśmienite zdolności pływackie.

Rasa została uznana przez FCI w roku 1999. Do Polski pierwsze okazy hiszpańskiego psa dowodnego trafiły dopiero w 2004 roku.

Hiszpański pies dowodny należy według Związku Kynologicznego FCI do grupy VIII psów - aportery, płochacze i psy dowodne.

 

Jaki jest hiszpański pies dowodny? 

 

Jak wygląda hiszpański pies dowodny?

Hiszpański pies dowodny należy do ras średnich. Dorosły osobnik psa osiąga w kłębie wysokość 44 – 50 cm, samice 40 – 46 cm. Masa ciała dorosłego hiszpańskiego psa dowodnego to około 20 kg, przy czym suki są nieznacznie lżejsze od samców.

Sylwetka psa tej rasy wpisuje się w prostokąt. Grzbiet jest prosty, tułów mocny z lekko opadającym zadem. Nogi psa są silne i proste. Ogon hiszpańskiego psa osadzony jest stosunkowo wysoko. We wcześniejszych latach, ogon był kopiowany na wysokości 2-3 kręgu ogonowego. W państwach, gdzie zabieg ten jest dalej dozwolony, wykonuje się go do tej dzisiaj u tych psów. Co ciekawe, w miotach hiszpańskich psów dowodnych czasami zdarzają się szczenięta ze szczątkowym ogonem. Charakterystyczny dla tej rasy jest chód, który naturalnie jest zbliżony do kłusa.

Głowa hiszpańskiego psa dowodnego jest stosunkowo duża, ale ze słabo zaznaczonym stopem. Oczy skośne, ciemne. Uszy są trójkątne, wiszące i wysoko osadzone.

 

Wygląd hiszpańskiego psa dowodnego. 

 

Umaszczenie i sierść hiszpańskiego psa dowodnego

Hiszpańskie psy dowodne mają bardzo specyficzną sierść. Jest ona wełnista, lokowata, bardzo łatwo zbiera zanieczyszczenia np. podczas spacerów. Dużym plusem sierści hiszpańskiego psa dowodnego jest znikome linienie włosów i to w okresach przejściowych (dwa razy w roku, czas wiosna-lato oraz lato-jesień). Dużą rolę jednak ma tutaj odpowiednie żywienie, dobrej jakości karmą dla psa. W tych okresach linienia warto wspomagać organizm psa poprzez dodatek oleju z łososia dodawanego do karmy.

W porównaniu do sierści barbeta, ta u hiszpańskiego psa dowodnego jest bardziej zwarta, loki mają mocniejszy skręt i są twardsze.

Dopuszczalne umaszczenia u hiszpańskiego psa dowodnego to jednobarwne (czarne, białe, kasztanowe) i dwubarwne (biało-czarne i biało-kasztanowe). Niedopuszczalne są umaszczenia trójbarwne i podpalane.

 

Hiszpański pies dowodny – charakter

Hiszpański pies dowodny jest świetnym psem rodzinnym. Wiecznie radosny, skory do zabawy i do przytulania. Psy tej rasy są towarzyskie, lubią gości i harmider codziennego życia rodzinnego. Bardzo dobrze przystosowuje się do zmieniających się warunków, a przy odpowiedniej socjalizacji w wieku szczenięcym, dobrze dogadują się z innymi zwierzętami - nawet kotami.

Przeczytaj: Jak połączyć psa i kota?

Hiszpańskie psy dowodne są bardzo oddane opiekunom i swojej rodzinie. Nie mają tendencji do uciekania, a na spacerach są raczej zrównoważone – o ile mają zapewnianą możliwość spełniania swoich potrzeb behawioralnych. Jako psy myśliwskie i pasterskie, wymagają sporej dawki ruchu. Parę długich spacerów na dzień może w pewnym momencie okazać się niewystarczającą ilością. Psy te potrzebują bowiem również stymulacji umysłowej i pracy z człowiekiem. Nauka komend, próbowanie psich sportów może okazać się świetną opcją i zabawą dla każdego – i psa i opiekuna. Hiszpański pies dowodny jest bardzo pojętny i chętny do wykonywania powierzonych mu zadań. Ten pies jest najszczęśliwszy wykonując zadania w wodzie i na dużym terenie. Podczas treningu sprawdzą się przysmaki dla psa, szczególnie te treningowe.

Przeczytaj również: Trening pozytywnego wzmacniania psa

 

Jaki jest hiszpański pies dowodny? 

 

Zdrowie hiszpańskiego psa dowodnego

Rasa ta cieszy się na ogół dobrym zdrowiem. Psy są silne i odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, te hiszpańskie psy wręcz lubią spacery w deszczu, błocie. Konieczne jest jednak regularne sprawdzanie stanu uszu psa. W opadających uszach dosyć łatwo dochodzi do powstawania infekcji i szybkiego rozmnażania drobnoustrojów, np. grzybów.

Hiszpański pies dowodny obarczony jest genetyczną predyspozycją do chorób oczu, zwłaszcza postępującego zaniku siatkówki, jaskry, zaćmy.

Ile żyje hiszpański pies dowodny? Średnia długość życia tej rasy to 12 – 14 lat.

 

Trening hiszpańskieg psa dowodnego.

 

Hiszpański pies dowodny – cena

Szczeniaki hiszpańskiego psa dowodnego kosztują od 4000 zł do 5000 zł. Duży wpływ na cenę ma renoma hodowli, liczebność miotu oraz ilość chętnych na szczeniaki. Przed decyzją o zakupie szczeniaka tej rasy, pamiętaj, aby wybrać się do hodowli i zobaczyć miot w warunkach bytowania, a także porozmawiać z hodowcą.

Decydując się na tę rasę psa, konieczne jest uzyskanie od hodowcy badań na temat wolności miotu od chorób genetycznych.

Miesięczny koszt utrzymania hiszpańskiego psa dowodnego to ok. 400-500 zł.

 

Karolina Łuszczyk

 

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nowa wiadomość
Zwracam uwagę, że hiszpańskiego psa dowodnego się NIE CZESZE! Pielęgnacja sierści, to 2-3 razy do roku strzyżenie (ta sama długość na całym ciele), bez jakiejkolwiek stylizacji.