Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Lagotto romagnolo (włoski pies dowodny) - encyklopedia psów

Pies lagotto romagnolo należy do grupy psów dowodnych. Ta rasa psów jest znana od 1600 roku i nadal popularna szczególnie we Włoszech. Co ciekawe, lagotto romagnolo specjalizuje się w tropieniu trufli, a umiejętność ta znacząco zwiększa wartość psa.

Jak wygląda hodowla włoskiego psa dowodnego? Czy rasa lagotto romagnlo jest nadal popularna i znana na świecie?

 

 Suczka lagotto romagnolo.

 

Historia psa lagotto romagnolo

Rasa psa lagotto romagnolo wywodzi się z Włoch, jego potomkami są hiszpańskie i portugalskie rasy dowodne. Psy te spokrewnione są z pudlami oraz z psami pasterskimi o kędzierzawej sierści.

Historia rasy jest stosunkowo długa. Początkowo lagotto romagnolo pełnił funkcję psa myśliwskiego, aportującego z wody, a z czasem odkryto jak doskonale sprawdza się przy tropieniu trufli. Mimo tego, że rasa istnieje od dawna oficjalnie uznana była przez Federację Kynologiczną do grupy VIII FCI w 1995 roku.

Pies lagotto romagnolo popularność zyskuje w innych krajach, takich jak Wielka Brytania, USA, Szwajcaria, Holandia. W Polsce pierwsze psy tego gatunku pojawiły się dopiero w 2005 roku.

 

Lagotto romagnolo - wygląd i umaszczenie

Lagotto romagnolo to psy o średniej wielkości, ich sylwetka wpisuje się w kwadrat. Dorosłe osobniki osiągają około 46 centymetrów, suki są delikatnie mniejsze. Waga waha się pomiędzy 14 a 16 kilogramów. Ciało psa ma harmonijną budowę oraz specyficzną sierść, która jest gęsta i posiada stosunkowo szorstkie loki. Rasa psa lagotto romagnolo może występować w kilku popularnych odcieniach, takich jak:

- brązowy,
- brudno-biały,
- biało-brązowy,
- pomarańczowy.

Warto dbać o regularną pielęgnację sierści lagotto romagnolo, pamiętajmy o częstym szczotkowaniu psa oraz podcinaniu włosia, dzięki czemu będziemy w stanie również pozbyć się sfilcowanych części umaszczenia. Jeśli nie mamy doświadczenia w groomingu psów, warto wybrać się do specjalisty, który zadba o sierść pupila, szczególnie w przypadku rasy lagotto romagnolo to jest zalecane.

 

Jak wygląda lagotto romagnolo?

 

Lagotto romagnolo - charakter

Włoski pies dowodny posiada łagodne usposobienie i niezwykłe mocny instynkt łowiecki. Na początku wykorzystywano go do polowań na ptactwo, następnie w poszukiwaniu drogocennych trufli. Lagotto romagnolo przywiązuje się do właściciela i jest mu niezwykle oddany i wierny. W podobny sposób zachowuje się w stosunku dzieci czy osób starszych. Ta rasa psa nie przejawia agresywnego zachowania, jedynie, jeśli wyczuje niebezpieczeństwo, będzie bronić swojej rodziny. Lagotto romagnolo sprawdza się doskonale jako pies do towarzystwa, dodatkowo nie ma większych problemów z socjalizowanie się z innymi czworonogami. Dobrym rozwiązaniem są wszelkiego typu grupowe sporty dla psów, czy wspólne spacery. Rasa lagotto charakteryzuje się silnym instynktem myśliwskim, dlatego też musimy zapewnić mu odpowiednio dużo aktywności fizycznej w ciągu dnia.

 

Szczeniak lagotto romagnolo. 

 

Pies lagotto romagnolo - hodowla

Włoski pies dowodny nie ma trudnej hodowli, jeśli podejdziemy do tematu odpowiednio, tresura i późniejsze wychowanie pupila nie powinny sprawiać problemów. Lagotto romagnolo i jego szczeniaki powinny być socjalizowane od razu z innymi czworonogami czy ludźmi. Dodatkowo, warto wykorzystać potencjał i zdolności rasy podczas sportów takich jak obedience czy nawet dogoterapia. Zwinność rasy i popędy łowieckie zauważalne są podczas tresury oraz aportowania. Czworonogi tej rasy niezwykle dobrze czują się w wodzie, nie mają problemów z pływaniem. Warto zainwestować w basen dla psa, który możemy ulokować w ogrodzie, ale jeśli nie mamy miejsca na tego typu akcesoria, pamiętajmy, żeby podczas spacerów wybierać miejsca ze zbiornikami wody.

Włoski pies dowodny nie należy do dużych psów, dlatego równie dobrze odnajdzie się w mieszkaniu, jak i domku z ogrodem. Oczywiście pamiętajmy o regularnych spacerach i aktywnościach sportowych dopasowanych pod naszego pupila.

 

 Jak dbać o sierść lagotto romagnolo?

 

Zdrowie i choroby lagotto romagnolo 

Lagotto romagnolo nie ma większych problemów zdrowotnych, jednym z częstszych schorzeń może być dysplazja biodrowa. Warto regularnie badać pupila, by uniknąć tego typu problemów. Pamiętajmy również o czyszczeniu uszu i oczu u psa, co niweluje potencjalne zapalenia czy choroby. Warto wspomagać się suplementacją, na rynku dostępnych jest wiele witamin dla psów, np. w formie tabletek, które możemy dodawać do posiłków. Jeśli chodzi o jedzenie, lepszym rozwiązaniem jest podawanie dwóch – trzech posiłków dziennie. Zaleca się karmę mokrą.

 

Lagotto romagnolo - cena

Pies lagotto i jego cena jest zależna oczywiście od konkretnego miejsca zakupu, szacuje się, że ceny zaczynają się od 7000 złotych, a kończą na nawet 10000 zł. Warto zaznaczyć, że hodowla tej rasy nie jest aż tak popularna w Polsce, dlatego musimy się również przygotować na ewentualne koszty związane z transportem lagotto romagnolo do kraju.

Miesięczne koszty utrzymania lagotto to około 400 zł.

 

Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość