Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kuce szetlandzkie - opis najmniejszej rasy koni

Koń Szetlandzki to jedna z najmniejszych ras koni na świecie - jest to wynikowa naturalnego procesu karłowacenia. Kuc szetlandzki w kłębie osiągnie wzrost maksymalnie 107 centymetrów. Co ciekawe, zaraz po kucu szetlandzkim plasuje się amerykański kuc szetlandzki, który będzie mierzył około 115 cm.

Pod koniec XIX wieku w Anglii rasie założono księgę stadną, a w efekcie ludzkiej działalności, szybko zaczęły pojawiać się na całym świecie, z czego najwięcej w Holandii. W Polsce jedynym miejscem hodującym kuce szetlandzkie jest stadnina w Imnie, w województwie Zachodniopomorskim.

 

Kuc szetlandzki w kłusie.

 

Kuc szetlandzki pochodzenie

Kuce szetlandzkie pochodzą najprawdopodobniej od kucy występujących jeszcze w prehistorii, które, na skutek ekstremalnych warunków klimatycznych, skarłowaciały. Pierwsze informacje na temat tych kucy pochodzą z 500 roku p.n.e. z archipelagu Wysp Szetlandzkich, które znajdują się około 200 kilometrów na północ od Wielkiej Brytanii na Oceanie Atlantyckim. Od tamtego czasu rasa w zasadzie się nie zmieniła, chociaż około X wieku, mogły się skrzyżować z nieistniejącą już rasą kuca norweskiego. W roku 1890 założono w Anglii księgę stadną kuca szetlandzkiego i od tego momentu hodowla prowadzona jest w czystości rasy. W tamtym okresie te niewielkie kuce pracowały w angielskich kopalniach, a teraz są chętnie wykorzystywane przez dzieci do jazdy wierzchem oraz do małych bryczek.

Przeczytaj również: Jak interpretować zachowanie koni?

 

Kuce szetlandzkie – waga i ogólny wygląd

Kuc szetlandzki, jako jeden z najmniejszych kucyków, jest także jednym z najlżejszych koni. Waga kuca szetlandzkiego oscyluje w okolicach 100 kg, podczas gdy np. koń Haflinger będzie ważyć około 700 kg. Szetlandy mają dość szerokie czoło, z raczej prostym profilem bocznym. Ich uszy są niewielkie i szeroko rozstawione. Duże chrapy są ważną cechą, wykształconą w wyniku surowych warunków Wysp Szetlandzkich, ponieważ dzięki nim wdychane powietrze ogrzewa się. Dość gruba głowa, mocne, krótkie nogi i bujna grzywa są zdecydowanie znakami charakterystycznymi dla szetlandów. Występują we wszystkich maściach, od niedawna także w tarantowatej, jednak najczęściej możemy trafić na kuce kare, gniade czy kasztanowate. Ilość sierść tych kucyków zwiększa się na zimę dwukrotnie. Jest to druga, obok dużych chrap, bardzo ważna cecha adaptacyjna do środowiska Wysp Szetlandzkich.

 

Charakter kucy szetlandzkich

Powszechnie uważa się, że kuce są złośliwe i uparte, jednak te szetlandzkie są uznawane za jedne z najłagodniejszych w obyciu. Oczywiście potrafią być samodzielne i niezależne, a przy złym wychowaniu, ich charakter najprawdopodobniej pozostanie już trudny do końca, jednak fachowa opieka i regularne ujeżdżanie sprawią, że będą to genialne konie rekreacyjne. Tak naprawdę kuce szetlandzkie odznaczają się dużą inteligencją, spokojem i cierpliwością, która zdecydowanie jest dużym atutem przy wykorzystywaniu tej rasy do nauki jazdy konnej przez dzieci, a także do hipoterapii.

 

Ile kosztuje kuc szetlandzki?

Cena szetlanda, w zależności od pochodzenia, wieku czy umaszczenia, będzie bardzo zróżnicowana - od około 1000 do nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli zdecydujemy się na źrebaka zapłacimy mniej, ale będziemy wtedy zmuszeni sami opłacić jego szkolenie, co z pewnością przysporzy wielu kosztów oraz zajmie dużo czasu, dlatego jest to opcja polecana raczej dla doświadczonych osób. Czasem warto więc pozostawić szkolenie profesjonalistom, a samemu zapłacić trochę więcej. Istnieje także możliwość adopcji konia bądź kucyka od jednej z fundacji zajmującej się ratowaniem koni.

 

Kuc szetlandzki z młodym kucykiem szetlandzkim. 

 

Kuc szetlandzki utrzymanie

Szetland, przez swoje niewielkie rozmiary, będzie trochę tańszy w utrzymaniu od pełnowymiarowego konia. Oczywiście wszystko zależy do czego będzie on wykorzystywany - im więcej treningów tym należy zwiększać ilość trawy, owsa i siana. W kwestii suplementacji witaminowej, tutaj lepiej postawić na naturę - owoce i warzywa, ponieważ żołądki kucy szetlandzkich nie najlepiej znoszą suplementy diety.
Innym ważnym elementem utrzymania jest konieczny sprzęt. Ważny będzie oczywiście kantar dla kuca - będzie to koszt kilkudziesięciu złotych. Derka oraz uprząż dla kuca szetlandzkiego są trochę większym kosztem - od okolic 100 złotych do nawet kilkuset.
Siodło będzie zdecydowanie największym kosztem, który może spokojnie iść w tysiące złotych.

 

Jaki rozmiar siodła i jaki kantar na kuca szetlandzkiego?

Oba powinny zostać odpowiednio dobrane - najważniejsze, żeby zwierzę czuło się komfortowo i pozostało bezpieczne. Zbyt ciasne kantary mogą obetrzeć do krwi, a zbyt luźne mogą się zgubić lub zaczepić. Kantary występują w kilku rozmiarach, jednak dla kucyków odpowiednie będzie odpowiedni jeden z trzech poniższych:

- 00 (mini), które sprawdzą się dla miniaturek, falabelli i źrebiąt kucyków,
- 0 (foal) dla dorosłego kucyka szetlandzkiego oraz źrebaków średnich i dużych ras,
- 1 (pony), który sprawdzi się tylko dla niektórych szetlandów, a także na kuce walijskie, islandzkie, małe hucuły oraz źrebięta dużych ras.


Odpowiednie siodła na kuce zamkną się w tych czterech rozmiarach:
- 15 cali - dla osób ważących do 40 kg
- 16 cali - 41-55 kg
- 17 cali 55-79 kg
- 18 cali 80-110 kg (tu należy jednak pamiętać, że osoby o takiej masie nie powinny już dosiadać kucyków).

 

Kuc szetlandzki - ile żyje?

Zwykle szetlandy żyją między 25 a 35 lat, więc często się zdarza, że żyją dłużej od klasycznych koni. Według Farm Show Magazine, w 2000 roku zmarł najstarszy kucyk szetlandzki na świecie imieniem Ted E. Bear - miał 58 lat!

 

Kuc szetlandzki miniaturowy

Ta niewielka rasa zazwyczaj dorasta do wysokości około 100 do 107 cm w kłębie, jednak można również spotkać kuce szetlandzkie mini, które mogą osiągnąć oszałamiające 80 cm! Jeśli jednak nawet te będą zbyt duże na nasze możliwości, to zabawkowe kuce szetlandzkie niemieckiej firmy schleich będą już całkowicie kieszonkowe. Te ręcznie malowane figurki idealnie odwzorowują wygląd prawdziwych zwierzaków. Kuc szetlandzki firmy schleich, za stosunkowo niewielkie pieniądze, może być wspaniałym prezentem dla każdej miłośniczki i miłośnika tej rasy.

 

Może Cię zainteresować: Jakie są style jazdy konnej?



Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość