Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Nauka jazdy konnej – wszystko co musisz wiedzieć o sprzęcie i ubiorze jeździeckim

Bryczesy, sztyblety, czapsy – słownik jeździectwa może przyprawiać o zawrót głowy. Marzysz o jeździe konnej? Dowiedź się, co się kryje za tymi hasłami i czy wszystkie te akcesoria są już na początku jeździeckiej przygody potrzebne.

Sprzęt jeździecki bywa drogi, drogi również bywa strój jeździecki – może to odstraszać tych, którzy nie są pewni, czy to sport dla nich – chcą spróbować, ale nie chcą inwestować większych pieniędzy już na samym początku. Dlatego podpowiadamy, co tak naprawdę jest niezbędne początkującemu jeźdźcowi.

Siodłając konia należy mieć założony kask jeździecki, a koń powinien być podwiązany.

Jak się ubrać na pierwszą jazdę konną?

Na pierwszą lekcję zdecydowanie nie ma potrzeby ubierać się od stóp do głów w profesjonalnym sklepie jeździeckim. Zwykle wystarczą wygodne legginsy lub dresy – koniecznie z długimi nogawkami, koszulka i wygodne adidasy. Oczywiście niezbędny będzie również kask, ale na pierwszą jazdę można go zwykle wypożyczyć w szkółce jeździeckiej, ważna jest także - szczególnie dla dzieci - kamizelka ochronna. Pierwsze lekcje to czas na zapoznanie się z koniem, nauka równowagi i spokojny stęp na lonży, więc brak profesjonalnego ubioru nie jest przeszkodą.

Przed pierwszą jazdą warto również poznać podstawy jazdy konnej i chodów konia, o których przeczytasz tutaj: Czy jazda konna jest dla Ciebie?



Spodnie i buty do jazdy konnej

Pierwszym zakupem po podjęciu decyzji o dłuższej nauce jazdy konnej powinny być spodnie jeździeckie - bryczesy i buty – czyli sztyblety. Rozpiętość cenowa zarówno spodni jak i butów jest ogromna. W popularnych sklepach sportowych można je kupić już za kilkadziesiąt złotych, w sklepach specjalistycznych ceny mogą sięgać kilkuset. Na początek podstawowe wyposażenie zupełnie wystarczy.


Bryczesy

Przy zakupie bryczesów warto zwrócić uwagę czy wszyty materiał w kroku tzw. lej jest czepliwy – najlepiej z zamszu – dzięki temu łatwiej zachować równowagę na koniu. Niektóre ze spodni są dodatkowo wyposażone w lej sylikonowy, to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie. Na początek wygodniej kupić spodnie z pełnym lejem.



Buty jeździeckie

Sztyblety mogą być z gumy – najtańsza wersja, albo ze skóry – znacznie droższe rozwiązanie. Eleganckie skórzane oficerki rzadko używane są na treningach – to raczej element wyposażenia na zawodach lub egzaminach, więc początkującemu jeźdźcowi nie są potrzebne. Kupując pierwsze buty, ważne jest przede wszystkim, aby były wygodne i aby w zimę zmieściła się w nie gruba skarpeta, bo podczas zimowych treningów stopy potrafią zmarznąć.


Bryczesy, toczek, kamizelka i sztyblety, czyli buty jeździeckie stanowią całościowy strój jeździecki.


Kask jeździecki i kamizelka

Toczek

Jazda konna to kontuzyjny sport, a upadki z konia mogą być niebezpieczne, dlatego absolutnie niezbędnym wyposażeniem jest toczek – czyli kask jeździecki. Nie należy bez niego nawet wsiadać na konia, a najlepiej to mieć go na sobie nawet podczas pielęgnacji, czyszczenia czy siodłania konia. Tutaj zdecydowanie nie warto oszczędzać i o ile podczas pierwszej jazdy zwykle można go wypożyczyć, to warto mieć własny wraz z pewnością, że jest dobrej jakości.



Kamizelki na konie

Kamizelka podczas jazdy konnej nie jest obowiązkowa, ale jest zalecana – szczególnie dzieciom lub podczas jazdy w teren, albo bardziej wymagających treningów.
Mając kask i kamizelkę mamy niemalże pewność, że upadek z konia nie będzie zagrażał naszemu zdrowiu i skończy się najwyżej na stłuczeniu i kilku siniakach.


Stajnia i poszczególne akcesoria jeździeckie, takie jak wędzidła, haltery, siodła.


Akcesoria jeździeckie, które nie są konieczne – ale warto znać:


Sztylpy lub czapsy

Czyli zwykle skórzane ochraniacze nakładane na sztyblety. Mają za zadanie chronić łydki jeźdźca i zapewniają odpowiednią przyczepność łydki. Szczególnie przydatne mogą być, gdy zamierzamy jeździć w krótkich spodenkach np. na wakacjach czy podczas upałów. Na amatorskich treningach nie są jednak powszechnym wyposażeniem.



Kamizelka ocieplana

Przydaje się wiosną i jesienią, kiedy spada nieco temperatura. Nie jest niezbędna, ale plusem jest, że bardzo szybko można ją zdjąć, gdy zrobi się zbyt ciepło na treningu.



Skarpety jeździeckie

Nie ma konieczności kupowania specjalnych skarpet jeździeckich, ale w podkolanówkach jeździ się zwykle wygodniej. Mogą to być również podkolanówki narciarskie – zwłaszcza zimą.



Rękawiczki jeździeckie

Rękawiczki zdecydowanie przydają się zimą, ale podobnie jak w przypadku skarpet, mogą to być najzwyklejsze rękawiczki – ważne, aby były wygodne.



Palcat

Czyli bacik na konia to jedno z tych akcesoriów jeździeckich, które zwykle jest na wyposażeniu stajni, ale mimo to jeźdźcy często mają swój – w ulubionym kolorze i preferowanej długości. Ponieważ jest to akcesorium, które szybko się niszczy posiadanie własnego to gwarancja, że zawsze będziemy go mieli w dobrym stanie. 

 

 Sprawdź akcesoria ogrodnicze



Wyposażenie jeździeckie na miarę umiejętności

Pełen strój i wyposażenie jeźdźca może kosztować kilkaset złotych, albo nawet kilka tysięcy. Pierwszy strój treningowy można skompletować za naprawdę niewielkie pieniądze, więc nie powinna być to przeszkoda, aby rozpocząć przygodę z tym wspaniałym sportem. Dopiero wraz z rozwojem umiejętności może pojawić się potrzeba wymiany wyposażenia na lepsze, wygodniejsze czy wytrzymalsze, ale dzięki doświadczeniu będzie możliwy bardziej świadomy wybór, dostosowany do realnych, jeździeckich potrzeb.

 

 

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość