Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Czym jest nimfa kleszcza i jak się przed nią uchronić?

Nimfa kleszcza różni się tym od dorosłej formy, że nie osiedla się na długo na swojej ofierze. Najedzona nimfa od razu opuszcza ciało żywiciela.

 

 Nimfa kleszcza.

 

Nimfa kleszcza - jak rozpoznać?

Jak wygląda pajęczak, który jest młodszą wersją kleszcza? Tak jak wspominaliśmy powyżej, nimfy są o połowę mniejsze, ich wielkość jest określana jako główka od szpilki, przez co na ciele jest małym, ciemnym punktem, prawie niezauważalnym gołym okiem. Wbita nimfa kleszcza wypija krew, wtedy jej rozmiar może się powiększyć do jednego centymetra. Kleszcz w formie nimfy ma przezroczysty kolor, jedynie część jej i tak niewielkiego ciała ma ciemniejsze zabarwienie, które na skórze człowieka przypomina pieprzyk czy brud. Dodatkowo posiada osiem odnóży, dzięki którymi dość sprawnie się porusza i może sama wytropić sobie ofiarę. Budowa ciała kleszcza i nimfy jest podobna, jednak u dorosłych samców pancerz jest w całości pokryty chitynowymi płytkami, a w przypadku nimfy i samicy kleszcza tylko w połowie.

 

Jak wygląda nimfa kleszcza?

 

Czy nimfa kleszcza jest groźna?

Nie można bagatelizować nimf kleszczy, one są tak samo, a nawet bardziej groźne niż kleszcze. Funkcjonują w podobny sposób, na początku za pomocą dwóch nóg rozcinają skórę żywiciela, a następnie zaczynają ssak krew. Wtedy na skórze ofiary może pojawić się zaczerwienienie lub rumień. W trakcie żywieni się krwią nimfa może wydalić toksyczną ślinę lub wymiociny. Kiedy nimfa kleszcza jest już najedzona, powiększa swój rozmiar nawet dwukrotnie, po czym opuszcza ciało ofiary. W taki sam sposób działa w przypadku ludzi, jak i zwierząt. Dlatego też tak istotne jest sprawdzanie naszych pupili po każdym spacerze, zaleca się czesać je regularnie grzebieniem oraz używać preparatów odstraszających kleszcze. Za najskuteczniejsze uchodzi obroża Foresto.

Samo ugryzienie nimfy nie jest bolesne, gdyż podczas wbijania się w skórę pajęczak aplikuje środek znieczulający. Jedynymi oznakami ugryzienia może być rumień lub zaczerwieniona skóra oraz ciemna niewielka plamka, która pozostawia po sobie nimfa kleszcza wchodząca pod skórą. Dodatkowo warto wspomnieć, że nimfa jest groźna dla zdrowia, przenosi wiele chorób oraz patogenów, o których wspomnimy w dalszej części artykułu.

 

Nimfa kleszcza borelioza i inne powikłania

Czy nimfa kleszcza zaraża? Tak jak wspominaliśmy powyżej, nimfa kleszcza jest równie niebezpieczna, jak dorosły kleszcz, wysysając się w skórę ofiary, nimfa często przenosi choroby takie jak:

- borelioza, popularna i stosunkowo częsta choroba, przenoszona przez kleszcze,
- babeszjoza,
- kleszczowe zapalenie mózgu,
- różnego typu szkodliwe patogeny.

Nimfa kleszcza u dziecka czy dorosłego powinna być niezwłocznie usunięta, postępujemy w taki sam sposób jak w przypadku dorosłego kleszcza. Najważniejszy, by usunąć pajęczaka w całości najlepiej z pomocą pęsety lub specjalnych narzędzi. Pamiętajmy o dokładnej dezynfekcji miejsce ugryzienia i obserwacji skóry. Jeśli pojawi się w tych okolicach rumień, powinniśmy od razu skierować się do lekarza. W przypadku zwierząt postępujemy w podobny sposób, usuwamy intruza i obserwujemy pupila. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: Jak wybrać lek na kleszcze i pasożyty?

 

Nimfa kleszcza - ugryzienie.

 

Nimfa kleszcza u psa - jak go przed tym uchronić?

Nimfy kleszcza to intruz, przed którym warto się chronić i po prostu zmniejszać jakiekolwiek ryzyko ugryzienia. Na rynku mamy dostępnych wiele preparatów, które ochraniają pupila. Pamiętajmy o odpowiedniej ochronie oraz sprawdzaniu skóry zwierzęcia po powrocie.

W przypadku zwierząt mamy szeroki asortyment:

- obroży, które odstraszają kleszcze i nimfy,
- szamponów,
- preparatów w formie maści lub sprayu.
Pupile też musimy dokładnie sprawdzać po każdym powrocie ze spaceru, szczególnie w przypadku psów, które mają często długą sierść, gdzie lubią się chować nimfy kleszczy.

 

 

Lida Pieczulis

 

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość