Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Heterodon - najważniejsze informacje

Heterodon to fascynujący gatunek węża. Czy jest jadowity? Jaki ma charakter? Co je? Przeczytaj artykuł, poznaj charakterystykę, rodzaje i sposób hodowli heterodona. Sprawdź, czy ten zwierzak jest dla Ciebie.

Wąż heterodon - charakterystyka

Heterodon cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników gadów. Nic dziwnego. Występuje w wielu odmianach kolorystycznych, ma ciekawy charakter i jest kontaktowy. W naturze występuje w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Meksyku.

Jak na węże, jest niewielkim osobnikiem: samice osiągają długość od ok. 50 do 80 centymetrów. Chociaż, podobno, największy heterodon płaskonosy osiągnął rozmiar 115 cm! Wąż ma krępą budowę ciała. Samce są zdecydowanie mniejsze i przy dojrzałej samicy wydają się naprawdę małe. Jak widzisz, dymorfizm płciowy u heterodona jest znaczący. Rozmiar samicy i samca wpływa na warunki hodowlane i wielkość terrarium, ale o tym opowiemy za chwilę. Teraz rzuć okiem na popularne odmiany heterodona.

Może Cię zaintersować: Jaki jest wąż zbożowy?

 

Wąż heterodon.

 

Odmiany heterodona

Heterodon zachodni

Najbardziej znanym przedstawicielem tego rodzaju jest heterodon zachodni: Heterodon nasicus. Gad zachwyca swoim nietypowym wyglądem i przyjaznym usposobieniem. Dorosłe osobniki dorastają od 50 do 80 cm długości. Znakiem rozpoznawczym heterodona zachodniego jest charakterystyczny pyszczek, niektórzy mówią, że przypomina świński ryjek. Pyszczek nie ma jedynie funkcji ozdobnej, ale przede wszystkim, praktyczną. Jego kształt pomaga wężowi zakopywać i przekopywać się przez podłoże do terrarium (heterodon to uwielbia!). Kopanie jest unikalną cechą gatunku heterodonów. To zachowanie przyciąga terrarystów, którzy z wypiekami na twarzy obserwują, jak ich wąż znika pod piaskiem.

Heterodon nasicus w naturze lubi suche i piaszczyste regiony Ameryki. Znajdziesz go też wśród skał i roślin. Regularnie odwiedza pola uprawne. Czemu te miejscówki nas nie dziwią? To istny plac zabaw i eksploracji dla ciekawskiego węża.

Heterodon zachodni – odmiany

Heterodon zachodni występuje w wielu odmianach. Najpopularniejsze to:
  • albino,
  • anaconda,
  • superconda,
  • classic,
  • toffebelly.



Albinos heterodon cieszy się powodzeniem wśród wielu terrarystów. Ma przyjemny, jasny, łagodny kolor, poprzecinany ciemniejszymi wzorkami.

 

Heterodon płaskonosy

Heterodon płaskonosy (Heterodon platirhinos) tak jak i pozostałe węże tego gatunku, ma charakterystyczny, spłaszczony pyszczek. Dorosłe osobniki osiągają ok. 51 – 84 cm długości, z wyjątkiem największego Heterodon platirhinos, który wg niektórych doniesień miał 115 cm. To krótki wąż o krępej budowie ciała. Występuje w wielu, zachwycających barwach. Heterodony są:

  • beżowe,
  • brązowe,
  • czerwone,
  • pomarańczowe,
  • żółte.

Miłośników gadów fascynują węże melanistyczne, które są całkowicie czarne. Kolor heterodona płaskonosego może się zmieniać wraz z dojrzewaniem.

 

Heterodon zachodni.

 

Jakie terrarium dla heterodona?

Ze względu na rozmiar samice potrzebują większego terrarium: minimalne wymiary to 80x40x50 cm. Mniejszy samiec będzie się dobrze czuł w terrarium o wymiarach 50x40x30 cm.

Wyposażenie terrarium dla heterodona:

  • ściółka o odpowiedniej grubości: 5 – 10 cm (polecamy niepylące podłoże lignocel),
  • mata grzewcza lub kabel grzewczy do terrarium z dobrą izolacją (ochrona przed ciekawskim pyszczkiem węża),
  • oświetlenie: oświetlenie dzienne (UVB),
  • liczne kryjówki (tuba korkowa, korzenie do terrarium, suche liście dębowe – nie stosuj ciężkich kamieni, łupin kokosa, ceramicznych ozdób z małymi otworami, bo to grozi uduszeniem zaklinowanego węża).



Heterodony pochodzą z klimatu umiarkowanego i nie lubią upałów. W najgorętszym miejscu w terrarium powinno być 28 – 29 stopni Celsjusza (temperatura dzienna) a w najchłodniejszym 20 stopni. Utrzymuj wilgotność na poziomie 30-50%.

Węże muszą mieć dostęp do światła dziennego, bo są aktywne podczas dnia. Jeśli umieścisz heterodona w ciemnym pomieszaniu, przestanie jeść i zacznie się przygotowywać do zimowania.

Do terrarium włóż ciężką miskę z wodą, tak aby wąż jej nie przewracał podczas buszowania w piasku. Wodę z kranu polecamy Ci uzdatnić sprawdzonym preparatem, który neutralizuje metale ciężkie.

 

Heterodon - pokarm

Heterodony na wolności żywią się głównie żabami i ropuchami. Hodowcy serwują wężom:
  • myszy,
  • ryby (które nie zawierają tiaminazy),
  • jaja ugotowane na twardo,
  • żabie udka.



Głodny heterodon wpada w amok: wtedy łapie energicznie pyszczkiem co popadnie: od chleba po rękaw bluzy. Podczas karmienia możesz się wesprzeć pęsetą.

 

Heterodon.

 

Heterodon - hodowla i rozmnażanie

Aby rozmnożyć heterodona potrzebujemy połączyć samicę i samca. Samica musi mieć minimum dwa lata, być dobrze zbudowana, ważyć ok. 200 gramów. Samce już rok po urodzeniu są gotowe do zastania ojcem małych heterodoników. Możemy przystępować do rozmnażania przez cały rok, ale największe szanse powodzenia mamy wiosną.

Cykl rozrodczy warto zacząć po ok. 3 miesięcznym zimowaniu. Po pełnym wybudzeniu ze snu (stopniowe podwyższanie temperatury, większa ilość pożywienia) łączymy samicę i samca w jednym terrarium. Możemy wtedy obserwować piękny taniec godowy samicy. Dalsze zaloty węży polegają też na ganianiu się po terrarium. Po kopulacji i dwóch wylinkach samica znosi jaja. Jaja umieszczamy w osobnym pojemniku, w którym utrzymujemy temperaturę na poziomie 27 – 29 stopni Celsjusza. Po ok. 60 dniach pojawią się młode.

Przeczytaj również: Jak przebiega wylinka u węży?

 

Czy heterodon jest jadowity?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań brzmi: "Czy heterodon jest jadowity?". Odpowiedź jest nieco skomplikowana. Heterodon to wąż tylnozębny, błędnie jest określać go warunkowo jadowitym stworzeniem. Zęby jadowe heterodona znajdują się z tyłu i są głębiej osadzone w czaszce. Są ostre jak igła. Gruczoł jadowy wytwarza jad, który bezpośrednio spływa po zębie. Inaczej jest w przypadku jadowitych węży przodozębnych. W przypadku węża przodozębnego mięsień naciska gruczoł jadowy i wąż wstrzykuje jad przez kanalik zębowy.

Może Cię zaintersować: Węże w Polsce - które są jadowite?

 

Wąż heterodon zachodni.

 

Ugryzienie heterodona - czy jest groźne?

Ugryzienia heterodona nie są groźne. Kluczowe jest szybkie odsunięcie ręki i wyswobodzenie się z uścisku gada (zaatakowanej części). Jeśli tego nie zrobimy, wąż prawdopodobnie mocniej wgryzie się w skórę, wtedy zacznie działać jad. Ale w większości przypadków nawet silniejsze ugryzienie nie jest groźne. Może pojawić się:
  • opuchlizna,
  • zaczerwienie,
  • nieruchomość ręki.


W przypadku mocnej reakcji alergicznej mogą nastąpić duszności i zawroty głowy. W takich przypadkach nie czekamy, od razu udajemy się do lekarza.

 

Heterodon - cena

Heterodon kosztuje średnio od 300 do 700 zł. Rzadsze odmiany kolorystyczne, takie jak albinos heterodon, kosztują więcej, nawet: 2000 – 3000 zł. Albinos heterodon charakteryzuje się jasną, kremowo-białą barwą z żółtymi lub pomarańczowymi akcentami, co czyni go niezwykle atrakcyjnym wizualnie.

 

Heterodon podsumowanie

Heterodon to ciekawy, energiczny i bardzo inteligentny wąż. Jego hodowla jest stosunkowo prosta, ale musisz znać zasady, o których mówimy. Węże występują w wielu barwach. Uwielbiają przekopywać się przez podłoże terrarium. Są aktywne głównie w dzień. Pamiętaj, że heterodon jest tylnozębny, a jego ugryzienie jest zazwyczaj łagodne, jednak w przypadku mocnej reakcji alergicznej musimy niezwłocznie udać się do lekarza.

Przeczytaj też: Węże domowe dla początkujących - najważniejsze informacje

 



Dominika Tarnacka

Zdjęcia: Canva.com




Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość