Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Wąż domowy i dla początkujących – najważniejsze informacje

Boa dusiciel i python królewski to węże domowe. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj tę imponującą dwójkę. Dowiedz się, czy wąż domowy jest bezpieczny dla ludzi i jak należy o niego dbać. Jeżeli chcesz stworzyć swoje terrarium i zaprosić do niego nowego przyjaciela, koniecznie zapoznaj się z informacjami, które dla ciebie przygotowaliśmy.

 

 

Węże hodowlane

Wąż to fascynujące zwierzę, które niemal od zawsze budziło duże emocje wśród ludzi. Wąż był bohaterem mitów, Biblii, inspirował twórców średniowiecznych oraz renesansowych. Juliusz Słowacki tak oto pisał w Kordianie: „Świecie! Wąż wieczności łuskami w okrąg ciebie gniecie, zębem zatrutym boki ogryza nieznacznie".

Wąż symbolizuje, między innymi: chaos, przyjemność, seks, zazdrość, zdrowie, płodność, nieśmiertelność, energię, mądrość, grzech, podświadomość. Ludzie w niektórych kulturach czczą węże.

Nic dziwnego, że niektórzy marzą o tym, żeby mieć w swoim domu zwierzę, które jest tak fascynujące. Równocześnie przed podjęciem decyzji o hodowli węża, warto dowiedzieć się jak najwięcej o naszym przyszłym przyjacielu.

 

 

Wąż domowy niejadowity

Pierwsze pytanie przyszłych właścicieli węży domowych najczęściej brzmi tak: czy węże domowe są jadowite? Otóż… nie. Węże domowe nie są jadowite, co nie oznacza, że możemy je traktować jak pluszowe misie, które tuliliśmy w dzieciństwie jak miękką poduszkę. Musimy wiedzieć, że wąż, nawet ten niejadowity, traktowany w nieodpowiedni sposób, może nas ugryźć. Dlatego przed kupnem węża, koniecznie zapoznaj się z jego potrzebami. Swoją podróż w wiedzę zacznij od przeczytania opisu sławnego węża boa.

 

Młody wąż boa na rękach.

 

Węże dla początkujących

 

Wąż boa

Wbrew powszechnym przekonaniom, węże boa to łagodne zwierzaki, których domem jest Ameryka, a konkretnie tropikalne lasy równikowe i podzwrotnikowe. Co to oznacza dla przyszłych właścicieli węży boa? To oznacza, że muszą im stworzyć warunki, które panują w tym rejonie.

Temperatura w terrarium węży boa musi być w przedziale 26-31 stopni Celsjusza w dzień, a 24 stopni Celsjusza w nocy. Ponadto w lasach tropikalnych panuje duża wilgotność, którą także musimy zapewnić naszemu przyjacielowi. Kolejną, niezwykle ważną sprawą, jest wielkość terrarium. Czy wiesz, ile waży i jaką ma długość wąż boa? Dziki wąż boa waży 15-20 kg i osiąga długość do 3-4 metrów. Samice są nieco większe od samców, ale domowe węże boa są mniejsze, bo najczęściej osiągają długość od 2,5 do 3,5 metra, dlatego, jeżeli chcemy należycie zadbać o naszego przyjaciela, musimy zapewnić mu terrarium, które ma minimum 1,5 metra. Ponadto węże boa bardzo lubią kąpiele, które urządzają sobie w płytkich zbiornikach wodnych, zatem i w naszym akwarium warto umieścić wodospad.



Na co poluje wąż boa w tropikalnych lasach? Węże boa mają w swoim menu: ptaki, ssaki, ryby, płazy czy gady.
Hodowcy najczęściej karmią swoich pupili:
• chomikami
• świnkami morskimi
• królikami

Wąż połyka ofiarę w całości, po czym trawi ją kilka dni w ukryciu, dlatego bardzo ważną sprawą jest zapewnienie boa kryjówek w terrarium. Węże boa to nocne marki: w dzień chowają się w kryjówkach, a ożywiają się dopiero w nocy, najczęściej tuż po zgaszeniu światła.

 

Sprawdź terraria dla węży

 

Wąż python

Python królewski to najmniejszy wąż z rodziny pythonów, który osiąga do 1,5 metra długości oraz wagę 5 – 6kg. Python królewski rośnie do 15 roku życia, dlatego, jeśli zdecydujesz się na tego jegomościa, to musisz zadbać o odpowiednie terrarium, które będziesz co jakiś czas zmieniać. Dla młodziutkich pytonów wystarczy terrarium o wymiarach 40x20x40 cm, natomiast dla dorosłych 100x60x50. Nie należy jednak od razu młodego pytona umieszczać w dużym terrarium ze względu na to, że zbyt duża przestrzeń przestraszy naszego malucha, który, czując dyskomfort, może odmawiać jedzenia i słabnąć.
Ważne są również warunki w terrarium. Idealna temperatura dla pythona wynosi 28-30 stopni Celsjusza w dzień i ok. 26 stopni Celsjusza w nocy: przy czym w terrarium musi być chociaż jedno miejsce, w którym stale utrzymujemy temperaturę 30. stopni. W utrzymaniu odpowiedniej temperatury pomoże nam ten kabel grzewczy. Poziom wilgotności musi utrzymywać się na poziomie 50-55%, w czym pomoże nam chłonne podłoże. Zalecamy też regularne - codzienne zraszanie terrarium. Konieczne jest umieszczenie skrytek i kryjówek dla pytona.
Python królewski jest długowieczny i towarzyszy swoim opiekunom przez 20-25, a nawet 30 lat.

Pythony są bardzo przyjazne, możesz je śmiało brać na ręce, ale z szacunkiem i uważnością na mowę ciała zwierzaka, który może ostrzegawczo syknąć lub ugryźć. Równocześnie te zwierzaki w chwili gdy czują się zagrożone, najczęściej nie przystępują do ataku, tylko zwijają się w kulkę, chowają głowę w zwojach ciała i przeczekują sytuację, która dla nich wydaje się być groźna. Z tego względu do pythona królewskiego przylgnęła nazwa „python ball”.


Dzikie – afrykańskie pythony żywią się szczurami, ptakami czy jaszczurkami. Natomiast w domowych warunkach chętnie pałaszują:
• myszy
• chomiki
• małe króliki
• szczury

Przeczytaj więcej o pytonie królewskim.

 

Wąż zbożowy na rękach.

 

Wąż zbożowy

Wąż zbożowy jest najbardziej polecanym gatunkiem węży dla osób początkujących w tej tematyce. Zbożówka nie jest jadowita, ani wybredna, łatwo przystosowuje się do nowych warunków, a dodatkowo cieszy oko terrarystów wyjątkowo ładnym ubarwieniem oraz licznymi odmianami.
Terarium dla węża zbożowego powinno mieć wymiary minimum 120 x 50 x 50 cm, jednak im większe tym lepiej – biorąc pod uwagę fakt, że wąż ten osiąga do 180 cm długości i dożywa 20 lat. Temperatura w terrarium musi się zmieniać w zależności od strefy, ale nigdy nie powinna być niższa niż 23* oraz wyższa niż 32*C. Wymagana wilgotność jest na poziomie 65-75%.
Wąż zbożowy jest zwierzęciem dziennym, co dodatkowo może sprawiać radość dla miłośników oglądania życia gadów.
Wąż ten poluje głównie na drobne gryzonie, w domowych warunkach należy podawać mu karmówkę z pewnych źródeł – mrożoną i bezpieczną. Wystarczy podawanie ofiary raz na 8 dni – 10 dni.

Wąż zbożowy słynie z ucieczek – należy szczególnie uważać podczas otwierania terrarium lub podczas zmiany.

 

Przeczytaj więcej: Węże zbożowe - kompendium wiedzy

 

Wąż domowy cena

Ile kosztuje wąż domowy? Ceny węży domowych są bardzo różne i rozpoczynają się od 100-250 złotych wzwyż. Niektóre okazy mogą kosztować kilka tysięcy złotych. Warto mieć na uwadze, że koszt zakupu węża jest jednorazowy, ale, aby zapewnić naszemu przyjacielowi odpowiednie warunki, musimy zakupić też sprzęt i stworzyć mu bezpieczny domek. Pamiętajmy o tym, żeby węże domowe kupować wyłącznie w sprawdzonych miejscach.

 

Przeczytaj także: Wylinka węża - wszystko co powinieneś wiedzieć


Laura Bugańska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość