Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pyton królewski – najważniejsze informacje o gatunku

Przyjazny, skryty i niezwykle piękny – takimi słowami możemy opisać jednego z najbardziej popularnych węży hodowlanych, czyli pytona królewskiego. Pyton królewski skradł serce wielu terrarystom. Jeżeli marzysz o własnym terrarium, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zadbać o tego zwierzaka.

 

 

Wąż pyton królewski

Pyton królewski to łagodny, niezwykle piękny i równocześnie najmniejszy wąż z rodziny pytonowatych. Jego ciało zdobią ciekawe – jasne plamki, które znikają na brzuchu. Ponadto ciało pytona jest masywne i krępe, z wyraźnie wyodrębnioną główką z czarnymi dość mocno wystającymi oczami. Dorosłe osobniki w wieku ok. 15 lat osiągają długość 1,5 metra i mogą ważyć blisko 5-6 kilogramów. Pytony są długowieczne i jeżeli zaprosisz je pod swój dach, będą ci towarzyszyć przez ok. 20-25, a nawet 30 lat. Musisz wiedzieć, że pyton pytonowi nie jest równy. Różne odmiany hodowlane charakteryzują się odmiennym wyglądem i ubarwieniem.

Przeczytaj także: Boa dusiciel  królewski morderca czy domowy przyjaciel? 

Pyton królewski brązowy w żółte łaty.

 

Pyton królewski - odmiany

Jest sporo odmian kolorystycznych pytona królewskiego. Zobacz poniższą listę, która uwzględnia wybrane rodzaje pytona:

• Spider
• Woma
• Phantom
• Spider Vanilla
• Leopard
• Bumble
• Lemon Blast
• Banana Bumble Bee
• GHI Phantom
• Banana Pastel poss. Albino

 

 

Czy pyton królewski jest jadowity?

Węże to fascynujące zwierzęta, które budzą w ludziach duże emocje. Te zwierzaki już na dobre weszły do świata kultury, sztuki, mają bardzo bogatą i często sprzeczną symbolikę. Węże stały się przedmiotami kultu, a także bohaterami książek i bajek. Chyba nie ma osoby, która nie znałaby przypowieści o raju, boskim Edenie i kuszeniu Ewy. Wąż nie raz budzi strach, ale czy słusznie? Czasem tak – czasem – nie. Węże mogą być groźne dla człowieka, w przypadku niektórych gatunków spotkanie z tym gadem, może się skończyć tragicznie, ale w przypadku pytona ten strach jest nieuzasadniony.

Pyton to łagodny, a nawet leniwy zwierzak. Nie lubi konfrontacji, a w chwili zagrożenia często zwija się w kulkę i chowa głowę w zwoje swojego ciała. Dzięki takiej reakcji „na strusia” przylgnęła do niego ksywka „python ball”. Pyton jest skryty i z lubością korzysta z kryjówek, które musisz mu zapewnić w terrarium (kryjówki nie mogą być za duże, a także zbyt ciasne).

Pyton należy do węży domowych, które nie są jadowite. Niemniej jednak, w chwili dyskomfortu, strachu i dużego stresu, ten zwierzak może cię ugryźć, dlatego zawsze podczas kontaktu z wężem, musisz być wrażliwy na mowę ciała oraz potrzeby pupila i szanować jego granice.

Może Cię zaintersować: Heterodon - co to za wąż? 

Pyton królewski pokazuje zęby.

 

Terrarium dla pytona królewskiego

Terrarium pytona królewskiego rośnie razem z nim. Co to oznacza? To oznacza, że kiedy zaprosisz do swojego domu maluszka, to wystarczy mu domek o wymiarach 40x20x40 cm, ale po jakimś czasie twój przyjaciel będzie potrzebować większej przestrzeni. Absolutnie nie możesz umieszczać młodego pytona w większym zbiorniku, bo to będzie dla niego stresujące i może się skończyć odmawianiem pokarmu, osłabieniem, a nawet chorobą. Dorosły osobnik potrzebuje terrarium o wielkości: 100x60x50 cm.
Jeżeli będziesz dumnym właścicielem pytona królewskiego, musisz zadbać o odpowiednią wilgotność w terrarium, która powinna być na poziomie 50-55%. Aby stworzyć wężowi odpowiednie warunki, warto zraszać terrarium dwa razy dziennie i stosować chłonne podłoże.

 

 

Podziel terrarium pytona na 3 strefy

Terrarium pytona królewskiego dzielimy na 3 strefy:
• strefę ciepłą
• strefę pośrednią
• strefę chłodniejszą

Pyton królewski zamieszkuje Afrykę Zachodnią i Środkową, zatem musisz zapewnić mu warunki, które panują w tym regionie, stąd podział terrarium na 3 strefy. Zobacz opis każdej z nich.

 

Strefa ciepła

W strefie ciepłej terrarium temperatura powinna być na poziomie 30-32., a nawet 34. stopni Celsjusza. W uzyskaniu takich warunków pomogą ci kable grzewcze, żarówki czy mata grzewcza. Doświadczeni terraryści radzą umieszczać urządzenia na zewnątrz terrarium, bo w ten sposób chronią zwierzaka przed ewentualnym poparzeniem: wyobraź sobie swojego przyszłego węża, który „przytuli się” do niezabezpieczonej lampy grzewczej. Jeżeli uprzesz się na włożenie lampy do środka, to koniecznie zabezpiecz ją koszyczkiem. Natomiast w chwili gdy zdecydujesz się na kabel, pamiętaj o tym, żeby jego zwoje były w odległości ok. 7 cm.

Terrarium warto stawiać na macie łazienkowej: bo mata doskonale stabilizuje zbiornik i izoluje instalację grzewczą. Pamiętaj o tym, żeby strefa ciepła nie zajmowała więcej niż 1/3 terrarium.

 

Zawinięty pyton królewski, tak zwany phyton ball. 

 

Strefa pośrednia

Sfera pośrednia to idealne miejsce na basen. Musisz wiedzieć, że basen to mus have w terrarium pytona, w którym wąż będzie się kąpać, a także z którego będzie pić. Jeżeli zauważysz, że twój towarzysz większość czasu spędza w strefie chłodnej, sprawdź termometrem czy terrarium nie jest przegrzane.

 

Strefa chłodna

Strefa chłodna nie oznacza mrozu. W tym miejscu temperatura powinna być na poziomie 24-26. stopni Celsjusza. Zarówno w sferze ciepłej jak i chłodnej należy ustawić kryjówki, które możesz kupić w sklepie albo zrobić samodzielnie z doniczek, kory czy łupiny z kokosa (dla maluszka). Ważne jest to, żeby kryjówki nie były za duże i za małe. Idealnie gdy ścianki kryjówki łagodnie dotykają ciała węża. W terrarium warto zamieścić też kamienie (to świetne stabilizatory kryjówek) czy też suszony lotos, sztuczny mech hiszpański albo naturalną lianę, po której twój wąż będzie się wspinał. Równocześnie pamiętaj o tym, że pyton królewski prowadzi naziemny tryb życia i nie warto inwestować w wysokie terrarium, które niepotrzebnie zabierze nam przestrzeń.

 

Zobacz terraria

 

Karmienie pytona królewskiego

Pytona możesz karmić mrożonym jak i żywym pokarmem. Pamiętaj o tym, żeby wielkość gryzonia dostosować do wielkości węża. Absolutnie nie zostawiaj samego węża z ofiarą, bo gryzoń może być agresywny, mocno poturbować i zranić twojego pupila, co w skrajnych przypadkach może zakończyć się nawet śmiercią pytona. Terraryści najczęściej podają swoim pupilom:

• myszy
• chomiki
• małe króliki
• szczury

 

Pyton królewski syczy wystawiając język.

 

Pyton królewski nie chce jeść

Pytony czasami mogą mieć problem z przyjmowaniem pożywienia. Jest to związane z dużym stresem, który przeżywają podczas transportu, sprzedaży i aklimatyzacji. Dlatego bardzo ważna jest obserwacja zwierzaka i delikatne traktowanie pytona. Pokarmu czasem odmawiają samice w ciąży, warto pamiętać też o naturalnym poście, który dzikie osobniki przechodzą w porze suchej, tj. od listopada do marca. Domowe pytony także mogą pamiętać te zwyczaje i odmawiać w tym czasie przyjmowania pożywienia. Jeżeli tak będzie, to należy bacznie obserwować węża i reagować na niepokojące zachowania i objawy, jeśli, oczywiście, się pojawią i udać się do lekarza weterynarii.

 

 



Szymon Wiszcz

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość