Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak przebiega wylinka u węża?

Wylinka węza to skóra, którą zrzuca wąż podczas swojego życia, linienie nie jest oznaką choroby, to typowy proces, przez który węże przechodzą podczas dorastania oraz późniejszych lat życia. Gady z upływem czasu zwiększają swoją masę, ale ich skóra się nie poszerza, dlatego też muszą wymienić wierzchnią warstwę i na jej miejsce pojawi się nowa.


Węże to stosunkowo wymagające stworzenia, które muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki życia, jeśli się już decydujemy na hodowanie węża w warunkach domowych, warto poznać ich wymagania i styl życia, pod który trzeba się dopasować.

 

Wąż podczas wylinki.

 

Budowa węża. Czym jest wylinka węża?

Wylinka węża to po prostu skóra, którą w procesie dorastania zwierzę zrzuca, by na jej miejsce mogła pojawić się nowa. Po wylince węza można rozpoznać gatunek gada, jaszczurki również je zrzucają, dlatego nawet w niektórych miejscach w Polsce możemy znaleźć wylinki. Skóra jaszczurki i węża różni się od siebie kilkoma elementami. Specjaliści w tej dziedzinie bez problemu mogą je rozróżnić, dla osoby, która pierwszy raz to widzi może to jednak być nie lada wyzwanie. Warto zaznaczyć że wylinkę wąż rzuca w każdych warunkach, nie ma znaczenia czy żyje w terrarium, czy naturalnym środowisku.

 

Dlaczego węże zrzucają skórę?

Węże zrzucają skórę w wyniku jej zużycia, po prostu z biegiem czasu skóra traci swoją pierwotną gładkość i wymagane jest porzucenie jej, by wykształciła się później nowa. Węże w dotyku nie są obślizgłe, mają zdecydowanie bardziej gładką powierzchnię skóry, jako że się po niej poruszają w ciągu całego dnia, może ona się z czasem zużyć. Drugim powodem przyczyniającym się do zrzucania wylinki przez gady, jest dorastanie, młode węże stosunkowo szybko rosną, przez co stara skóra już jest za mała i na jej miejsce musi pojawić się nowa, większa.


Zrzucanie wylinki to również sposób na zadbanie o zdrowie gada, często pomiędzy łuskami gromadzi się dużo pasożytów, których się pozbywa wąż od razu po usunięciu starej warstwy skóry. Podsumowując, węże mogą zrzucać skórę z kilku powodów, ale to nie jest oznaka niczego złego, to po prostu reakcja obronna organizmu lub jeden z procesów.

 

Wylinka węża.

 

Kiedy węże zrzucają skórę?

Częstotliwość zrzucana skóry przez węża jest zależna od wieku gada i jego kondycji skóry. Młode węże zdecydowanie częściej pozbywają się skóry, wszystko za sprawą szybkiego wzrostu i zmiany masy ciała. Gady mogą tworzyć wylinkę nawet do okresu starości, nie ma granicy wiekowej, która określa końcowy etap zrzucania skóry. Szacuje się że dorosłe gatunki zrzucają skórę do jednego do nawet czterech razy do roku w zależności od ich stanu zdrowia i kondycji skóry.
Przykładowo wylinka węza zbożowego, może mieć podobny kolor jak reszta ciała gada, tylko o mniejszej intensywności kolorów. Zrzucanie skóry przez węża jest oznaką że wszystkie procesy funkcjonują prawidłowo i gad rozwija się poprawnie.

 

Akcesoria do terrarium.

 

Jak przebiega proces linienia u węża?

Proces linienia skóry węza, czyli zrzucania wylinki trwa około 10 dni w zależności od stanu zdrowia gada i jego wieku. Młode węże pozbywają się skóry raz na miesiąc a dorosłe raz na kilka lat, wyróżnia się 4 podstawowe etapy linienia węza:


1. Na samym początku wąż może stać się mniej aktywny, większość czasu spędzać w zacienionych i wilgotnych miejscach. Jego apetyt również może delikatnie się zmniejszyć. Zaleca się w tym czasie przygotować terrarium dla węża, czyli dodać więcej kryjówek dla gada, oraz wilgotnych miejsc.


2. Podczas drugiego etapu ciało węża zaczyna się zmieniać, robi się znacznie ciemniejsze, a oczy mętnieją. W tym okresie gad ogranicza swoją aktywność do minimum, prawnie nie wychodzi ze swoich kryjówek, może również przejawiać więcej agresywnych zachowań. Dlatego też nie zaleca się drażnić ich w tym czasie, ani im przeszkadzać. Dodatkowo podczas drugiego etapu ciało wydziela specyficzną mleczną wydzielinę, która pomaga oddzielić starą warstwę skóry od tej nowej.


3. Trzeci etap polega na tym iż, wąż nadal przebywa w swoim schronie, ale od czasu do czasu wychodzi, by osuszyć swój naskórek. Mleczna wydzielina zostaje już wchłonięta.


4. Czwarty, czyli ostatni etap, podczas niego wąż wychodzi z ukrycia, intensywnie się porusza po terrarium. Ociera się o wszelkie przedmioty, jest bardzo aktywny cały czas, aż ostatecznie wypełza ze starej skóry. Zdrowy wąż nie powinien mieć żadnych poważniejszych problemów, nowa skóra wykształca się od razu. Jeśli jednak pojawiają się jakieś problemy, musimy skierować się do specjalisty. Po zakończeniu całego procesu wąż może mieć stosunkowo duży apetyt.


Wielu początkujących hodowców węży zadaje sobie pytanie, jak wąż zrzuca skórę, czy to długotrwały proces, który wymaga specjalnego przygotowania? Pamiętajmy że węże same sobie radzą w takich sytuacjach, gdyż ich naturalnym środowiskiem jest dzika natura, gdzie nie ma pomocy ludzi. Mimo to, jeśli hodujemy węza w terrarium, możemy jedynie usprawnić cały proces, dodając więcej akcesoriów do jego domku, czy wilgotnych podłoży, które są szczególnie dla nich w tym czasie potrzebne. Kiedy wąż zrzuca skórę, warto zapewnić mu spokój i nie stresować go nadmiernie, wtedy wszystko powinno przebiec szybko i bezproblemowo.

 

Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość