Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Wąż zbożowy - najważniejsze informacje o gatunku

Hodowla węży szybko zyskuje na popularności. Uczy cierpliwości i pozwala na obserwację naturalnych zachowań i zwyczajów zwierząt. Wśród hodowanych w terrariach węży najbardziej popularny jest wąż zbożowy. Przed decyzją o jego zakupie warto jednak uzbroić się w konkretną wiedzę, która pomoże uniknąć ewentualnych potknięć. Dzięki temu hodowla węży zbożowych będzie łatwa i bardzo przyjemna, a nasz wąż długo będzie cieszył się zdrowym spokojnym życiem.

 

Wąż zbożowy na trawie.

 

Wąż zbożowy, czyli krótka charakterystyka gatunku

Wąż zbożowy to idealny wybór dla początkujących terrarystów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z hodowlą węży. Przez wzgląd na łatwość hodowli, jest to najpopularniejszy gatunek węża trzymanego w domowych terrariach.

Może Cię zainteresować: Jakie węże poleca się dla początkujących terrarystów?

 

Wielkość i wygląd węża zbożowego

Węże zbożowe dorastają do niewielkich rozmiarów. Zwykle jest to 130-150 cm długości, choć w skrajnych przypadkach dorosły wąż zbożowy może osiągnąć długość nawet do 180 cm. Samiec węża zbożowego jest również mniejszy od samicy i ma krótszy ogon. Gatunek ten dożywa średnio kilkunastu lat, jednak przy zapewnieniu im odpowiednich warunków, zbożówki potrafią dożyć nawet dwudziestu lat.

Co więcej, węże te zachwycają niezwykle kolorowym ubarwieniem, stanowiąc tym samym perłę dla hodowców. Najbardziej dominujące są różnorakie odcienie szarości, brązu czy czerwieni. Wzdłuż całej długości ciała zwierzęcia występują ciemniejsze plamki - najczęściej z czarną obwódką. Pod spodem zauważyć można charakterystyczną dla gatunku biało-czarną kratkę. Wśród tych węży nie sposób znaleźć dwóch o identycznym wzorze, co czyni każdego osobnika unikalnym.
Co więcej, również ze względu na swoje umaszczenie, rosnącą popularność zyskuje wąż zbożowy albinos. Charakterystyczne białe odcienie to gratka dla hodowców.

 

Odmiany węża zbożowego.

 

Wąż zbożowy – odmiany

Współcześnie – dzięki wieloletniemu hodowlanemu rozmnażaniu węzy zbożowych - wyróżnić można ponad 600 barwnych odmian węża zbożowego. Są to zarówno odmiany barwne, jak i jednogenowe (recesywne lub dominujące) i łączone (składające się z przynajmniej dwóch genów).

Dzięki łatwości, z jaką uzyskać można odpowiednie ubarwienie, wyselekcjonowano wiele kombinacji genowych, które pozwoliły na stworzenie ciekawych powtarzających się wzorów i barw. Do najpopularniejszych z nich należą chociażby Amelestic, Anerythristic czy Snow. Każda z nich dostępna jest również w Polsce.

 

Wąż zbożowy - terrarium i hodowla

Hodowla węży zbożowych jest stosunkowo prosta. Węże te są wręcz zalecane początkującym hodowcom. Pamiętajmy jednak, że nie oznacza to, iż nie mają one koniecznych dla zdrowia i życia wymagań, które należy spełnić.

 

Akcesoria dla węży.

 

Terrarium dla węża

Wybór odpowiedniego terrarium dla węża to pierwszy krok, który opanować powinien każdy terrarysta. Pyton zbożowy najlepiej poczuje się w terrarium poziomym, tj. szerszym i niższym. Pamiętajmy o tym przy zakupie odpowiedniego domu dla naszego węża.
Istotne jest również wyposażenie terrarium dla węża zbożowego. Na spodzie terrarium dla zbożówki umieścić należy wcześniej przygotowaną kryjówkę (chociażby w formie jaskini), jak i miskę na pokarm i wodę. Nie można zapomnieć również o miejscu do przemieszczania się. Spełnienie tych warunków zagwarantuje, że zbożówka wąż szybko zaaklimatyzuje się w nowym miejscu i poczuje się jak w domu.

Odpowiednie podłoże dla węża zbożowego również odgrywa bardzo ważną rolę. Przede wszystkim powinno być ono niepylące i bezzapachowe, złożone z materiałów pochodzenia naturalnego. W praktyce można skorzystać z włókna kokosowego, nawet ręczników papierowych czy gazet. Nie zaleca się jednak korzystania z trocin, piasku czy torfu. Uszkadzają one przewód pokarmowy węża i zatykają jelita, co może być katastrofalne w skutkach.

Kompletując wyposażenie terrarium dla węża zbożowego należy pamiętać również o zagwarantowaniu odpowiedniego oświetlenia i ogrzewania. Węże zbożowe hodowane w terrarium aktywne są przez cały dzień. W praktyce oznacza to, że oświetlenie terrarium również powinno działać w trypie dziennym - czyli od 12 do 14 godzin.

 

Instalując ogrzewanie terrarium dla zbożówki, warto mieć na uwadze trzy warianty:

1. Ogrzewanie i oświetlenie przy wykorzystaniu żarówek (lustrzanek) - jest to dzienna grzewcza żarówka pod postacią przezroczystej lampy;
2. Mata grzewcza dla węża - polecane, jeśli terrarium jest szklane. Matę pod terrarium lub na jego bocznej ścianie;
3. Ogrzewanie przy pomocy kabla grzewczego - jest to kabel w silikonowej osłonie, rozłożony na podłodze terrarium. Należy jednak odizolować go od węża.

 

Wąż zbożowy na gałęzi.

 

Wąż zbożowy – karmienie

Zadając sobie pytanie „co je wąż zbożowy”, musimy mieć na uwadze, że jest to zwierzę mięsożerne. Węża tego najlepiej więc karmić kilkudniowymi oseskami myszy hodowlanych oraz szczurów. W przypadku osobników dorosłych równie dobrze sprawdzą się również pisklęta kurczaka, a nawet chomiki. Karmienie węża zbożowego odbywa się jednak stosunkowo rzadko, bo jedynie raz na 2 lub 3 tygodnie w przypadku dorosłych osobników i 2 razy w tygodniu, gdy posiadamy osobniki młode.

 

 

Wąż zbożowy – jad

Pytanie „czy wąż zbożowy jest jadowity” stawia sobie prawdopodobnie większość początkujących hodowców. W tym wypadku nie ma jednak powodów do obaw, ponieważ gatunek ten nie posiada jadu. W przeciwnym wypadku trzymanie go w domu nie byłoby dozwolone.
Pamiętajmy jednak, że wąż, jak każde zwierzę, może ugryźć – zarówno w czasie niewinnej zabawy, jak i próby oswajania się z właścicielem. Nie należy się jednak obawiać. Węże zbożowe w żadnym wypadku nie należą do jadowitych.

 

 Wąż zbożowy połyka mysz.

 

Wąż zbożowy – cena i dostępność

Cena, którą należy zapłacić za węża zbożowego różnić się może ze względu na odmianę, jak i rozmiar. Najczęściej pozostają one jednak w przedziale pomiędzy 70 zł a 250 zł.
Cena może wzrosnąć, gdy zależy nam na nabyciu rzadszego osobnika, jak chociażby wąż zbożowy biały – cena w tym wypadku będzie odpowiednio wyższa.

 

 

Gdzie kupić węża zbożowego?

Nabycie węża zbożowego, z racji na popularność występowania gatunku, nie powinno stanowić żadnych większych problemów. Najłatwiej wyszukać odpowiednie ogłoszenia w Internecie, jednak – mając na uwadze dobro zwierzęcia – najlepiej skorzystać z oferty stacjonarnego sklepu zoologicznego. Jeśli nie mamy jednak wyboru lub jesteśmy przekonani co do pewności internetowego źródła, zadbajmy o odbiór osobisty. Pod żadnym pozorem nie korzystajmy z usług kurierskich, ponieważ nikt nie będzie w stanie zagwarantować nam, że zwierzę zostanie przewiezione w sposób całkowicie humanitarny.

Co więcej, nabycie węża zbożowego nie wymaga żadnego rodzaju certyfikatów potwierdzających legalność źródła zakupu – ponieważ nie należy on do gatunków objętych ochroną. Z pewnością dodatkowo ułatwi to szybkie dokonanie zakupu i pozwoli na długo cieszyć się ulubionym wężem.

 

Może Cię zainteresować: Wylinka węża

 

 

Arnika Persona

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość