Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Płochacz holenderski (Kooikerhondje) – Encyklopedia psów

Płochacz holenderski znany również pod nazwą kooikerhondje to rasa myśliwska, specjalizująca się w polowaniach na ptactwo i małą zwierzynę. Rasa ta popularna jest głównie w okolicach Holandii, zaliczana do czworonogów aportujących, ale również jako pies towarzysz. Łagodna rasa psa idealna dla rodzin z dziećmi.

Jeśli się zastanawiacie, jak wygląda hodowla płochacza holenderskiego oraz ile kosztują szczeniaki kooikerhondje, w poniższym artykule znajdziecie odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

 

Płochacze holenderskie.

 

Pochodzenie płochacza holenderskiego

Kooikerhondje wywodzi się z Holandii, gdzie jest najbardziej popularna i najczęściej hodowana. Historia tej rasy wiąże się ściśle z polowaniem na kaczki, kiedy to płochacze zaganiały ptactwo do klatek lub rowów. Z biegiem lat płochacze holenderskie zaczęły ginąć, ale na szczęście rasa, mimo ciężkich czasów, przetrwała.

W 1971 roku płochacz holenderski został wpisany do rejestru FCI do grupy aporterów, płochaczy i psów dowodnych, określono wtedy również dokładny wzorzec rasy. Mimo to płochacz holenderski nadal nie jest zbytnio znany poza granicami Holandii i to tam jest najwięcej jego hodowli.

 

Jak wygląda kooikerhondje?

Płochacz holenderski ma wygląd typowego psa myśliwskiego, sylwetka wpisana w kwadrat. Kooikerhondje należy do średniej wielkości rasy psów, dorosłe psy osiągają wzrost około 43 cm w kłębie, samice natomiast są delikatnie mniejsze. Jeśli chodzi o masę ciała kooikerhondje to nie powinna ona przekraczać 12 kg. Charakterystyczne dla rasy są zwisające uszy, zakończone tak zwanymi kolczykami – czyli czarnymi zakończeniami, z dodatkowym włosiem. Oczy kooikerhondje są w kształcie migdałów.

Umaszczenie płochacza holenderskiego to białe z pomarańczowymi znaczeniami. Sierść półdługa, miejscami bardziej falista.

Pielęgnacja tej rasy psów, nie jest aż tak wymagająca, najważniejsze jest regularne szczotkowanie pupila, by włos się nie plątał. W okresie linienia warto szczotkować sierść nawet dwa razy dziennie. Dodatkowo pamiętajmy o myciu psa, nie częściej niż raz w miesiącu, warto wybierać szampony o naturalnym składzie dla psa, które nie będą uczulały skóry płochacza holenderskiego.

 

Płochacz holenderski wzorzec rasy.

 

Płochacz holenderski - charakter

Płochacz holenderski ma łagodne usposobienie, szybko się aklimatyzuje w nowych miejscach i nie ma problemu z socjalizacją z innymi zwierzętami. Bywa nieufny w stosunku do obcych ludzi, ale jeśli nie wyczuwa zagrożenia, nie powinien przejawiać zachowań agresywnych. Płochacz holenderski ma raczej przyjazne nastawienie, nie bywa trudny w wychowaniu, ważne jest oczywiście odpowiednie podejście oraz cierpliwość, szczególnie w przypadku szczeniaków, które bywają kapryśne.

Płochzacza holenderskiego cechuje silna więź z właścicielem, przez co u tej rasy często spotyka się lęk separacyjny. Warto nad tym pracować już od najmłodszych lat i oswajać pupila i uczyć go zajmowania się sobą. Przydatne w takich momentach są wszelkiego rodzaju gry interaaktywne czy gryzaki, które zajmują psa na jakiś czas. Dodatkowo musimy być świadomi, że kooikerhondje ma silny instynkt łowiecki, wywodzi się z psów myśliwskich, dlatego, jeśli nie planujemy wyruszać z nim na polowania, musimy zapewnić mu odpowiednio dużo innych aktywności. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie szkoleń agility czy innych sportów dla psów. Płochacz holenderski jest bardzo przyjazny, dużo się rusza i czasem podczas spacerów, może uciekać, jeśli wywęszy jakiś trop, to jest związane z jego myśliwskim usposobieniem i genami. Warto mieć to na uwadze decydując się na tę rasę.

 

Przeczytaj więcej: Jak poprawnie zsocjalizować szczeniaka?

Kooikerhondje. 

 

 

Płochacz holenderski – utrzymanie i zdrowie

Posiadanie płochacza holenderskiego nie powinno sprawiać większych problemów, o ile będziemy świadomi wad i zalet tej rasy. Ważne jest podejście właściciela, czasem ta rasa psa może być zbyt trudna do wychowania dla początkującego hodowcy. Jako że to pies myśliwski musimy pamiętać o codziennej aktywności, której powinno być stosunkowo dużo. Zaleca się kooikerhondje hodować w domu z ogrodem, gdzie pies ma możliwość wybiegania się, lub jeśli mieszkamy w mieszkaniu, musimy być przygotowani na częste i stosunkowo długie spacery. Kooikerhondje lubi dzieci, bawi się z nimi ochoczo i dba o ich bezpieczeństwo, podobnie zachowuje się w przypadku osób starszych. Płochacze to wodne psy, świetnie się w niej czują oraz są dobrymi pływakami, dlatego też warto podczas spacerów wybierać miejsca ze zbiornikami wodnymi lub kupić basen dla psa i zamontować go w ogrodzie. Szczególnie latem tego typu rozwiązanie może się idealnie sprawdzić, by schłodzić psa.

Niestety rasa obarczona jest częstymi problemami z oczami i kośćmi. Warto podawać pupilowi odpowiednie witaminy i tłuszcze bogate w kwasy Omega 3, jak na przykład olej z łososia. Staramy się karmić psa dwa razy dziennie, podając mu większe porcje, warto wybierać karmę dla psa wysokiej jakości, aby posiłki były zbilansowane.

 

Ile żyje płochacz holenderski?

Płochacze holenderskie żyją około 13 lat.

 

Płochacz holenderski cena

Kooikerhondje to dość rzadka rasa, dostępna głównie w Holandii. W Polsce jest niewiele hodowli, najczęściej musimy sprowadzać szczeniaki z zagranicy. Jeśli jednak decydujemy się na tę konkretną rasę, musimy się przygotować na dość spory wydatek. Szczeniaki płochacza holdenserskiego mogą kosztować do tysiąca do nawet kilku tysięcy euro. Pamiętajmy, by zawsze wybierać sprawdzone hodowle, gdzie psy są odpowiednio utrzymywane w dobrych warunkach.

 



Lida Pieczulis

Zdjęcia - Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość