Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Najinteligentniejsze psy. Które rasy psów zasługują na miano najmądrzejszych?

Pies jest uznawany za najlepszego przyjaciela człowieka. Przypisuje mu się wiele cech, w tym również inteligencję. Chyba każdy psi opiekun uważa, że to właśnie jego zwierzę jest najmądrzejsze. Badania pokazują jednak, że inteligencja naszych czworonożnych braci jest mierzalna, a naukowcy na ich podstawie wybrali ponadprzeciętnie mądre rasy psów.


Rodzaje inteligencji u psów

Stanley Coren, zawodowy psi trener oraz psycholog, wyodrębnił trzy rodzaje inteligencji u tych czworonogów. Opisał je w swojej książce „Inteligencja psów”. Pewne informacje, które można znaleźć we wspomnianej lekturze, m.in. mit o teorii dominacji, są już nieaktualne, jednak podział rodzajów psiej inteligencji według Corena wciąż jest podstawą do oceny, czy dane rasy lub osobniki są mądre.

Naukowcy wytypowali najinteligentniejsze psy


Inteligencja adaptacyjna

Pierwszym z nich jest inteligencja adaptacyjna, czyli umiejętność rozwiązywania problemów oraz nauki, a więc zaadaptowania się do warunków, w których żyje zwierzę, nowych bodźców lub osób. Psy, które posiadają wysoki poziom inteligencji adaptacyjnej, często uznawane są za „sprytne”.


Pojętność w tresurze

Drugi to inteligencja użytkowa, czyli pojętność w tresurze. Pod uwagę bierze się tu nie tylko szybkość uczenia się, ale również chęci do pracy z opiekunem. Wiele zależy także od odpowiedniej motywacji – dla jednych psów wystarczające będzie obcowanie z opiekunem i obustronna satysfakcja, zaś inne będą potrzebowały dodatkowego bodźca, np. przysmaków.


Inteligencja instynktowna

Trzecim wyodrębnionym przez Stanleya Corena rodzajem jest inteligencja instynktowna – wrodzona, zależna od uwarunkowań genetycznych psa. Niegdyś czworonogi te, jako zwierzęta użytkowe, pomagały człowiekowi dzięki wysokiemu ilorazowi inteligencji instynktownej, którą jako gatunek nabyły przed procesem oswojenia. Z czasem ludzie zaczęli zauważać ich odpowiednie, pożądane cechy, wzmacniać je i tak dobierać psy w hodowlach, by uzyskiwać konkretne uwarunkowania.


Jak ocenić inteligencję psów?

Biorąc pod uwagę wspomniane informacje, należy pamiętać, że nie jest łatwo zmierzyć i ocenić inteligencję psów, gdyż jej poszczególne rodzaje nie zawsze idą w parze. Na ich „mądrość” wpływają nie tylko uwarunkowania genetyczne, lecz również wychowanie oraz indywidualne cechy zwierzęcia. Psią inteligencję można ćwiczyć przez trenowanie.
Jak sprawdzić, czy pies jest mądry? Najczęściej sprawdza się, jak szybko poradzi sobie z nauką komend. W ten sposób jesteśmy w stanie określić inteligencję użytkową naszego pupila. Pies, który nauczy się nowego polecenia w ciągu mniej niż 5 prób, jest ponadprzeciętnie inteligentny, powyżej średniej są też te, którym zajmie to 5-25 prób. „Przeciętny” pies potrzebuje 25-80 prób, zaś znajdujący się poniżej średniej – nawet ponad 100!
W swoich rozważaniach naukowcy wzięli pod uwagę psy, które – według statystyk – słuchają swoich opiekunów w 95% i są w stanie nauczyć się nowego polecenia po mniej niż 5 próbach. Które rasy uznawane są za najbardziej inteligentne?

Border collie - najinteligentniejszy pies


Border collie – najmądrzejszy pies-sportowiec

To czworonogi cechujące się ponadprzeciętną inteligencją, należą do sekcji psów pasterskich. Są niezwykle posłuszne oraz pojętne, bardzo łatwo pojmują i spełniają oczekiwania opiekuna. Border collie sprawdzają się jako psy użytkowe, np. do pilnowania czy zaganiania zwierzyny, choćby owiec, ale także jako czworonogi towarzyszące.
Jedna z najmądrzejszych przedstawicielek rasy, suczka Chaser, w trzy lata nauczyła się przeszło tysiąca nazw wszelkiego rodzaju przedmiotów. Kluczem było znalezienie odpowiedniego sposobu, dzięki któremu nauczyła się poznawać m.in. zabawki – okazało się, że w jej przypadku najlepszą motywacją była po prostu zabawa.


Owczarek niemiecki - jeden z najmądrzejszych psów


Owczarek niemiecki – inteligentny obrońca i towarzysz

Owczarki niemieckie są niezwykle wszechstronnymi czworonogami, które sprawdzają się jako psy stróżujące, towarzyszące, użytkowe. Należą do grupy psów pasterskich, świetnie wykonują polecenia człowieka i wykorzystywane są także przez służby, m.in. policję, do szukania tropów. Mogą sprawdzić się również jako czworonogi asystujące dla osób z niepełnosprawnościami.
Ta rasa psów potrzebuje jasnego postawienia granic oraz konsekwentnego opiekuna, który nie da sobie wejść na głowę. Większość owczarków niemieckich kocha pracę z opiekunem, trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu im odpowiedniej ilości uwagi, a także wysiłku, nie tylko fizycznego, ale i psychicznego.

Pudel uznawany jest jako jeden z najinteligentniejszych psów.


Pudel – najlepszy dowód na to, że „pozory mylą”, czyli mądry uparciuch

Ze względu na zabawny wygląd pudle czasami nazywane są psami „głupimi”, jest to jednak sprzeczne z prawdą. Te puchate czworonogi według naukowców należą do jednych z najmądrzejszych ras! Nie można jednak zapominać o ich wrodzonych cechach – wśród nich jest m.in. upór. By poskromić charakter pudla, czasami możemy potrzebować pomocy behawiorysty lub profesjonalnego sprzętu do tresury, np. obroży edukacyjnej.
Pudle, niegdyś psy myśliwskie, obecnie świetnie sprawdzają się w zwierzęcych sportach. Niezwykle szybko uczą się nowych poleceń, są także dobrym wyborem na przyjaciół rodziny.

Golden retriever jako inteligentna rasa psów


Golden retriever – popularny psi przyjaciel, który należy do czołówki najmądrzejszych ras

Urocze i towarzyskie goldeny to niezwykle popularna rasa. Nic dziwnego – są doskonałymi psami rodzinnymi. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że cechują się także ponadprzeciętną inteligencją. Bardzo szybko uczą się nowych rzeczy, lecz ze względu na swoją wrażliwość potrzebują konsekwentnej tresury metodami pozytywnymi – pomocny może okazać się np. kliker.
Golden retrievery bardzo mocno i szybko przywiązują się do swoich opiekunów i nie lubią zostawać same. Mają niesamowitą pamięć oraz chęci do nauki, dlatego wykorzystuje się je również jako asystentów osób niepełnosprawnych, psich ratowników oraz pomocników służb, m.in. w wykrywaniu narkotyków.

Doberman jest jednym z najinteligentniejszym psów.


Doberman – wybitnie inteligentna i sprytna rasa psów

Przez swój groźny wygląd dobermany są niekiedy uznawane za rasę niebezpieczną. Tak naprawdę jednak główną rzeczą, która je cechuje, jest ponadprzeciętna inteligencja. Prawidłowo wychowane dobermany – tak, jak psy innych ras – nie wykazują cienia agresji. Przy odpowiednich opiekunach będą niezwykle ułożonymi czworonożnymi przyjaciółmi, chętnie wykonującymi nowe polecenia. Należy jednak pamiętać, że są to zwierzęta niezwykle sprytne, bywają także krnąbrne i łatwo jest wzmocnić w nich niedobre nawyki – by tego uniknąć, potrzebują konsekwentnego prowadzenia już od szczenięcia.
Dobermany świetnie sprawdzą się jako psy towarzyszące lub obronne – są bardzo czujne i alarmują domowników, gdy tylko dzieje się coś nietypowego. Jeśli zdecydujemy się na przedstawiciela tej rasy, nie możemy zapominać o tym, że chęci kombinowania mają we krwi. Wystarczy jednak zapewnić pupilowi odpowiedni wysiłek fizyczny i psychiczny, a będzie niezwykle oddanym psim przyjacielem.

 


Choć niektóre rasy psów cechują się szczególną inteligencją, pamiętajmy, że nawet te uznawane za bardziej „oporne” w przyswajaniu informacji można nauczyć wielu komend. Konsekwentny opiekun będzie w stanie przekazać wiedzę każdemu psu, jeśli i on, i jego pupil zaangażują się w proces szkolenia. Co więcej, warto zaznaczyć, że inteligencja zależy nie tylko od uwarunkowań genetycznych, lecz również wychowania i predyspozycji każdego zwierzęcia, więc czworonogi należące do innych ras również mogą być ponadprzeciętnie mądre.

 

 

Martyna Piotrowska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
 
 
 
 
 
 
 
SIMPLY FROM NATURE Wypiekana w piecu karma z wołowiną 1,2 kg

**** *

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 29.99 zł

26.99  (22.49 zł / kg)
29.99