Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Bolończyk (Bichon bolognais) – najważniejsze informacje o rasie – Encyklopedia psów

Bolończyk od wieków bryluje na królewskich salonach. Sympatię zyskał dzięki spokojnemu, łagodnemu temperamentowi i przywiązaniu do właściciela. Przeczytaj, czym jeszcze się wyróżnia.

Bolończyk nie pochodzi z Bolonii, choć właśnie tam rozwinęła się ta rasa i szturmem wkroczyła na salony jako arystokratyczny pies do towarzystwa i pupil godny królów i cesarzy. Do dziś jest ulubieńcem tych, którzy cenią jego bystre, oddane spojrzenie, mięciutkie futerko i nienarzucającą się obecność.

 

Bolończyk jest psem typowo do towarzystwa. Wystarczają mu krótkie spacery w cichej okolicy.

 

Bolończyk – historia rasy

Bolończyki zostały przywiezione na kontynent, do Włoch z Wysp Kanaryjskich i Malty. W Bolonii zostały uznane za psy arystokratyczne i w związku z tym otrzymały pakiet cech idealnego psa do towarzystwa – wrażliwość, spokój i urok. Bolończyki od początku cieszyły się uznaniem wśród wyższych sfer i gościły na salonach w epoce Odrodzenia. Mówiono o nich, że to „prawdziwie królewski podarunek, godny nawet cesarza”. I istotnie nawet u samej carycy Katarzyny II pies ten był na pierwszym miejscu, która nade wszystko uwielbiała swojego białego, puszystego pieska.

 

Bolończyk – sylwetka

Bolończyk to niewielki pies, ważący średnio 2,5 – 4 kg i mierzący około 25 – 40 cm. Szatę ma zawsze białą, długa na całym ciele, od głowy aż po ogon, od górnej linii po łapy - krótsza na kufie. Sierść powinna być puszysta, nigdy nieleżąca płasko, lecz układająca się w kosmyki, nigdy nie może tworzyć frędzli.

Tułów Bolończyka można wpisać w kwadrat. Czaszka jest nieco owalna, zwężająca się w kierunku strzałkowym i raczej płaska w górnej części, dłuższa niż kufa. Oczy są duże, szeroko otwarte, o żywym i inteligentnym wyrazie. Uszy wysoko osadzone i wiszące.

 

Bolończyk kolorowy

Wiele osób poszukuje bolończyków kolorowych. Nie jest to możliwe, ponieważ wzorcowy bolończyk jest zawsze biały, bez żadnych przebarwień i innych odcieni sierści. Istnieje za to nowa rasa nazywana rosyjską bolonką czy Russkaya Tsvetnaya. Psy tej rasy różni od bolończyków jedynie kolor sierści, który może być każdy z wyjątkiem białej – na przykład może być bolończyk czarny, brązowy czy czekoladowy. Charakter, sylwetka i inne cechy są takie same jak w przypadku bolończyków. Wzorzec rasy rosyjska bolonka kolorowa został spisany dopiero w roku 1997 i uznany przez komisję Rosyjskiej Federacji Kynologicznej.

 

Bolończyk – zachowanie i charakter

Bolończyk to pies ceniony ze względu na swoją ogromną wrażliwość i przywiązanie do właściciela. Najchętniej nie spuszczałby swojego pana z oczu i skłonny jest podążać za nim krok w krok. Wierność, połączona z dużą inteligencją i posłuszeństwem sprawia, że to prawdziwie wyjątkowy towarzysz. Bolończyk to typowy kanapowiec – zwykle nie wyróżnia się dużą aktywnością i nie będzie odpowiednim psem dla ludzi, którzy cenią sobie aktywny tryb życia. Do szczęścia wystarczą mu krótkie, spokojne spacery. Na dłuższe wyprawy, chętniej wybierze się w rowerowym koszyku.

Bolończyki bywają szczekliwe, ale z uwagi na spokojny temperament zwykle nie sprawiają kłopotów nadmierną szczekliwością. Nie są też amatorami ucieczek i przygód, nie posiadają w zasadzie instynktu łownego, znacznie lepiej czują się u boku właściciela.
Bolończyk szczeniak wymaga jednak tak jak wszystkie inne psy podstawowego szkolenia z czystości czy posłuszeństwa – nie należy zapominać, że mimo iż jest to bardzo bystry i spokojny piesek, to jak każdy inny skłonny jest do nieposłuszeństwa jeżeli nie będzie od początku nauczony jakie zachowania są pożądane przez właściciela.

Pielęgnacja bolończyka polega na częstym czesaniu, warto też zabrać bolończyka od czasu do czasu do groomera.

Bolończyk – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Pielęgnacja bolończyka polega głównie na dbaniu o jego sierść. Konieczne są dwa lub trzy szczotkowania w tygodniu. Zaleca się również regularne strzyżenie maszynką do strzyżenia psa lub nożyczkami, by utrzymać piękny wygląd sierści. Ważne jest by również dbać o okolice oczu i regularnie je przemywać na przykład płatkami do czyszczenia oczu, aby zachować wokół oczu jasną sierść.

Bolończyki najlepiej karmić karmą suchą dopasowaną do ich potrzeb np. Karmą dla psów ras małych BRIT Care Adult Small Breed lamb & rice 7,5 kg. Ważne jest, aby psa nie przekarmiać, gdyż ma skłonność do tycia.

Bolończyki nie są chorowite, a najczęstsze choroby to te układu kostno-stawowego, m.in. zwichnięcie rzepki kolanowej i choroby Legg-Calve-Perthesa oraz zespół „white shaker” – powtarzające się, ale nie groźne, napady drżenia.

 

Ile kosztuje bolończyk?

Cena bolończyka zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio wynosi od 2500 do 3500 zł. Szukając bolończyków, warto wybierać te ze sprawdzonych hodowli, zyskamy wówczas pewność, że charakter i wygląd naszego psa będzie zgodny ze wzorcem rasy. Zalecamy ostrożność, jeżeli przy ogłoszeniu pojawi się hasło „bolończyk miniaturka” – nie ma takiej odrębnej rasy, a zbyt niska waga czy wielkość może dyskredytować na przykład na wystawach lub - co gorsza - świadczyć o problemach zdrowotnych.

 

Bolończyk a maltańczyk?

Nawet wielbicielom psów trudno czasem odróżnić te dwie rasy. Oba psy są śnieżnobiałe, małe i należą do rodziny biszonów. Różnicę zobaczymy, gdy przyjrzymy się szacie. Ta bolończyka jest puszysta, maltańczyka sprawia wrażenie cięższej i przylega do ciała. Różnica jest również w kufie – ta u bolończyka jest dłuższa i jest na niej krótsza sierść.

Charakter i zachowanie oba psy mają podobny, są bardzo przywiązane do właściciela, łagodne i wrażliwe. Delikatne różnice mogą być w aktywności. Maltańczyki uznawane są za nieco bardziej aktywne psy niż bolończyki, ale różnice te nie są ogromne – nadal obie rasy pozostają w kategorii kanapowców i arystokratycznych psów do towarzystwa.

 

Natalia Bąk

Zdjęcia: Pixabay.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość