Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Berneński pies pasterski – najważniejsze informacje o rasie

Berneński pies pasterski należy do dużych ras. Lubi czułości i pieszczoty. Ma słaby instynkt łowiecki. Nie nadaje się do mieszkań i przebywania w kojcu. Powinien mieć zapewnioną swobodę w poruszaniu się po ogrodzie. Dość dobrze dogaduje się z innymi psami.

 

Berneński pies pasterski przybył do Polski z Czech w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Pierwszy miot tych psów urodził się w naszym kraju w 1981 roku.

 

Berneńskie psy pasterskie bardzo długo zachowują szczenięcą radość i energię do wybryków. Bardzo lubią też czułości i pieszczoty.

 

Berneński pies pasterski – historia rasy

W klasyfikacji berneńczyk przydzielony został do grupy II i sekcji III. Pochodzi z okolic szwajcarskiego Berna. Uważa się, że jest potomkiem tybetańskich dogów, które przybyły razem z legionami rzymskimi. Berneńczyki wykorzystywane były jako psy pociągowe, psy stróżujące i psy pasterskie. Dziś służą głównie do towarzystwa, choć pełnią też funkcję ratowników górskich.

 

Przeczytaj więcej o grupie II - pinczerów, sznaucerów, molosów i psów górskich i do bydła.

 

Jak wygląda berneński pies pasterski?

Berneński pies pasterski to jedna z większych ras. Samica dorosłego berneńskiego psa pasterskiego osiągaja 58–66 cm wzrostu i 40–45 kg masy ciała, psy natomiast 64–70 cm i ważą 50–60 kg. Berneńczyki mają mocną, zgrabną, proporcjonalną, harmonijną sylwetkę.

 

Umaszczenie berneńskich psów pasterskich

Czworonogi te mają trójkolorową szatę, na którą składają się: maść podstawowa kruczoczarna, białe znaczenia na głowie, podgardlu, klatce piersiowej, łapach i ogonie, brązowo-czerwone znaczenie nad oczami, na kończynach, policzkach i klatce piersiowej. Ich sierść jest długa, gładka, falowana i błyszcząca, oczy – ciemnobrązowe.

 

Czy istnieje berneński pies pasterski krótkowłosy?

Rasa berneński pies pasterski posiada tylko i wyłącznie długą sierść. Istnieją jednak rasy łudząco podobne do berneńczyka, ale w wersji krótkowłosej, a dodatkowo są one nieco mniejsze. Krótkowłose wersje berneńskiego psa pasterskiego to entlebucher oraz appenzeller.

 

Berneński pies pasterski dorosły.

 

Berneński pies pasterski – zachowanie i charakter

Berneński pies pasterski jest czujny, spostrzegawczy, wesoły i towarzyski. W młodym wieku bywa żywiołowy, lecz a czasem staje bardziej zrównoważony i stateczny. Mocno przywiązuje się do właściciela, natomiast zachowuje dystans wobec obcych. Jest bardzo czuły, wyrozumiały i cierpliwy, dlatego nadaje się dla rodzin z dziećmi, przy czym ze względu na jego wielkość małe dzieci nie powinny z nim zostawiać same. Odznacza się wyjątkową inteligencją.

 

Wymaga sporo ruchu, lecz nie należy do wyczynowców. Na spacer najlepiej zakładać mu szelki oraz podpinać smycz dla psów dużych i ciężkich. Ze względu na to, że berneńczyki przejawiają skłonności do zbierania odpadków, przebywając w miejscach publicznych, należy zakładać mu kaganiec. Najlepszym wyborem będzie plastikowy kaganiec koszykowy z podwójnym dnem. Wzmocniona konstrukcja uniemożliwia przeciągnięcie czegokolwiek przez oczka.

Przeczytaj jak wybrać najlepszy kaganiec dla psa?

 

Berneński pies pasterski należy do psów ras dużych. Ma przepiękne umaszczenie trójkolorowe - biel, czerń oraz brąz tworzą charakterystyczne połączenie.

Berneński pies pasterski – zdrowie, pielęgnacja, żywienie

Szczenięta niekiedy rodzą się z zajęczą wargą lub rozszczepem podniebienia. Dorosłe osobniki natomiast zmagają się z takimi przypadłościami jak: dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, mielopatia zwyrodnieniowa, skręt żołądka, postępujący zanik siatkówki, choroba von Willebranda, padaczka, steroidozależne zapalenie tętnic opon mózgowych, dysplazja nerek, kłębuszkowe zapalenie nerek, entropium, ektropium. W 40% przypadków berneńczyki umierają z powodu chorób nowotworowych.

 

Ile żyje berneński pies pasterski?

Średnia długość życia berneńskiego psa pasterskiego wynosi 8–10 lat.

 

Jak dbać o berneńczyka?

Berneński pies pasterski jest wrażliwy na wysokie temperatury. Wówczas legowisko warto wyłożyć matą wspomagającą regulację temperatury ciała podczas ciepłych dni.

 

Czworonogi te wymagają regularnego szczotkowania (2 razy w tygodniu). Częściej zabieg przeprowadza się w czasie wymiany włosa. Sierść wykazuje tendencję do kołtunienia. Kłopoty z sierścią zauważa się zwłaszcza w okolicach uszu. Warto ją nieco podcinać. Szczotkować powinno się w dwóch etapach. Pierwsze to dokładne rozczesanie włosów za pomocą dużego grzebienia z szerokim rozstawem zębów, przy mocnych kotłunach można wspomóc się trymerem hakowym. Drugi etap to natomiast wyczesanie martwego włosia przy użyciu szczotek i zgrzebła.

 

Berneńczyki mają duży apetyt, ale nie wolno ich przekarmiać. Sprawdzi się karma dla dużych ras. Jeśli opiekun zdecyduje się na samodzielne przygotowywanie posiłków, powinien zastanowić się nad uzupełnieniem ich preparatami wapniowo-witaminowymi i chroniącymi stawy. Posiłki najlepiej podawać w podwyższonej misce.

 

Ile kosztuje berneński pies pasterski?

Cena za szczeniaka berneńskiego psa pasterskiego zaczyna się od 5000 do 7000 zł. Przed podjęciem decyzji o zakupie psa, dokładnie sprawdź i odwiedź hodowlę, którą bierzesz pod uwagę. Zwróć uwagę na zachowanie całego miotu i rodziców, na stan zdrowia psów i warunki w jakich bytują.

Wyprawka dla psa to koszt około 1000 zł. Należy wziąć pod uwagę, że berneński pies pasterski jest stosunkowo drogim psem w utrzymaniu. Koszt miesięcznego wyżywienia berneńczyka to ok. 500 - 700 zł, przy zaniedbaniu jego okrywy włosowej i zabraniu psa do groomera, koszt wizyty i zabiegów to ok. 600 zł.

 

Berneński pies pasterski - zdjęcia

 Berneński pies pasterski leży na trawie.  Berneński pies pasterski w lesie.

Dorosły berneński pies pasterski ze szczeniakiem.  Dorosły berneński pies pasterski.

Berneński pies pasterski biegnie po łące.  Szczeniak berneńskiego psa pasterskiego.

 

 

 

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nowa wiadomość
Jaka cena za smycz
Moj Berni skonczyl na poczatku grudnia 12 lat ale zasada jest prosta trzymac go zimą na dworze a Nie W domu przy +20kilku stopniach
Bernenczyki jesli pochodza z dobrej hodowli nie maja problemow zdrowotnych ???? mialam dwa, pierwszy kupiony z „ hurtowni” wizyta u weta co dwa tygodnie ledwo roku dożyla i trza było uśpic ???? druga z dobrej hodowli 10 lat i zero problemow zdrowotnych ???? wiec ????
Zakładac kaganiec???? ????‍♀️????‍♀️????‍♀️ Na szczescie mieszkam w kraju gdzie to jest zabronione ???? mozna nauczyc ze nie wolno brac tak? ???? chyba ze jest to zbyt trudne ????
Świetny post. Berneńczyki to cudowne psy.