Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Entlebucher (mountain dog) - najważniejsze informacje o rasie

Urocze, pasterskie psy z charakterystycznym umaszczeniem do dzisiaj często mylone są z appenzellerem - rasą psa z tej samej grupy. Ma to zapewne również związek z małą popularnością rasy.

Przeczytaj charakterystykę entlebuchera, aby już nigdy nie pomylić tych obu ras psów i przyczynić się do zwiększenia popularności tych atrakcyjnych psów!

 

Entlebucher – opis rasy

Entlebucher należy do psów ras średnich, z grupy II FCI - pinczzerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskich psów pasterskich. Oprócz nich do tego samego grona zaliczamy 3 inne rasy takie jak appenzeller, duży szwajcarski pies pasterski i berneński pies pasterski. Entlebucher jest najmniejszym z nich, charakteryzuje się ogromną inteligencją i pełni często rolę stróża domu.

Rasa psa entlebucher swoje początki ma w dolinie Entlebuch w Szwajcarii. Niestety, aż do XIX nie była rozróżniana od appenzellera - ze względu na podobieństwo wyglądu i umaszczenia. Rasa psa entlebucher została oficjalnie uznana za osobną w 1927 roku.

 

Na głowie entlebuchera znajduje się charakterystyczna biała strzałka.

 

Entlebucher – wygląd i pielęgnacja

Entlebucher zalicza się do psów średniej wielkości. Wysokość w kłębie psów tej rasy to 44 - 50 cm, suki są nieznacznie niższe i osiągają 42 - 48 cm. Psy tej rasy są dłuższe niż wyższe (o stosunku nawet 8:10 wysokości do tułowia). Klatkę piersiową mają bardzo głęboką, a grzbiet mocny i długi, lekko opadający. Entlebucher może mieć wrodzony szczątkowy ogon i nie jest to uznawane za wadę.

Głowa entlebuchera jest mocna i duża, ale proporcjonalna do zwartego ciała. Uszy trójkątne, niezbyt duże, ale wysoko osadzone. Powinny opadać. Niewielkie okrągłe oczy entlebuchera są bystre i czujne.


Umaszczenie entlebuchera

Sierść składa się z dwóch warstw, na wierzchu jest ona zbita, sztywna i krótka, a pod spodem gęstsza. Kolor sierści to tzw. tricolor - składa się z trzech odcieni, czarno-białe z regularnymi brązowymi łatawmi. Charakterystycznym elementem jest biała strzała na pysku i głowie psa, pozostałe znaczenia bieli i podpalania powinny być w ściśle określonych miejscach.

 

Jak dbać o sierść entlebuchera?

Pielęgnacja entlebuchera nie jest skomplikowana, wystarczą regularne kąpiele i zbieranie martwego włosa. Obfite linieje, występuje raz do roku, wtedy powinniśmy czesać psa każdego dnia. Warto zainwestować w szczotkę dla psa, czy grzebień w zależności od naszych preferencji. Poza okresem linienia pies nie wymaga aż tak częstego czesania, raz na kilka dni wystarczy. Jeśli chodzi o mycie, nie powinno się tego robić częściej niż raz na miesiąc, oczywiście, jeśli pupil jest brudny, myjemy go częściej, ale z użyciem mniejszej ilości szamponu dla psa. Warto kupować delikatne preparaty, które nie podrażnią skóry naszych czworonogów.

 

 

Entlebucher - hodowla i cena szczeniąt

W przypadku entlebuchera cena za szczeniaka powinna wynosić od 3 000 do nawet 5 000 zł. Na terenie Polski nie jest dużo tego rodzaju hodowli, ale bez problemu można je znaleźć i wybrać konkretnego szczeniaka entlebucher. Można również poszukać hodowli za granicą, gdzie ich wybór jest znacznie większy, szczególnie na zachód od naszego kraju. Warto szukać po certyfikowanych hodowlach, by uniknąć niepotrzebnych problemów.

W przypadku rasowych psów warto szukać wyłącznie sprawdzonych hodowli, gdzie psy są dobrze traktowane i co ważne odpowiednio wychowane. Dlatego też dość istotnym wskaźnikiem jest cena psa. Jeśli jest ona w pewnych miejscach jest zbyt niska, powinniśmy się zastanowić czy nie trafiliśmy na pseudohodowlę, gdzie często pies nie jest w stu procentach danej rasy, przez co takie czworonogi mają podatność do licznych chorób, a nawet przedwczesnej śmierci.

Psie zachowanie i charakter ocenić można już w wieku szczeniaka, kiedy to widzimy, jak się aklimatyzuje w nowych miejscach oraz czy jest żywiołowy, czy woli spokojniejszy tryb dnia. W przypadku rasowych pupili określenie takich zachowań jest zdecydowanie łatwiejsze, ale to nie znaczy, że każdy pies będzie taki sam. Entlebuchery jako szczeniaki są bardzo żywiołowe i potrzebują dużo ruchu oraz zabawy na powietrzu. Entlebuchery mają spokojny charakter, dostosowują się do ludzi i innych zwierząt. Są lojalne i często pełnią funkcję stróża, a dawniej były wykorzystywane podczas pilnowania bydła.

 

Entlebucher jest średniej wielkości. Umaszczenie ma trzykolorowe z białego, czarnego i brązowego koloru.

 

Jaką karmę dla entlebuchera wybrać?

Żywienie entlebuchera nie należy do skomplikowanych, każdy pies ma inne preferencje i dieta powinna być dobrana indywidualnie. Na rynku są dostępne przeróżne warianty pożywienia, bez dodatku zbóż. Karma dla psów tej rasy powinna być pełna białka pochodzenia zwierzęcego. Ważnymi dodatkami są te chroniące stawy psa – glukozamina i chondroityna.

 

 

Entlebucher - charakter i trening

Pies entlebucher świetnie odnajduje się w miastach i domkach. Jest wesołą rasą o żywym temperamencie, a jednocześnie bardzo cichą. Entlebucher niewiele szczeka, jest niekonfliktowy i łagodny. Przepiękne umaszczenie i łagna sylwetka sprawia, że rasa entlebucher przyciąga wzrok.

Tresura entlebuchera sennenhund tak jak i w przypadku innych ras wymaga cierpliwości oraz wytrwałości. Nauki najlepiej zacząć już w szczenięcych latach, kiedy pies szybko chłonie wiedzę i ma chęci do nauki. Entlebucher ma charakter psa pasterskiego, któremu w genach przeniesiono zdolność do ochrony i niezwykłą inteligencję, dlatego też tresura tego rodzaju pupila nie jest trudna, wystarczy nauczyć go kilku podstawowych komend a kolejne wprowadzać z czasem. Entlebucher ma wiele pozytywnych opinii, jeśli chodzi o obcowanie z innymi zwierzętami, mimo to warto już na samym początku, systematycznie zapoznawać go z poszczególnymi osobnikami by potem pies nie doznał szoku i dużego stresu. Odpowiednie wytresowanie psa, ułatwia jego życie i umacnia więź pomiędzy zwierzęciem a właścicielem.



Entlebucher to średniej wielkości pies pasterski wywodzący się z rejonów górskich, jest towarzyski, lubi ludzi i inne zwierzęta. Dlatego tak wiele osób decyduje się na tego typu pupila. Ważne by miał dużo przestrzeni do biegania i zabawy, wtedy pies czuje się najlepiej, nie jest agresywny czy trudny do uspokojenia.

 

Przeczytaj także: Psy pasterskie - poznaj je wszystkie!

 

 



Lida Pieczulis

Karolina Łuszczyk

 

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość