Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Appenzeller - najważniejsze informacje o rasie. Encyklopedia psów

Appenzellery to najczęściej trójkolorowe, średniej wielkości psy o umięśnionej, kwadratowej budowie. Ze względu na swoje predyspozycje anatomiczne, wszechstronność i posłuszeństwo względem ludzi, wykorzystywane są w ratownictwie i stróżowaniu.

 

 Appenzeller biega w trawie.

 

Pies szwajcarski appenzeller

Ta muskularna rasa psów jest jedną z najrzadszych ras psów szwajcarskich i psów pasterskich. Swoją nazwę zawdzięcza jednemu z regionów na terenie Szwajcarii, gdzie wykorzystywana była w celach hodowlanych – pasąc bydło, pilnując gospodarstw rolnych, a nawet ciągnąc wozy. Aktualnie rasa ta ze względu na swoją inteligencję oraz nieustraszony charakter jest wykorzystywana w ratownictwie górskim. Jego nieufność wobec obcych oraz skłonność do szczekania czynią go również nieustraszonym psem stróżującym.

Appenzeller został wpisany do grupy II FCI - pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy górskie i do bydła.

 

Jak wygląda appenzeller? Cechy fizyczne

Appenzellery cechują się grubą, błyszczącą sierścią w kolorze czarnym i brązowym z białymi, symetrycznymi plamami, które widnieją najczęściej na łapach, pysku i klatce piersiowej. Są muskularnie zbudowane i cechuje je pewna kwadratowość ciała. Samce w kłębie mierzą od 50 do 55 centymetrów, samice mogą osiągnąć w kłębie około 49 centymetrów. Ich zbita, muskularna sylwetka przekłada się na wagę od 22 do 25 kilogramów w przypadku dorosłych osobników.

U appenzellera dopuszczalne jest umaszczenie podstawowe inne niż czarne, tzw. havana.

 

Wzorzec appenzellera.

 

Appenzeller - charakter

Appenzellery to bardzo energiczne psy, które odznaczają się życzliwością i wesołym usposobieniem. Są bardzo inteligentne i potrzebują stanowczego i szanującego właściciela, który będzie potrafił poskromić ich energiczność. Rasa ta jest czujna i chroni zaciekle swojego terytorium. Jest czuły w kontaktach z członkami swojej rodziny. Ich energiczne i czułe usposobienie idealnie sprawdzi się podczas zabawy z dziećmi. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na wczesną socjalizację Appenzellera, ponieważ ich porywczość może przyczynić się do agresywnych postaw w stosunku do nieznajomych osób i innych zwierząt domowych.

 

Appenzeller – zdrowie i pielęgnacja

Zazwyczaj Appenzellery są zdrową rasą, jednakże należy pamiętać o monitorowaniu samopoczucia naszego czworonoga i nie lekceważyć zmian w jego zachowaniu, a w razie wszelkich wątpliwości, konsultować swoje obawy z lekarzem weterynarii. Średnia długość życia appenzellera to od 12 do 15 lat, jednak nie jest niczym niezwykłym, że mogą żyć zdecydowanie dłużej.


Apenzellery nie wymagają wyjątkowej pielęgnacji, jednakże należy pamiętać o:

• Cotygodniowym szczotkowaniu sierści czworonoga twardą, gumową szczotką, aby usunąć wypadające włosie.
• Częstym sprawdzaniu, czy w uszach nie nagromadził się brud lub nie utknęły ciała obce, a w razie konieczności używanie specjalnych preparatów do higieny uszu psa.
• Sprawdzaniu po każdym spacerze sierści psa, w celu wyeliminowania kleszczy, które ze względu na krótkie włosie Appenzellerów, mogą łatwo wszczepić się w skórę psa.

Jeżeli zastosujesz się do powyższych wskazówek podwójna sierść Appenzellera nie będzie stanowić problemu i osadzać się na powierzaniach w domu.

 

 Appenzeller profil.

 

Wymagania i aktywność appenzellera

Appenzellery są rasą pasterską i cechuje ją nieograniczone pokłady energii. Są inteligentne i potrzebują dużej ilości ruchu. Kluczowe jest rozpoczęcie szkolenia jak najwcześniej, aby ich porywcze nastawienie nie doprowadziło do agresywnych zachowań w stosunku do obcych ludzi. Rozważając adopcję Appenzellera należy pamiętać, że nie są one rasą, która odnajdzie się w miejskim środowisku. Wymagają one dużej aktywności, najlepiej na wielkich przestrzeniach. Ze względu na swoje przywiązanie do swojego terytorium i właścicieli oraz silny instynkt stróża, Appenzellery raczej nie mają tendencji do ucieczek, należy jednak pamiętać o obserwowaniu swojego psa ze względu na porywcze nastawienie.

 

Appenzeller - odżywianie

Appenzellery dobrze trawią wszelkie wysokiej jakości karmy dla psów, niezależnie od tego, czy jest ona produkowana komercyjnie, czy przygotowywana w domu pod nadzorem dietetyka. Zabalansowana dieta powinna być dostosowana do wieku psa. Należy zwracać szczególną uwagę na ilość spożywanych kalorii, ponieważ rasa ta może mieć skłonności do nadwagi. Przy treningu warto korzystać ze smakołyków, jednak należy pamiętać, że podawanie ich czworonogowi w dużych ilościach może zwiększyć szansę na otyłość. Nie zapominajmy o świeżej i czystej wodzie, która powinna być dostępna dla psa przez cały czas.

 

Akcesoria treningowe 

 

Appenzeller - pies pasterski i jego trening

Rasa ta cechuje się duża inteligencją i umiejętnością szybkiego uczenia się. Ze względu na swoje usposobienie uwielbiają spędzać czas ze swoim właścicielem na świeżym powietrzu. Uwielbiają pomagać ludziom w wykonywaniu prac, dlatego też świetnie odnajdą się w stróżowaniu. Wczesna socjalizacja Appenzellerów jest kluczowa, by oduczyć czworonoga agresywnych zachowań w stosunku do nieznajomych. W treningu wato postawić na szacunek i stanowczość, należy jednak pamiętać o tym, że rasa ta nie reaguje dobrze na twarde traktowanie. Należy postawić na stanowczą postawę i konsekwencję w swoim treningu. Należy pamiętać o tym, że nie jest to rasa skierowana do początkujących właścicieli psów. Dzięki odpowiedniej i konsekwentnej pracy z Appenzellerem, sprawimy, że nasz czworonóg będzie lojalnym i kochającym towarzyszem.

 

Szczeniak appenzeller.

 

Appenzeller a entlebucher

Appenzeller często jest mylony z łudząco podobnym do niego psem innej rasy – entlebucherem. Obie rasy to psy pasterskie, o umaszczeniu tricolor, jednak są między nimi niewielkie różnice, które wytrawny obserwator od razu zauważy!
Appenzeller są wyższa od entlebucherów, a ich sylwetka wpisywana jest bardziej w kwadrat aniżeli w prostokąt. Ogon appenzellera jest zakręcony i noszony nad zadem, ogon entlebuchera jest prosty lub szczątkowy, może również w ogóle się nie wytworzyć.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, appenzeller może mieć podstawowe umaszczenie jako havana, u entlebuchera dopuszczalne jest jedynie czarne. Cała kondycja i ciało jest mocniejsze i silniejsze od entlebuchera.

Jeśli chodzi o różnice w charakterze, to appenzellery są psami silniejszymi psychicznie, bardziej niezależnymi. Często bywają nieposłuszne.

Obie rasy potrzebują tak samo dużo ruchu i nigdy im go za dużo.

Przeczytaj więcej o psie entlebucher.

 

Appenzeller - cena i hodowla

Psy appenzeller są bardzo rzadkie i mało znane w Polsce. Z pewnością ma na to wpływ duża potrzeba przestrzeni i ruchu tej rasy, a w Polsce przeważają psy rasowe na terenach miastowych. Z tego też względu hodowle appenzeller są w Polsce bardzo nieliczne, a ich znalezienie i odwiedzenie może być nie lada wyczynem - szczególnie tych wysokiej jakości.

Zdecydowanie łatwiej znaleźć hodowlę appenzeller za granicą, zwłaszcza zachodnią. Cena szczeniaka appenzeller wynosi tam około 1000 euro. Doliczyć do tego należy koszt wyprawy po psa, a następnie jego wyprawkę i wizytę u weterynarza. Łącznie na szczeniaka może przypadać od 5 - 6 000 zł. 

Miesięczny koszt utrzymania appenzellera nie jest już tak wysoki i średnio wynosi 250 zł.

 

Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość