Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak zrobić kojec dla psa? Drewniany, metalowy, a może składany? Sprawdź!

Kiedy lato pojawia się na horyzoncie, wiele osób planuje budowę kojca dla psa w ogrodzie. Przeczytaj, kiedy takie rozwiązanie się sprawdzi i o czym pamiętać, decydując się na budowę lub zakup zewnętrznego kojca.


Kojec dla psa – podobnie jak klatka kennelowa – ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Z jednej strony sama klatka zawsze kojarzy się z ograniczeniem – z drugiej, to ograniczenie daje psu bezpieczeństwo. Podpowiadamy, o co zadbać, by pies pozostawiony w kojcu był bezpieczny i szczęśliwy.

 

Kobieta całuje psa.

 

Czym jest kojec? 

Kojec dla psa to najogólniej rzecz ujmując ogrodzone miejsce poza domem – najczęściej w ogrodzie – w którym przebywa pies. Może być to całoroczna, zabudowana przestrzeń, w której pies przebywa cały rok, albo rozkładana tymczasowo. Od tego, jak ją będziemy wykorzystywać, w dużej mierze zależy to jak powinna być wykonana. Niezależnie jednak od tego, czy pies będzie w kojcu stale, czy tylko kilka godzin raz na jakiś czas, powinna trzymać się kilku ważnych zasad – o których wspominamy niżej.

 

 

Jak zbudować kojec dla psa?

Odpowiednia wielkość – dopasowana do psa

Jeżeli planujemy korzystać z kojca tylko okazjonalnie np. wtedy kiedy przychodzą goście, wystarczy zastosować klatkę kennelową. Więcej na temat klatki kennelowej przeczytasz tutaj: Klatka kennelowa dla psa, którą wybrać?

 

Kojec dla psa na zewnątrz

Inaczej sytuacja wygląda wtedy, kiedy ma być to stałe miejsce bytowania psa – w takim przypadku powinna być znacznie większa, aby pies miał możliwość swobodnego ruchu. Minimalną wielkość kojca reguluje ustawa o ochronie zwierząt. Minimalne wymiary kojca dla psa wynoszą:
• psy poniżej 50 cm w kłębie – kojec nie mniejszy niż 9 m²;
• psy między 51 a 65 cm w kłębie – kojec nie mniejszy niż 12 m²;
• psy powyżej 65 cm w kłębie – kojec nie mniejszy niż 15 m².

 

Husky w metalowych kojcach.

 

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Kojec to miejsce przyjazne i bezpieczne dla psa – więc kluczowe w tym przypadku jest zadbanie o jego komfort i ochrona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi – słońcem, deszczem, wiatrem czy mrozem. Dlatego, jeżeli planujemy budowę kojca całorocznego, koniecznie powinna się znaleźć w nim ocieplana buda, zadaszenie – chroniące przed słońcem, oraz powinien być usytuowany w osłoniętym od wiatru miejscu. Ważne jest, aby zadać o odpowiednie podłoże - wnętrze kojca zawsze powinno być suche i czyste. Najlepiej sprawdza się rozwiązanie łączące betonową posadzkę i trawę/ziemię. Pies musi mieć kontakt z naturalnym podłożem, dlatego wybetonowanie lub wyłożenie drewnem całej powierzchni nie jest dobrym pomysłem.

 

Trwałe ogrodzenie i bezpieczna bramka

Głównym celem umieszczania psa w kojcu jest ograniczenie jego przestrzeni. Dlatego ważne jest, aby ogrodzenie było na tyle stabilne i trwałe, by pies przez nie nie uciekł. Dobrym rozwiązaniem jest metalowy płot umiejscowiony głęboko w ziemi i odpowiednio wysoki – tak, aby pies nie miał szans przeskoczyć lub zrobić podkopu. Wysokość standardowego ogrodzenia kojca wynosi 180 cm.

Jeżeli chcemy samodzielnie zbudować kojec, najłatwiej będzie zrobić kojec dla psa z siatki – można przy tym skorzystać z gotowych zestawów dostępnych w sklepach budowlanych. W przypadku zestawów ogrodzeniowych ich montaż nie jest trudny i poradzi sobie większość amatorów – do siatek dołączona jest bowiem instrukcja i niezbędne elementy jak druty naciągowe, napinacze czy śruby. W zaplanowanych rogach kojca dla psa montuje się słupki naciągowe i podporowe, a za pomocą klipsów siatkę zaczepia się do słupków i napina do uzyskania gładkiej powierzchni.

Idealnie jest też zastosować podwójną bramkę, jeżeli boimy się, że pies przedostanie się między naszymi nogami w momencie pomiędzy otwarciem bramki a założeniem smyczy. Jeżeli nie mamy na to miejsca, to bezpieczniej jest zbudować bramkę otwieraną do środka.

 

Relaks i przyjemność dla psa

Pies nie powinien mieć poczucia, że siedzi w kojcu za karę. Dlatego oprócz niezbędnych akcesoriów takich jak miski z wodą czy legowisko, w kojcu powinny znaleźć się zabawki dla psa. Ważne jest też to, aby kojec umieścić w miejscu, w którym z jednej strony pies będzie mógł obserwować domowników i ogród, a z drugiej będzie odcięty od nadmiaru bodźców z ulicy.

 

 

Kojec dla zwierząt całodobowo?

Chociaż niektóre psy mogą mieszkać cały rok w dobrze przygotowanym kojcu – ważne jest, aby nie przebywały tam 24h na dobę! Nawet pies, który żyje na zewnątrz potrzebuje codziennej porcji ruchu i zewnętrznych bodźców. Dlatego codziennie powinniśmy wychodzić z nim na przynajmniej 2-3 spacery. Takie spacery pozwolą na załatwienie fizjologicznych potrzeb, które pies znacznie chętniej załatwia poza kojcem – co pomoże w utrzymaniu higienicznej czystości wewnątrz kojca.
Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość