Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Zaginął pies - co robić? Jak napisać ogłoszenie?

Zaginięcie psa to potworny stres. Kiedy wyobrażasz sobie swojego pupila błąkającego się po obcym terenie i szukającego drogi do domu – trudno opanować emocje. Co zrobić, gdy zaginie pies – poznaj skuteczny plan działania.


Dlaczego pies ucieka?

Psy uciekają z różnych powodów. Najczęstszą przyczyną jest strach oraz instynkt łowiecki. Pies może zerwać się ze smyczy, ponieważ coś go nagle i mocno przestraszy. Ponadto inne uciekające zwierzę może pobudzić w psie instynkt łowcy, który będzie mu kazał rzucić się w pogoń, dajmy na to, za sarną.

Ucieczka i zaginięcie psa mogą przytrafić się nawet bardzo ułożonym psom, które są silnie związane z właścicielem. Duże wpływ na reakcję i zachowanie psa ma:

• rasa
• temperament
• zaspokojone, bądź nie, potrzeby psa


Ważne jest też sprawdzenie staniu ogrodzeń w ogrodzie oraz pamiętanie o zamykaniu bramy, gdy pies jest na dworze.

 

Przeczytaj także: Cieszka u suki - etapy i przebieg

Kundelek biegnie wśród pól

 

Jak napisać ogłoszenie o zaginięciu psa?

W chwili gdy pies zaginie, ważne jest szybkie działanie. Od razu rozpoczynamy poszukiwania. Przejdź się po okolicy zaginięcia lub ucieczki i głośno nawołuj przyjaciela. Jeżeli to nie pomoże , musisz sięgnąć po pomoc innych ludzi i włączyć ich do akcji oraz poinformować o zaginięciu psa. W tym celu przygotuj ogłoszenie.

Co umieścić na ogłoszeniu o zaginięciu psa?

• kolorowe zdjęcie psa
• opis: datę i miejsce zaginięcia, rasę, umaszczenie, wiek, płeć i rozmiar psa. Ważny jest każdy szczegół: nierównomierne umaszczenie, kolor obroży lub szelek, nr chipa,
• dane kontaktowe: imię, nazwisko, numer telefonu, e-mail
• dobrze jest też zamieścić informację o nagrodzie za pomoc w odnalezieniu psa


Pamiętaj o tym, żeby ogłoszenie rozpocząć mocnym nagłówkiem – typu:

„Uwaga – zaginął pies – na znalazcę czeka nagroda” lub „Benek (imię psa) zaginął. Pomóż mu odnaleźć drogę do domu”.

Ogłoszenie wsadź do foliowej kopertówki (ochrona papieru przed deszczem oraz zniszczeniem) i rozwieś w okolicy zaginięcia, a także blisko domu (jeśli pies zaginął w innej dzielnicy a nawet w innym mieście). Wykorzystaj każdą, możliwą przestrzeń: tablice i słupy ogłoszeń, drzewa, klatki schodowe, witryny w sklepie. Ogłoszenie o zaginięciu psa ma dotrzeć do jak największej liczby osób. Pamiętaj jednak, aby szanować przestrzeń innych, w przypadku wieszania ogłoszenia w sklepach lub na witrynach zawsze lepiej poprosić o zgodę właściciela.

Przeczytaj także: Zaginął kot - co robić, jak napisać ogłoszenie?

 

Telefon do schroniska po zaginięciu psa

Obdzwoń wszystkie schroniska, do którego przywożone są psy z twojego miasta i okolic. Po wykonaniu telefonu, osobiście odwiedź wszystkie placówki. Weź ze sobą wydrukowane ogłoszenie i zostaw w schronisku. Poproś pracowników o szybki kontakt w chwili znalezienia psa. Jeśli osobiście pojawisz się w placówce, pracownicy cię zapamiętają, zobaczą, że bardzo zależy ci na odzyskaniu psa i prawdopodobnie szybciej się z tobą skontaktują. Pamiętaj, że każda godzina spędzona w schronisku to ciężkie przeżycie dla zagubionego psa. Im szybciej go stamtąd zabierzesz, tym lepiej.

Ponadto zgłoś zaginięcie psa straży miejskiej i policji. Powiedz sąsiadom, że twój pies zaginął i poproś o to, żeby zwracali uwagę na otoczenie i mijane podczas spacerów zwierzęta.


Wykorzystaj moc Internetu

Wykorzystaj moc Internetu. Zamieść ogłoszenie o zagubieniu psa

• w mediach społecznościowych: na swoim profilu
• w grupach zrzeszających mieszkańców danej dzielnicy
• przeszukaj fanpejdż swojego miasta pod kątem powiadomień o znalezieniu psa. Tam także zamieść swój apel o pomoc w znalezieniu zwierzaka. Pamiętaj o tym, żeby w ogłoszeniu zamieścić takie same dane, jak w liście papierowym.

Istnieje prawdopodobieństwo, że twój pies został skradziony albo, że ktoś go sobie przewłaszczył i chce go teraz sprzedać. Niestety, takie sytuacje się zdarzają. Kradzież jest tym bardziej prawdopodobna, jeżeli pies zniknął spod sklepu. Dlatego przeszukaj portale sprzedażowe, a nóż zobaczysz tam zdjęcie swojego przyjaciela.

 

Pies z bandamką.

 

Jak uchronić psa przed zaginięciem?

Trening uważności

Jak uchronić psa przed zaginięciem? Może zadziwi cię nasza rada, bo mało kto o niej pisze, ale bardzo ważne jest trenowanie uważności. Na spacerze bacznie obserwuj swojego psa i mowę jego ciała. Bardzo często poprzez brak uważności nie wychwytujemy subtelnych sygnałów ostrzegawczych: napięcia mięśni psa, niespokojnego węszenia, przyspieszonego, nerwowego chodu. Znakiem ostrzegawczym może być też uszkodzona lub przetarta ze starości smycz pupila, a także szelest liści, po których właśnie przebiega sarna, za którą w pościg może rzucić się nasz pies.

Pogrążeni w swoich myślach, możemy nie usłyszeć nadjeżdżającego samochodu czy motocyklu, który przestraszy psa i spowoduje, że pies zerwie się ze smyczy. Jeżeli jesteśmy nieuważni, możemy przegapić dziurę w domowym płocie, nie zabezpieczymy ogrodzenia albo w roztargnieniu zostawimy otwartą furtkę, przez którą nasz pies wybiegnie na ulicę.


Trening psa ćwicz komendę przywołania

Trening psa to kolejny krok, który zminimalizuje ryzyko zaginięcia zwierzaka. Podczas ćwiczeń pies uczy się zaufania do ciebie i ćwiczycie komendę przywołania. W treningu pomogą ci psie przysmaki. Każdy lubi być nagradzany za wysiłek, efekty i swoją pracę. Takie ciasteczka to wspaniała nagroda, która ułatwia trening.


Adresówka dla psa i sprawdzony sprzęt

Istotne jest używanie dobrej jakościowo smyczy, obroży czy szelek. Jeżeli smycz jest przetarta lub pogryziona, łatwo ją zerwać. Natomiast ze zbyt luźnej obroży pies bez problemu wysunie głowę i czmychnie do innego psa po drugiej stronie ulicy. Bardzo pomocnym rozwiązaniem są też adresówki, które pomogą zidentyfikować właściciela psa, gdy zwierzę się zagubi. Prawdziwym zabezpieczeniem jest nadajnik GPS, który wskazuje miejsce przebywania psa.

 

Zaginięcie psa to niekiedy traumatyczne doświadczenie. Może przydarzyć się każdemu, nawet najbardziej łagodnemu i opanowanemu zwierzakowi. Ważne jest natychmiastowe przystąpienie do akcji poszukiwawczej i działanie z głową, a nie w emocjach. Równocześnie nadzieją napawa fakt, że niektóre zguby szczęśliwie wracają do swoich właścicieli, a część z nich odnajduje się nawet po kilku latach.

 

Może Cię zainteresować: Gdzie do parku krajobrazowego z psem?

 

Dominika Tarnacka

Komentarze

Nowa wiadomość
image
21.07.2023 zaginął mój kochany pies... proszę mu pomóc odnaleźć drogę do domu...